dokoncovanied3 kysuce0Tieto dni budu pre výstavbu D3 na Kysuciach dôležité. V septembri má ministerstvo dopravy predložiť plán výstavby diaľníc na Slovensku. V úseku Kysucké Nové Mesto - Oščadnica už prebehla súťaž o projektovú dokumentáciu

Ak sa dostane výstavba D3 do najvyšších priorít budovania diaľničnej siete na Slovensku, dobudovanie diaľnice na Kysuciach by sa už v tomto volebnom období mohlo výrazne posunúť.

Pre Kysuce je výhoda, že v úseku Kysucké Nové Mesto - Oščadnica už prebehla súťaž o projektovú dokumentáciu. Túto informáciu zverejnil Úrad pre verejné obstarávanie dňa 14.8.2020 na svojich webových stránkach. Teoreticky by sme oproti iným regiónom na ďalšiu výstavbu mali mať výhodu a ďalšej výstavbe by nič významné nemalo prekážať.

D3 je z hľadiska mobility problémom celého Slovenska

Diaľnica D3 sa tak z hľadiska priorít dostáva do ekonomickej a politickej roviny. Koordinátor pre mobilitu VÚC Žilina Ľubomír Jánoška upozorňuje, že výstavba D3 na Kysuciach a ďalších úsekov v Žilinskom kraji je nielen otázkou mobility Kysučanov a v širšom pohľade na dopravné koridory otázkou Európskou, ale hlavne je to otázka mobility celého Slovenska. Zdôvodňuje to tým, že ak sa nepodarí vybudovať kľúčové body dopravy v našom kraji, skomplikuje to ekonomický rozvoj celého severného a východného Slovenska. Investorov totiž zaujímajú nielen lokálne úseky diaľníc, ale celá komplexná infraštruktúra. Na to sa desiatky rokov zabúdalo a často sa robili úseky diaľníc chaoticky a nekoncepčne.

Rokovali s premiérom

Podľa našich informácií sa predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová spolu s Ľubomírom Jánoškom 4. Augusta stretli s premiérom SR Igorom Matovičom a diskutovali o problematike výstavby diaľnic v Žilinskom kraji a navrhli projekt pripojenia slovenských diaľnic k diaľničnej sieti EÚ, pričom zástupcovia kraja prezentovali fakt, že výstavba D3 na Kysuciach je nevyhnutnou súčasťou pripojenia Slovenska na sever.

mapa tent

V príprave kysuckej diaľnice D3 nastal konečne posun

Obstarávateľ, Národná diaľničná spoločnosť, a.s. zverejnila informáciu o výsledku vyhodnotenia ponúk na projekty KNM - Oščadnica tiež poradie uchádzačov o túto zákazku. Dobudovaním kompletného úseku diaľnice dôjde k výraznému odľahčeniu cesty od tranzitnej dopravy prechádzajúcej cez Kysuce.

dokoncovanied3 kysuce

Spustenie úseku Diaľnica D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec už tento rok

Momentálne prechádza tranzit mestom Čadca a obcou Svrčinovec, čo znižuje plynulosť a rýchlosť dopravy. Riešením a úľavou pre túto oblasť bude dlhoočakávané sprejazdnenie D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec. "Diaľničný úsek odovzdáme motoristom do konca roka 2020," dodáva o prácach Národná diaľničná spoločnosť.

Na dokončenie a sprejazdnenie celého úseku je potrebné riešiť aj tunel Horelica

Ďalšou súčasťou výstavby diaľnice D3 je aj druhá tunelová rúra v Čadci - Horelici. V súčasnosti je prejazdná jedna tunelová rúra, ktorá je obojsmerná a slúži motoristom už skoro 16 rokov.

Diaľničiari plánujú tunel rozšíriť o dva pruhy. "Začiatok výstavby bude závisieť od ukončenia procesu prípravy a zabezpečenia finančných zdrojov. Predpoklad je v roku 2022. Aktuálne sa projekt nachádza v procese vypracovania dokumentácie pre stavebné povolenie,“ uvádza Eva Žgravčáková, hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti.

tunel cadca horelica mojekysuce

Aký bude ďalší plán výstavby diaľnice na Kysuciach sa dozvieme pravdepodobne ešte v tomto mesiaci, kedy má minister dopravy predložiť koncepciu rozvoja diaľničnej siete na Slovensku.

 

Rozpracovanosť úsekov D3

 • Žilina Brodno - Kysucké Nové Mesto, privádzač
  stav prípravy: Proces zmeny DUR a dokumentácia pre stavebné povolenie
 • Žilina, Brodno - Kysucké Nové Mesto
  stav prípravy: Vypracovaná  dokumentácia pre územné rozhodnutie (DUR) a dokumentácie stavebného zámeru (DSZ) - 11,20 km
 • Oščadnica - Čadca, Bukov, 2. profil
  stav prípravy: Proces prípravy a vypracovania dokumentácie pre stavebné povolenie - 4,00 km
 • Kysucké Nové Mesto - Oščadnica
  stav prípravy: Vypracovaný proces prípravy a vypracovania dokumentácie pre stavebné povolenie - 10,79 km

Prečítajte si aj:

Autor: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: