dusickyPred pár týždňami sme otvorili tému Dušičiek bez plastu. Do diskusie sa zapojilo veľa ľudí. K častým negatívnym reakciám patrilo, že okrem plastu nie je čo kúpiť, alebo že u nás živé kvety rýchlo zmrznú.

"Všesvatníky" alebo zelená pamiatka zosnulých

Tak ešte raz k téme. Tentoraz niečo o zimných záhradách a „všesvatníkoch“. Tie poznali a na dušičky využívali naše babky. Tak prečo si pamiatku zosnulých nepripomenúť práve touto tradičnou kvetinou?

Tradície a zvyky v našom regióne nám kážu udržiavať hroby našich blízkych zosnulých v štýle malých záhradok. Je to pekný prejav úcty a udržania si spomienok na našich predkov. Veľa z nás Kysučanov má tiež doma záhradku, ktorú si udržiava v nádhernom poriadku. Keď príde jeseň, tak ju zazimujeme, dokonca pozakrývame čečinou. V zime je záhrada krásna, keď je biela. Lebo tak má v zime byť. Čistá, biela. Nik z nás si na jeseň do svojej záhrady nedá umelé kvety, aby ju farebnú aj cez zimu.

Prečo robíme v zime farebný cirkus z cintorína? A dajme si ruku na srdce - koľkí z nás na cintorín v zime zavítajú? Česť výnimkám.

A ako ten umelý veniec dopadne?

Na jar ho vyblednutý a zašpinený vyhodíme do kontajnera. A tým sa jeho život pre nás skončil. Ale neskončil. Čaká ho ešte dlhá púť. Niekto ho musí z kontajnera dostať do smetiarskeho auta. To ho odvezie na skládku komunálneho odpadu, kde je presúvaný ťažkou technikou – buldozérom na miesto posledného odpočinku. Tu sa rozkladá dlhé dlhé roky. Viete koľko uhlíka sa pri tom uvoľnilo do ovzdušia? Je tu ešte možnosť zničiť ho v spaľovni. Tu tiež vzniká veľké množstvo oxidu uhličitého, ktorý je vypustený do ovzdušia. Odpadu z cintorínov sú v našej republike tony. Tony, ktoré treba odpratať. Tony zbytočne uvoľneného CO2 do ovzdušia poškodzujúceho naše zdravie.

chryzantema dusicky

Máme možnosti to zmeniť. Kvetinárstva ponúkajú snáď všetky veľkosti krásnych chryzantém.

Chryzantémy predsa vždy patrili k dušičkám. U nás ich po starom krásne nazývame „všesvatníky“, lebo ich už naše babky nosili na hroby na „všetkých svätých“. A sú dokonca omnoho lacnejšie ako umelohmotné vence. Nevydržia síce celú zimu, ale dôstojne okrášlia hroby na sviatok dušičiek.

Postarajme sa, aby naše hroby na jar nevyzerali ako skládka plastového a skleneného odpadu.

Marta Sláviková
RRA Kysuce, OZ Bylinky
foto: pixabay.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: