vydymovanie bylinkamiKeď sa povie liečenie bylinkami, tak si väčšina z nás predstaví bylinkový čaj, v lepšom prípade tinktúru alebo bylinkovú masť. Do repertoára bylinkára patria aj mnohé iné praktiky. Jedným z nich je vydymovanie.

Prechádzanie sa po dome s miskou, v ktorej horia bylinky a stúpa z nej dym v nás vyvoláva pocity tajomna až bosoráctva. Ale využívanie vonných dymov je s ľudstvom už od pradávna až do dnes. Dymiace misky sú známe z vyobrazení z Egypta, používali ich starovekí Gréci a kresťanstvo tento rituál stále zachováva. V dávnoveku ľudia verili, že s dymom doletia ich modlitby až do neba, či sa starosti a choroby v dyme stratia. Naši predkovia vydymovali svoje obydlia aj maštale, a tak očisťovali dušu, priestor alebo zaháňali choroby dobytka.

V súčasnosti sa tiež s vydymovaním stretávame

Či už ako s modlitebným rituálom s kadidelnicou, v ktorej je myrha v kostole, alebo ako s vonnou sviečkou v našich spálňach. Bylinkárske vydymovanie snúbi obe tieto záležitosti dohromady. Ide o liečebný rituál spojený s krásnou vôňou bylín a živíc. Vo vydymovaní bylín je skryté navodenie rovnováhy tela aj ducha. Je to dostupná voňavá mystika s prekvapivými účinkom na dobrú energiu, na pokoj v dome a zdravie jeho obyvateľov.

vydymovanie bylinky postup 1 

vydymovanie bylinky postup 2 

Vydymovanie vôbec nie je náročné. Chce to len pokojnú myseľ a zopár pomôcok

Na vydymovanie budete potrebovať: vydymovaciu misku, prípadne piesok, drevený vydymovací uhlík a vydamovaciu zmes.

Vydymovacia miska, alebo malá kadidelnica je plytká kovová alebo keramická miska. Do nej sa dáva piesok proti prehriatiu a naň sa položí uhlík. Piesok nemusí byť, ak misku položíte trebárs na drevené doštičku. Vydymovací uhlík, taký čo sa v kostole používa do kadidelnice. Najľahšie ho kúpite v potrebách pre kostol (spolok sv. Vojtecha a pod). Vydymovacie zmesi sú namiešané zo sušených bylín, živíc z ihličnatých stromov, prípadne samotnej myrhy. Živicu zo stromov si môžete kedykoľvek nazbierať v lese. Stačí len odlúpiť malý kúsok zo živice vytečenej na kôru.

Na misku dáte piesok (alebo soľ), kúsok servítky a naň vydymovací uhlík. Zapálite papier a uhlík sa chytí a začne tlieť. Na rozpálený uhlík nasypete postupne zmes na hrubo podrvených sušených bylín a živice. Vydymovať môžete aj priamo bez uhlíka. Urobíte si vydamovaciu viazaničku. Je to pevný zväzoček voňavých bylín, omotaný prírodným špagátikom. Ten zapálite a sfúknete. Necháte len tlieť.

vydymovanie bylinkami

Príklady zmesí (nemusíte použiť všetky bylinky naraz):

  • Na chrípku: lipový kvet, bobule bazy čiernej, levanduľa, nechtík lekársky, harmanček, mäta.
  • Na očistu: šalvia, bobkový list, živica z borovice (smreka) , palina, jalovec, yzop, klinček, kadidlo.
  • Na horúčku: túžobník, harmanček, mäta, podbeľ.

Dom vydymujeme v každej miestnosti sprava doľava. Stíšime sa a dopĺňame ho modlitbou či prosbou. Pri tom si uvedomujeme našu podstatu. Náš život je len krátka chvíľa a uletí ako tento dym. Tak nech je krásny, voňavý a užitočný.

Marta Sláviková, kysucká bylinkárka
foto: pexels.com

Marta Sláviková pre nás pripravila viacero článkov o bylinkách. Prečítajte si aj tieto, využijete ich v počas nadchádzajúcej jari

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: