futbalova skolaNa začiatku mája spustili kemp v Makove a nedávno aj vo Svrčinovci. Marián Gaboš, jeden z dvojice zakladateľov, nám v rozhovore prezradil, čo chystajú do budúcnosti.

Minulý rok ste úspešne spustili futbalovú akadémiu pre deti, potom vás zabrzdil koronavírus. Čo sa odvtedy udialo?

Bohužiaľ, ďalšia vlna pandémie a následné vládne opatrenia nás zastavili v našom projekte. Berieme to telom aj duchom športovo a s rešpektom naďalej držíme hlavu hore. Pozastavenie kempov nám však prinieslo aj to, že sme spolu v riadení akadémie dospeli ku kope dobrých myšlienok a nápadov, ktoré zatiaľ tak trošku držíme pod pokličkou, no veríme, že sa nám ich už čoskoro podarí realizovať. Okrem iného sme rozvíjali stratégiu v oblasti vývoja a systému trénovania deti, zdokonalili sme web stránku, na ktorej naďalej pracujeme a pritiahli sme k sebe verím že tých správnych sponzorov, bez ktorých to v týchto ťažších časoch nejde. Nesťažujeme sa.

Začali ste v Makove, teraz vás čaká reštart. Pribudnú ďalšie kempy v iných kysuckých obciach?

futbalela academyKemp v Makove sme spustili po uvoľnení opatrení takmer ihneď a to už v úvode mesiaca máj, kde máme stabilných 8 detičiek a ďalšie pribúdajú, za čo sme nesmierne vďační a tešíme sa z toho. 26.5.2021 sme otvorili ďalší kemp vo

Svrčinovci na futbalovom ihrisku, kde sa nám taktiež hlásilo dostatok detičiek v zástupe rodičov. Úvodný kemp je zdarma a na deti vždy čaká aj nejaká vecná cena, čo poteší oko každého dieťaťa :) Takže veríme, že tento kemp bude minimálne tak úspešný ako ten v Makove.

Aké sú ohlasy na vašu doterajšiu činnosť?

Našim asi najhlasnejším ohlasom bol prístup a reakcia rodičov na pozastavenie kurzov v jeseni z dôvodu už spomínanej pandémie, kde každý rodič trval na tom, že sa po novom roku resp. na jar budú chcieť vrátiť a pokračovať. Postupne nám aj na našu FB stránku Futbalela detská akadémia a web stránku prichádzajú dotazy ku kurzom, fungovaniu a samozrejme registrácii. Ľudia sú zo začiatku opatrní, čo rešpektujeme a veríme, že ich postupne presvedčíme, že Futbalela Academy je tým správnym krokom k profi futbalu a rozvoju ako hernej tak mentálnej schopnosti každého člena nasej akadémie.

Pre mládež je po mesiacoch strávených doma potrebný pohyb. Súhlasíte?

Veľmi trefná otázka a je to presne tak. Pri našej komunikácii s rodičmi to vnímame tak, že po tomto dlhom boji a mesiacoch strávených v domácnostiach je pohyb v prírode a socializácia detí to najlepšie, čo pre ne môžeme urobiť a Futbalela academy je tu na to, aby to prostredie a podmienky boli čo najlepšie.

 futbalela academy 1

 futbalela academy 2

Aké novinky chystáte v najbližšom období? Budete pokračovať aj v lete?

Na najbližšie obdobie plánujeme stabilizovať kempy v Makove a vo Svrčinovci ako aj pomaličky pripravovať pôdu spolu so samosprávami pre rozvoj našej akadémie aj do ostatných obcí kysuckého regiónu. Samozrejme, vnímame aj požiadavku mnohých rodičov pre vytvorenie letných celodenných táborov pre deti, ktoré hlavne pomôžu rodičom, ktorí sú pracovne vyťažení zabezpečiť pohybovú aktivitu a zážitky pre svoje ratolesti.

Aká ja vaša vízia práce s mládežou do budúcna?

Radi by sme deťom priniesli okrem rozvíjania pohybových a futbalových zručností aj zážitky. Na naše kempy, ktoré realizujeme v podstate iba 2 mesiace sme pritiahli známe futbalové osobnosti ako Zdeno Štrba, ktorý si bol zakopať s našimi deťmi vo Svrčinovci ešte pred vypuknutím 2. vlny pandémie. Prišla aj Monika Bytčánková, v súčastnosti hráčka Šk Slovan Bratislava a reprezentantka SR, ktorá si bola zakopať v polovici mája s našimi deťmi v Makove.
Máme prisľúbených aj ďalších športovcov reprezentantov, ktorých mená si ešte necháme ako prekvapenie. Taktiež by sme chceli vziať naše deti si zakopať na veľké štadióny, kde by hrali proti ligovým mužstvám, prípadne aby si pomerali sily aj s deťmi z iných akadémií. Pre nás je dôležité, aby sme vedeli deťom priniesť pod nos rôzne športové vzory a tým aj celkovo pritiahnuť deti k športu.

futbalova skola 005

Nevnímajú vás tradičné futbalové oddiely ako konkurenciu? Vidíte možnosti spolupráce?

To záleží od pohľadu na túto aktivitu od každého funkcionára. Na rozdiel od tradičných futbalových klubov nemáme ambíciu ani do budúcna registrovať hráčov. Naopak snažíme sa pripravovať detičky a viesť ich k futbalu už od útleho veku od 4 do 7 rokov práve pre tieto kluby. Naučiť ich základom tak, aby tréneri v tradičných kluboch mohli nadväzovať na našu prácu a posunúť to dieťa vyššie. Len málo klubov v súčasnosti pracuje s tak malými deťmi. A samozrejme trénujeme a rozvíjame futbalové zručnosti aj starších detí od 8-12 rokov. Našou snahou je pomáhať miestnym klubom, preto sa snažíme skĺbiť naše aktivity a časy tréningov tak, aby nekolidovali s tréningmi miestnych klubov.

futbalova skola kysuce

Čo by ste chceli odkázať deťom a rodičom?

Keďže sa nám blíži leto, mojím želaním je aby si ho užili nielen deti ale aj rodičia. Aby sa hýbali s deťmi, športovali, radovali sa zo svojich šikovných detí a poriadne si oddýchli a zabavili sa, pretože posledné obdobie kedy častokrát museli byť rodičia aj učiteľmi bolo pre deti aj pre nich určite veľmi vyčerpávajúce.

Ďakujem za rozhovor.

zhováral sa Peter Kolembus

Prečítajte si aj:

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: