kniha jan podmanickyTento týždeň vyšla Jánovi Podmanickému nová kniha. Je to jeho štvrtý knižný počin a môžem povedať, že knihu som prečítal „na jeden hlt“

Kniha vyšla v Spolku slovenských spisovateľov. Podľa jeho slov autor ju napísal počas "uzamknutej" krajiny koncom zimy a začiatkom jari tohto roka. Je to jeho už štvrté knižné dielo - Stará Bystrica a okolie (spoluautor Oskár Dubovický), Za oponou kysuckých dejín, Kysucké povesti.

Muž, ktorý sadil knihy

Dej knihy Muž, ktorý sadil knihy začína v ďalekej Argentíne, kde bohatý podnikateľ so slovenskými koreňmi cestuje do rodiska svojho starého otca - do Starej Dediny. Tam sa stretne s významným spisovateľom Michalom Potockým a spolu odhalia tajomstvo dedičstva (pokladu). Ten bol ukrytý od vojnových čias až do dnešných dní.

Hoci sa dielo dotýka vážnych tém ako je vojna alebo hodnotovým otázkam, kniha sa ľahko číta a doslova vtiahne do deja. Nemoralizuje, ale dáva priestor na úvahy. Autor tiež výborne vykresľuje dedinské postavičky, ľudí ktorí hoci majú svoje limity, sú možno zaujímavejšie ako šedý zástup ctených občanov.

kniha jan podmanicky2

Viac z deja neprezradím, je to kniha, ktorá má byť v knižnici každého Kysučana, ktorý rád číta. Pre mňa novela Jána Podmanického osobne prináša ďalší rozmer, pretože starobystrické miesta ako je Senkov dobre poznám a odteraz vždy keď sa tam vrátim, určite si spomeniem na muža ktorý sadil knihy. Útle dielo, ktoré má 141 strán však nemá len regionálny rozmer ale minimálne slovenský. Vrelo odporúčam.

V krátkom čase sa kniha dostane do knižnej distribúcie, knihu si však môžete objednať aj online.

Autor, foto: Peter Kolembus

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: