oscadnica gardencentrumZo záhradníctva v Oščadnici sa stalo najväčšie na Kysuciach. Rozprávali sme sa s Mariánom Kucharčíkom a jeho synom Danielom, ktorí stáli pri jeho vzniku.

Ako ste sa dostali k záhradnému biznisu?

Marián: "Začalo to synom a jeho koníčkom, ktorý siaha asi do jeho detstva. Na dovolenkách pri mori sme zažili palmy a exotiku."

Daniel: "Postupne sme začali predajom z domu. Mali sme vytvorený web a internetový obchod a sklad sme mali doma na dvore. Počas asi dvoch rokov bola situácia už taká, že sme kapacitne nestačili a otec prišiel s nápadom to posunúť trošku ďalej a našiel sa tento priestor kúsok od nás. Tu sme vybudovali záhradné centrum."

oscadnica zahradnictvo1To si asi ešte pamätám, bol to web najpalmy.sk, ešte stále aj je. Je to však celkom „úlet“ - palmy a Kysuce...

Daniel: "Zaujímavosťou je, že my sme začínali práve s druhmi odolnými voči mrazu. Tie je možné pri dobrej starostlivosti pestovať aj v našich podmienkach, najmä v južnej časti Slovenska - tam je to úplne bezproblémové pre zákazníkov aj čo sa týka zimovania. U nás na severe je to trošku komplikovanejšie, ale ľudí to zaujalo - minimálne na terasy, okolo bazénov, na skrášlenie záhrady."

Ako sa taká palma v našich podmienkach zazimuje?

Daniel: "To odporúčame, áno. U nás mrazy bývajú pod stupne odolnosti, teda pod mínus 20. Vždy zákazníkom odporúčame zazimovať niekde v zimnej záhrade alebo v svetlej, chladnej garáži. Priamu výsadbu do zeme skôr odporúčame klientom v južnej časti Slovenska."

V priebehu pár rokov ste raketovo vyrástli. Začali ste sa rozrastať, to môžeme povedať doslova. Ako to pokračovalo ďalej?

Marián: "Neostalo to len pri tej exotike. Našli sme tento priestor – nevyužitý a zarastený. Rozhodli sme sa pridať aj ďalší sortiment bežného záhradného centra a tak sme aj začali využívať túto plochu. Popritom sme spustili aj ďalší e-shop – zahradnici.sk, ktorý je aj našim názvom. Fungujeme aj elektronicky a aj ako kamenný obchod."

oscadnica zahradnictvo 2Marián Kucharčík

Teraz ste najväčším záhradníctvom na Kysuciach...

Marián: "Áno a snažíme sa stále niekam ďalej posúvať. Nielen na Kysuciach, ale ak sa bude dať aj na Slovensku a možno ešte aj v širšom okolí. Máme aj ďalšie plány - tým, že sa nachádzame blízko hraníc tak je to najskôr Česká republika, tam sa posúvame tiež s e-shopmi."

Keď sme pri tých hraniciach - nie je Poľsko pre vás taká konkurencia?

Marián: "Ani nie, skôr naopak - čo sa týka tej exotiky tak dokonca dodávame aj do Poľska. Chodia k nám aj poľskí zákazníci."

Kysučania si začali v posledných rokoch záhrady skrášľovať. Teší vás to? Je to poznať?

Daniel: "Samozrejme. Záujem o práce a aktivity v záhrade je čoraz väčší, teší nás to. A v poslednej dobe aj u mladých ľudí, čo kedysi podľa mňa nebolo."

Dá sa sadiť a kupovať v lete? Každý si myslí, že sezóna je len v jari, ale čo leto?

Marián: "Snažíme sa aj teraz cez náš Facebook ľudí učiť, aby sa toho nebáli. Lebo väčšina rastlín sa môže sadiť počas celého roka, teda aj teraz. Skôr je väčšia pravdepodobnosť prijatia pri sadení počas roka, ako na konci jesene. Podmienkou ale je, že rastliny musia byť predávané alebo kupované v kvetináčoch. To znamená, že zakorenené a človek si vyberie rastlinu z kvetináča a položí do zeme hotovú. A tej sa len zlepší jej rast, lebo má viac pôdy a stačí. Jediné, čo je iné je, že treba viac polievať, ak dlhšie neprší."

oscadnica zahradnictvo v

Spolupracujete aj so samosprávami?

Daniel: "Áno, spolupracujeme. Oslovujú nás. Okrem dodávok rastlín aj na nejakých prácach. Robíme aj kompletné práce – od projekcie až po realizáciu sadových úprav."

Čo plánujete ďalej? Ako sa chcete ďalej rozvíjať?

Daniel: "Určite by sme sa chceli v rámci okolitých krajín posunúť aspoň do Čiech. Zatiaľ s online predajom, možno v budúcnosti aj s kamennou predajňou. Lebo tu v najbližšom okolí to chýba. A využívame aj pri internetovom predaji služby českých kuriérskych spoločností, takže v tom je tiež výhoda. No a možno je aj v rámci Slovenska na obzore ďalšia prevádzka."

Máte pre Kysučanov dobrú radu? Možno aby sa nebáli zainvestovať a urobiť niečo pekné?

Marián: "Ľuďom už nemusíme veľmi radiť. Cez túto covidovú dobu boli doma a začali sa pozerať na svoje najbližšie okolie. Bol u nich vidno záujem. Navyše, my sme ako jedni z mála mohli byť otvorení. Takže ľudia chodili a snažili sa skrášľovať si svoje okolie. Radou možno je len to, aby sa viac zamerali na dopestovávanie si svojich vlastných rastlín a ovocia a na zámer žiť zdravšie."

Čo si myslíte o pomere úžitková záhrada verzus okrasná... čo je silnejšie?

Daniel: "Ide to súbežne. Aj teraz, keď nie je sezóna ovocných stromov a ovocia. S kolegami to vnímame na 50 k 50."

Váš sortiment rastlín je naozaj pestrý. Plánujete aj predaj záhradného príslušenstva a doplnkov?

Marián: "Tým že robíme aj realizácie, tak robíme aj kompletné dodávky napr. závlah, či už kvapkové, alebo komplet zavlažovacie systémy. Na objednávku bežne dodávame aj sortiment ako kosačky, teraz automatické, robotické, diaľkovo riadené. Ďalší, ten bežný sortiment, ktorý je popri rastlinách už je."

Daniel: "Myslíme postreky, hnojivá, doplnky do záhrady, produkty proti škodcom a tie výživové..."

oscadnica zahradnictvo 3Daniel Kucharčík

Dovážate rastliny alebo máte aj vlastnú výsadbu, teda na Kysuciach pestované rastliny?

Daniel: "Dovážame aj rastliny. Väčšinou ide o tie exempláre, veľké stromy a skôr subtropický alebo exotický sortiment. Okrem toho aj olivovníky, bonsaje 200-300 ročné … to všetko sa dováža. Palmy dovážame zo Španielska. Zameriavame sa aj na vlastnú produkciu a to na rastliny v dvoj-, päť- až desaťlitrových kvetináčoch - to sú väčšinou ihličnany, konifery, tuje, borievky a potom z tých listnatých okrasné rastliny, hortenzie, ruže... je toho veľmi veľa. Tieto sú pestované na Kysuciach a máme na to vyhradenú veľkú plochu, asi ešte väčšiu ako je predajná plocha."

Ďakujem za rozhovor.

zhováral sa Peter Kolembus

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: