bikeshering zilinaKysučania si budú môcť požičať verejné bicykle. Kysucké Nové Mesto je pripravené, bikeshering by chceli spustiť najneskôr v máji. K dispozícii bude 50 bicyklov.

"Projekt požičiavania bicyklov mal byť v KNM spustený od apríla 2020. Žiaľ, ako mnoho iných projektov, aj tento ovplyvnila pandémia Covid-19. Dnes je však všetko inak, bicykle by mali čoskoro doraziť, pracovníci, ktorí budú mať na starosti prevádzku bikesharingu sú zaškolení." informuje o projekte Bikesharingu primátor Marián Mihalda.

Predpokladaný čas spustenia je máj 2021

Najneskôr v máji 2021, v prípade priaznivých podmienok, bude systém zdieľania bicyklov spustený.
"Prevádzkovateľom bikesharingu v našom meste bude spoločnosť ANTIK Telecom. Systém požičiavania bicyklov nesie názov „Verejný bicykel“. Bude prevádzkovaný v spolupráci s mestom KNM a obcami Radoľa a Povina." 

V Kysuckom Novom Meste budú tri stanovištia:

  • na sídlisku Kamence na Ulici ČSA pri pošte,
  • pri železničnej stanici
  • na Litovelskej ulici pri obchodoch

V obciach Radoľa a Povina bude po jednom stojisku.

Bikeshering je pripravený aj v Krásne nad Kysucou

Podobne je na tom aj Krásno nad Kysucou, kde sú prípravy na spustenie taktiež dokončené. K dispozícií bude 40 bicyklov na šiestich stanovištiach. Mesto Krásno nad Kysucou má v pláne rozšíriť dojazd bicyklov do Dunajova,  Zborova nad Bystricou či smerom na Oščadnicu keďže je tu vybudovaná cyklotrasa, ktorú ľudia radi využívajú. O spustení a jednotlivých stanovištiach Vás budeme samozrejme včas informovať.

Ako si bicykel požičiate?

Ak máte záujem o skúšku, na začiatok je potrebné stiahnuť do mobilu aplikáciu s názvom Antik SmartWay. Uhradíte depozit vo výške 20 €, ktorý slúži pre prípad po-škodenia bicykla alebo inej škody.
Prvých 30 minút prvej jazdy je zdarma. Ak sa vám systém požičiavania typického mestského dopravného prostriedku zapáči, musíte si nabiť cez aplikáciu kredit.

Máte viac možností: mesačné bicyklovanie, bicyklovanie na celú sezónu a minútovú tarifikáciu. Denný limit používania bicykla je 30 minút.

bike zilinaV susednej Žiline sa Bikesharing teší mimoriadnej obľube obyvateľov a návštevníkov.

K dispozícii bude 50 bicyklov

Klienti ANTIK Telecom sú zvýhodnení, ich depozit je vo výške 0 € a denný limit 60 minút. Každý bike má svoj vlastný QR kód a je sledovaný cez GPS. Voľný bicykel nájdete prostredníctvom mapy v aplikácii. Pri samotnej výpožičke prostredníctvom aplikácie si načítate QR kód, ten odomkne zámok bicykla. Po vašej jazde, zámok manuálne uzamknete a tým sa skončí minútová tarifikácia. Aby ste si boli istí, že sa vám podarilo zámok zamknúť a neplatíte za jazdu ďalej, zariadenie pípne a informáciu uvidíte aj v mobile. Podmienkou využívania služby je bicykel po skončení jazdy odparkovať na vhodnom viditeľnom mieste, aby nezavadzal na chodníku alebo neblokoval cestu, nikdy nie na súkromnom pozemku. Bikesharing sa bude využívať len v katastri mesta a obcí Radoľa a Povina, k dispozícii bude 50 bicyklov.

Prostredníctvom aplikácie môžete napríklad nahlásiť poruchu bicykla, zistíte tu zoznam svojich jázd a stav svojho konta.

Koľko za to zaplatíte?

Mesačné bicyklovanie - jazdíte 30 dní s max. limitom 30 min. denne. Po presiahnutí denného limitu hradíte 1 € na hodinu s minútovou tarifikáciou. Tento balík je vhodný pre častejšie využívanie bez potreby platby po každej jazde. ANTIK klienti jazdia dvakrát dlhšie. Cena je 5 € za mesiac.

Bicyklovanie na celú sezónu - jazdite kedy-koľvek a neriešite platby po každej jazde s max. limitom 1 hod. denne. Po presiahnutí denného limitu hradíte 1 € za hodinu s minútovou tarifikáciou. ANTIK klienti jazdia dvakrát dlhšie. Cena za balík je 30 € na celú sezónu.

Jazdím, potom platím - jazdíte ihneď a platíte z Vašej AntikPay peňaženky, ktorú si neustále dobíjate podľa potreby. Minimálny kredit je 10 €. Služba je spoplatnená minútovou tarifikáciou. Cena za 1 hodinu je 1 euro.

<a href=

Chceli by sme pripomenúť, že primátor mesta Marián Mihalda spolu s ďalšími zainteresovanými členmi sa angažujú pre výstavbu a prepojenie cyklotrasy. Všetci sa zhodli, že dôležitosť tejto pripravovanej bezpečnej cyklotrasy, ktorá sa bude na jednej strane priamo napájať na vybudovanú cyklotrasu v Dunajove a na druhej strane na BikeKIU v Budatíne, je jednoznačná.

Prečítajte si aj:

Autor a foto: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: