marian kucharcik zahradnictvoO novej sezóne, novinkách a trendoch v záhradách sme sa rozprávali s majiteľom záhradníctva Garden centrum - Záhradníci.sk v Oščadnici Mariánom Kucharčíkom.

Zdá sa, že počasie záhradníkom celkom praje. Ako sa rozbehla sezóna?

Sezóna je v tomto čase už v plnom prúde a musíme povedať, že je každým rokom silnejšia. Veľmi nás teší, že sme si získali srdcia mnohých záhradkárov a milovníkov rastlín, a to nielen z blízkeho okolia. Veľkú radosť nám robí aj náš e-shop www.zahradnici.sk. Tu ponúkame svoj sortiment rastlín a drevín. Na základe internetovej objednávky ich potom posielame kuriérom po celom Slovensku i do zahraničia. Už od začiatku marca, kedy sme záhradné centrum otvorili, k nám každý deň zavítalo množstvo nadšencov a neodradilo ich ani naše, častokrát daždivé, kysucké počasie. Aj vďaka tomuto obrovskému záujmu sme mohli rozbehnúť už piatu sezónu. 

Máte niečo špeciálne pre túto sezónu? Čo je aktuálnym trendom?

Veľmi obľúbenou sa u nás stala naša tohtoročná novinka – tyčinkovec (Callistemon). Je to kompaktný okrasný ker, ktorý má výnimočné, šarlátovo-červené kvety exotického vzhľadu.  

callistemon okrasny kernovinka – tyčinkovec (Callistemon)

Ako ďalšieho favorita sa určite oplatí spomenúť napríklad eukalyptus, ktorý láka nielen atraktívnymi listami, ale aj svojou typickou vôňou. Tvarované bonsaje a dreviny sú hlavne pre tých, ktorí hľadajú výnimočnú dominantu do svojej záhrady. Ponuka je aj v tejto kategórii široká. Od klasických tvarovaných tují až po raritné japonské tisy.

tvarovane bonsajeBonsaje

V letných mesiacoch sú vyhľadávané hlavne palmy a exotické rastliny, ktoré sú s letom neodlúčiteľne spojené. Aspoň týmto spôsobom vieme priniesť exotiku a kúsok dovolenky aj do slovenských záhrad. Celkovo vnímame, že ľudia čoraz viac dávajú prednosť netradičným a zaujímavým kúskom.

Na Kysuciach vidieť, že mnohí tvoria svoju záhradu dlhodobo a premyslene. Súhlasíte?

Sčasti súhlasíme. Záhrada je živý biotop, ktorý sa tvorí dlhodobo a premyslene. Zhruba dve tretiny zákazníkov toto chápu a záhradu vnímajú ako živú súčasť ich domova, ktorá bude vekom prirodzene zrieť a starnúť do krásy. Táto skupina ľudí teda prirodzene a premyslene vytvára a plánuje. Majú určitú predstavu a vychutnávajú si každý pokrok a rast vo svojej záhrade. A potom je tu tá jedna tretina, ktorá kopíruje trend doby: mať všetko hneď dnes. Nemajú čas na to, kým im vyrastú rastliny (z dôvodu vyššieho veku zákazníkov, prípadne povahy, voľného času). Tlačia preto na enormné veľkosti rastlín a urýchlenie finálneho efektu, ktorý by mal prirodzene prísť v 3- až 4-ročnom zakoreňovacom procese. Dnes už máme široký sortiment aj pre túto skupinu.  

Aké netypické a zaujímavé požiadavky majú vaši zákazníci? Je niečo, čo vás z pohľadu predajcu rozveselilo?

Dobre vedia rozveseliť popletené názvy rastlín. Niekedy to skutočne chvíľku trvá, kým sa spolu dopátrame k názvu, ktorý by mal byť správny. Pri predaji dvojročných ovocných stromčekov nás zasa pobaví, keď niekto očakáva plody ihneď po výsadbe. Samozrejme, takémuto stromčeku je nutné dopriať čas na aklimatizáciu a zakorenenie. Trpezlivosť v tomto prípade plody prináša. Inak sú, samozrejme, ľudia veľmi chápaví a skutočne si nechávajú poradiť, čo je pre nich vhodné. Keďže naša ponuka je už veľmi široká, málokedy nás niečo skutočne prekvapí.

autor, foto: Garden centrum - Záhradníci.sk

Záhradníci z Garden centra v Oščadnici pripravujú jedinečnú Čarovnú lúku

  • Na lúke neďaleko Garden centra v Oščadnici budú vysadené napr. levandule či divoké červené maky. V týchto dňoch finišujú s poslednými úpravami. Prečítajte si viac o Čarovnej lúke.

 

Prečítajte si aj:

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: