futbalela "Chceme vniesť do tréningov a zápasov zábavu, radosť a motiváciu a vtedy sa dostavia aj výsledky." Prečítajte si rozhovor so zakladateľmi futbalovej akadémie Futbalela Marcelom Strýčkom a Mariánom Gabošom.

Prečo ste sa rozhodli pracovať  futbalovou mládežou?

Momentálne vnímam malú dostupnosť športových možností na Kysuciach. Sám som z horných Kysúc a mám malého syna a kvôli rozvoju pohybových schopností neraz cestujeme desiatky kilometrov, aby sme zabezpečili možnosť športového vyžitia pre syna. Takže odpoveď je jednoduchá a jasná - zvýšiť a skvalitniť športové prostredie tým najmenším, teda deťom, a zároveň vzbudiť na Kysuciach iskru a chuť robiť s tými najmenšími, pretože oni sú budúcnosťou nielen futbalu.

futbalela futbalova akademia3

Aká je situácia práce  futbalovou mládežou na Kysuciach?

Za posledné obdobie máme absolvovaných množstvo stretnutí so zástupcami obcí na Kysuciach. Momentálne vnímame veľký pokles až zánik v niektorých obciach, ktoré sa podieľajú na rozvoji mládeže.

treneri futbalelaPríčiny sú rôzne, ale najčastejšie ide o financie. Kým v minulosti smerovanie obcí a klubov viedlo k výchove hráčov, ktorí postupom času v rôznych kategóriách reprezentovali obec, dnešný futbal smeruje skôr k nákupu hráčov aj v tých najnižších ligách. Častokrát je pre funkcionárov atraktívnejšie zaplatiť hráčovi z blízkeho okolia za to, aby hrával za daný klub a financie, ktoré sú na toto vynaložené potom chýbajú v mládeži.

Nakoniec v niektorých obciach nevedia kluby zložiť mládežnícke družstvo či už žiacke alebo dorastenecké. V regióne vidíme úspešné kluby, ktoré reprezentujú Kysuce v krajských súťažiach, ale nedokážu zabezpečiť mládežnícke prípadne dorastenecké mužstvá. Mnohí odchovanci sa pozerajú s kelímkom v ruke na domáce mužstvo, za ktoré hrajú dvaja alebo traja domáci hráči.

Vidíte priestor na futbalovú akadémiu popri zabehnutých futbalových kluboch?

Samozrejme. V okolitých krajinách je to cesta ako naučiť deti modernému hraciemu profi štýlu. Je to benefit pre rôzne obce a mestá, kde sú to práve kluby, ktoré nevedia zabezpečiť stabilné tréningové procesy a stabilných trénerov. Mnoho klubov trénuje suma sumárum cca 6 mesiacov v roku. Akadémia má možnosti trénovať 12 mesiacov v roku. Rozvíja pohybovo-osobnostné vlastnosti detí a vie si určiť jasnú jednotnú filozofiu a smer čo sa týka trénerskej metodiky a práce s deťmi za podpory a súčinnosti rodičov.

futbalela futbalova akademia2

Čím sa chcete odlíšiť?

Na rozdiel od klubov máme voľný priestor na zápasy a vieme si vyberať súperov, modelovať zápasy s atraktívnejšími súpermi a priniesť deťom zážitok nielen z toho, že si zahrajú na rôznych väčších štadiónoch s rovesníkmi z konkurenčných akadémií a klubov, ale taktiež sa snažíme im na niektoré tréningy prípade turnaje, ktoré organizujeme prinášať rôzne osobnosti športového a futbalového života.

Akadémia je vhodná pre všetky deti, ktoré majú záujem sa baviť športom vo veku od 5 až 12 rokov. Zásadný rozdiel medzi klubom a akadémiou je ten, že my sa v prvom rade snažíme okrem kvalitného materiálneho a vecného vybavenie čo najviac deti zabaviť športom a zabezpečiť im zážitok, ktorý má byť neustále plný kreativity a nápadov - chceme vniesť do tréningov a zápasov zábavu, radosť a motiváciu a vtedy sa dostavia aj výsledky.

futbalela

Začínate na dvoch miestach - Makov  Svrčinovec. Prečo práve tam?

V prvom rade chceme prinášať naše produkty tým obciam, ktoré o ne prejavia záujem a sú ochotné pridať ruku k dielu tak, aby spoločným bol výsledkom rozvoj športových aktivít pre deti v ich obci.

V prípade Svrčinovca rozhodlo to, že v obci sa futbal už niekoľko rokov vôbec nehráva. Je tam krásne ihrisko a do budúcna by bolo krásne, ak by sme možno aj my týmto krokom čiastočne prispeli k znovuobnoveniu aspoň detských súťaží v tejto obci. Všetko chce financie, ale nemenej úsilia stojí zabezpečenie a naštartovanie rozvoja futbalu v tejto obci.

Pre Makov sme sa rozhodli lebo už dlhé roky vnímame prácu s futbalom v tejto obci ako príkladnú. Dovolím si tvrdiť, že na Kysuciach je to jeden z mála klubov, ktoré dlhodobo majú funkčný systém práce v klube vo všetkých kategóriach a podporujú podobné aktivity nielen v klube, ale aj obci.

Plánujete ďalej rozširovať akadémiu?

Radi by sme v budúcnosti rozšírili naše pôsobenie aj do ďalších miest a obci v rámci Žilinského kraja.

futbalela futbalova akademia

Bude to finančne náročné?

V momentálnom nastavení je cena kurzu pre rodiča 80 eur/mesiac. V cene kurzu je zahrnutých 7 tréningov a minimálne 1 účasť na rôznych podujatiach. Na október chystáme turnaj s akadémiou hlavného trénera MŠK Žilina Pavla Stanu GF Academy, ktorý sa príde aj na detičky pozrieť osobne. S detičkami si príde zakopať aj dlhoročný reprezentant Slovenska a účastník MS v Juhoafrickej republike Zdeno Štrba a našou ambíciou, ak situácia dovolí, je dostať detičky na Štefanský pohár v Čadci.

Ako môžu rodičia prihlásiť svoje deti?

Prihlásiť ich môžu na webe www.futbalela.sk, kde stačí vypísať registračný formulár a obratom im prídu ďalšie inštrukcie. Prípadne môžu napísať na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., kde im na otázky radi odpovieme.

Ďakujem za rozhovor.

zhováral sa Peter Kolembus

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: