Príchod jari prinesie aj na Kysuce nielen oteplenie, ale aj dlhšie dni. Práve dĺžka denného svetla je rozhodujúca pre klíčenie a pučanie rastliniek.
Medvedí cesnak
Ak počasie dovolí, rozbehneme sa po cesnak medvedí Alium ursinum. Je to jarná továreň na vitamíny. Nedá sa zbierať do zásoby. Sušením vraj stráca svoje drahocenné látky, tak je lepšie si z neho trochu zamraziť. Okrem použitia ako šalát, alebo len tak na chleba, je z neho výborná polievka alebo ako pesto.
- Recept na pesto z medvedieho cesnaku: Umyté, osušené lístky medvedieho cesnaku rozmixujeme spolu s olivovým olejom, soľou a čiernym korením. Môžeme pridať orechy. Uskladníme v sklenených nádobách v chladničke.
Medvedí cesnak je účinný pri detoxikačných kúrach a posilňovaní imunity. Používa sa pri rôznych žalúdočných problémoch – pri zápche, plynatosti aj hnačke. Maria Treben uvádza aj preventívne účinky voči rakovine hrubého čreva. Znižuje krvný tlak, pomáha pri bolestiach hlavy a kŕčových žilách.
Zber koreňov
Ono sa to možno nezdá, ale bylinkár začína jarné zbery koreňmi. Väčšinu koreňov byliniek zbierame v jeseni, ale zopár je dôležití nazbierať už na jar.
Koreň chrenu dedinského
Najznámejší je určite chren dedinský Armoracia rusticana. Koreň obsahuje draslík, vápnik, horčík a fosfor. 100 g surového chrenu obsahuje priemerne 80 mg vitamínu C. Aby sme ho na jar našli, je dobre keď si v jeseni, kým má veľké listy, označíme miesto výskytu. Ak sme tak neurobili, musíme počkať a sledovať, kde začnú klíčiť jeho krásne lesklo zelené lístočky.
Koreň púpavy lekárskej
Ďalší z dôležitých liečivých koreňov zbieraných na jar je koreň púpavy lekárskej Taraxacum officinale. Kým sa celkom nerozvinie listová ružica púpavy, ktorú potom nesmieme zabudnúť nazbierať a nasušiť, nazbierame si jarné korene.
Tieto obsahujú veľa dôležitých vitamínov a minerálov, ako napríklad vitamín B6, tiamín, riboflavín, vitamín C, železo, vápnik, draslík, zinok, horčík. Čaj z púpavových koreňov je účinný pomocník v boji s rakovinu. Okrem toho sú jeho vlastnosti široké: je močopudný, účinný na podporu vylučovanie žlče, na detoxikáciu pečene, znižuje cholesterol.
Alebo si z koreňov púpavy môžete urobiť tinktúry na vlasovú pokožku. Umytý, pokrájaný koreň macerujeme 14 dní v 40% alkohole, pretrepávame, potom scedíme a uchovávame v tme. Vtierame do pokožky hlavy. Zabraňuje vypadávaniu vlasov a posilňuje ich rast.
Koreň lopúcha
Do tretice koreň lopúcha Arctium. Tu máme na výber či ide o lopúch menší, väčší alebo plsnatý. Všetky tri druhy majú viac menej rovnaké účinky. Koreň, ktorý zbierame v marci, apríli a na Kysuciach aj začiatkom mája, osoží pri liečbe cukrovky, pri kožných chorobách (posilňuje rast vlasov, lieči ekzém) ale aj pri rôznych skrášľovacích ženských čajoch.
Podzemok pýru plazivého
Ďalší „jarný koreň“ je podzemok pýru plazivého Elytrigia repens (L.) Pýr poznáme ako otravnú burinu na hriadkach. Ale ako mnohé buriny aj pýr má liečivé účinky. Zbierame zdravé jasnožlté podzemky, ktoré dôkladne očistíme. Môžeme ho zbierať skoro na jar alebo neskoro na jeseň. Jeho využitie je pri chorobách močových ciest a dýchacích problémoch. Odvar z koreňa pýru lieči hemoroidy.
Zber rastlinky
Zádušník brečtanovitý
Na začiatku apríla už môžeme zbierať aj jednu zelenú rastlinku. Zakvitne len čo sa vzduch trochu oteplí. Je to nenápadný zádušník brečtanovitý Glechoma hederacea L. Patrí medzi Hluchavkovité, nízka ťahavá burina objavujúca sa na krajoch skaliek, hriadok alebo na okraji trávnika. Kvitne malými fialovo-modrými kvietkami a listy sú obličkovosrdcovité. Zádušník nebol u nás dlho veľmi populárny, ale v minulosti mala táto liečivka hviezdne chvíle. Najvýznamnejší poľský kráť Jan III Sobieski 1629-1696, ktorý bol nie len slávny panovník a vojvodca, ale aj osvietený záhradník, pri svojom úspešnom ťažení proti Turkom, kedy pomohol oslobodiť Viedeň, chránil svojich vojakov od chrípky a nachladnutia práve čajom a šalátom zo zádušníka (poľsky Bluszczyk kurdybanek). A keďže jeho vojaci neochoreli, boli všetci boja schopní, pomohol mu práve zádušník vyhrať vojnu.
Bylinku zbierame vcelku – kvitnúcu vňať. Ako aj názov napovedá, zádušník pomáha pri chorobách dýchacích ciest, zápaloch priedušiek, astme, ale je účinný aj pri chorobách žalúdka, kataroch čriev, na podporu trávenia a pri bolestivom zápale močových ciest. Používa sa aj zvonku na liečbu ekzémov a modrín, alebo v kuchyni ako korenie.
Jar v našom regióne síce len začína, ale bylinkár, ani ten kysucký, už nemá čas zaháľať.
Veľa zdaru bylinkári.
Marta Sláviková