dusicky kyticeBlíži sa nám krásno – smutný sviatok Pamiatka zosnulých, kedy v mysliach zaletíme ku našim blízkym, ktorí už odišli.

Poznať to nie len na počasí, ale hlavne na ponuke kvetinárstiev. Všade, kam len oko dovidí, sú vystavené vence, kytice, aranžmány. Plastové.

Všetci na začiatku novembra spomíname na svojich blízkych, a tak všetci nakúpime výzdobu a ozdobíme ňou hroby. Mohlo by to byť krásne. Keby to nebolo gýčové a smutné. Všetka tá výzdoba, až na malé výnimky, je plastová. Na Kysuciach, ale aj inde sa uplatňuje argument, že rezané kvety zvädnú a živé, vysadené v kvetináčoch za pár dní pomrznú. A tak kupujeme plastové. Tie vydržia celú zimu. Ale prečo musia byť naše cintoríny celú zimu farebné? Cintorín je pietne miesto, nie cirkus, ktorý je stále vyfarbený. Na Slovensku máme okolo 850 000 hrobových miest. 850 000 plastových kytíc (krát najmenej 2 vence na hrob) je naozaj neuveriteľná kopa plastu. Všetok ten plast nakoniec skončí bez recyklácie v kontajneroch a následne na skládkach na netriedený odpad. Len v niektorých väčších mestách majú zavedený triedený zber aj pri cintorínoch. Tieto tony plastového odpadu zvyšujú samosprávam náklady na zvoz odpadov a tie sa premietnu do poplatkov za odpad pre občanov.

Pamiatka zosnulých sa dá osláviť aj bez plastu

Priatelia Zeme zverejnili výzvu Zero Waste Dušičky a navrhli niekoľko typov na zníženie množstva plastového odpadu vyprodukovaného cez Dušičky, alebo aj počas roka práve z cintorínov. Základom je nezdobiť hrobové miesto plastovými kyticami, ale živými alebo sušenými kvetmi. Ponuka prírodných aranžmánov sa už predsa len v obchodoch rozširuje. (Nehovoriac o potešení z vlastne vyrobených výtvoroch - ale to je len pre veľmi šikovných). Druhé je kupovať holé sviečky ako náhradné náplne, ktoré v plastových obaloch len vymieňate.

Keď už predsa len kúpite plastovú ozdobu, prosím na jar ju vytrieďte do kontajnera na plast. Ak pri vašich cintorínoch je len kontajner na zmesový odpad, tak apelujte na svojho primátora či starostu, aby možnosť triedeného zberu odpadu a kompostovania zaviedol aj tam.

Na Dušičky spomíname na svojich predkov. Ale za cintorín bez plastu sa nám poďakujú naši zdraví potomkovia v budúcnosti.

Marta Sláviková
RRA Kysuce, OZ Bylinky

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: