Leto je už plnom prúde. O tom, aké bylinky si môžete nazbierať v júli na lúkach píše naša bylinkárka Marta Sláviková.
Leto máme v plnom prúde. Všetko kvitne aj lipa aj pamajorán aj ľubovník. Čo si bylinkár viac môže priať. Možno len, aby to neodkvitlo tak rýchlo, aby zo všetkého stihol nazbierať a nasušiť, prípadne urobiť tinktúry, sirup, prášky, mastičky, octové výluhy a všetko potrebné pre domácu pohodu a liečenie.
V júli je bylinkár najmä na lúkach. Chodíme s košíkmi aj keď nie sú hríby. A kocháme sa prírodou, výhľadmi, rozmaznávame sa na tele aj na duši. Popritom vždy niečo zbierame. Nezabúdajme na pravidlo, že zbierame len toľko, koľko reálne v zime spotrebujeme. Musí ostať na regeneráciu a rozmnoženie rastliniek pre ďalšie roky. Nikdy sa nezabudnime lúke, tôni, stromu za ich dary poďakovať.
Lipu nebudem ani predstavovať. Dôležité medonosné kvietky pre zimné chrípkové čaje podporujúce potenie. Ale dá z nej urobiť aj chutný sirup.
Ľubovník bodkovaný
Ľubovník bodkovaný Hypericum perforatum L., p našom trezalka, bylina svätého Jána, patrí medzi bylinky, ktoré nesmieme vynechať. Je asi do 30-40 cm vysoká vzpriamená, nesie na tuhšej byli krátke oválne listy a na vrchole stonky je rozkonárená do strapcovitého súkvetia zlatožltých kvetov. Zbierame hornú časť byle s kvetmi (do 20 cm). Ľubovník bodkovaný rozlíšime od ostatných, keď sa na listy pozrieme proti svetlu, tak sú na nich bodky (akoby prepichnuté). Tento ľubovník má najviac účinných látok. Ale môžem zbierať aj ostatné druhy. Sušené uchováme v dobre tesniacej nádobe, chránime pred svetlom a vlhkom.
Má široké použitie. Vývar tíši stres a napätie, pomáha pri ochoreniach žlčníka, pečene, pankreasu, čriev, je silno protizápalový. Zlepšuje kvalitu ciev, užíva sa pri skleróze multiplex. Okrem vývaru sa používa vo forme masážneho oleja. Do sklenenej fľaše dáme čerstvé kvety (len málo listov), zalejeme kvalitným olivovým olejom. Za občasného premiešania, necháme na slnku macerovať 14 dní. Prefiltrujeme, rubínový olej uchovávame v tmavých fľašiach. Po masáži týmto olejom s vyhnite priamemu slnku.
Pamajorán obyčajný
Pamajorán obyčajný Origanum vulgare L. je prastará bylinka a tiež korenie. Toto divé „oregano“ – dobrá myseľ - rastie na horných Kysuciach, na slnečných stráňach. Má voňavé ružovo - fialové kvety. Zbierame celú kvitnúcu vňať. Sušíme opatrene. Osoží pri ochoreniach dýchacích ciest, zlepšuje náladu, zmierňuje vyčerpanie a stres. Pri svrbiacej koži aplikujeme mastičku s pamajoránom. Alebo ho vo forme prášku užívame užívame denne za lyžičku pre zlepšenie imunity a vyčerpanosti.
Černohlávok obyčajný
Černohlávok obyčajný Prunella vulgaris L. je nenápadná bylina, uvidíme ju najmä na pokosených lúkach a na okraji lesov. Patrí do čeľade hluchavkovitých, takže má pyskaté kvety vo fialových klasoch a hranatú stonku (ako malá šalvia). Osoží pri kataroch tráviacich a dýchacích ciest, zmierňuje krvácanie, pri vredovej chorobe dvanástorníka a pri ženských chorobách.
Ihlica tŕnistá
Ihlica tŕnistá Onosis spinosa L. je poloker, teda má nízku drevnatú stonku a na nej ostré pichliače – ihlice. Kvitne tvarovo netypickým, ružovým kvetom. Skoro na jar sa zbiera jej koreň, ale teraz už začína kvitnúť a tak je dobre odtrhnúť zopár kvitnúcich konárikov, aby sme ich v zime pridali do močopudného čaju pri liečení močového ústrojenstva alebo pri reume.
Nechtík lekársky
Nechtík lekársky Calendula officinalis L. síce nerastie divoko, ale je tak dôležitý, že si ho každý bylinkár vypestuje kde môže. Postupne ako kvitne zbierame čisté okvetné lístky. Tie sa v minulosti využívali ako náhrada drahého šafránu. Teraz z nich robíme účinnú mastičku, ktorá urýchľuje hojenia kože, alebo ju využijem na denné ranné použitie. Zbierame tiež horné časti kvitnúcej vňate – tie používame na čaj pri poruchách žlčníka a pečene alebo do čajíka pri nádche.
- Recept na nechtíkovú masť:
Vo vodnom kúpeli (teda hrniec v hrnci), zahrejeme olej alebo roztopíme bambucké maslo tak aby sa nám iba roztopilo (nechceme ho upražiť) a vložíme do neho okvetné lupene nechtíka, zamiešame, necháme spojiť tieto dve ingrediencie asi 5 minút a odstavíme z ohňa, prikryjeme a dáme napr. do komory. Na druhý deň masť aj s nechtíkom znovu ohrejeme vo vodnom kúpeli, aby sa krém roztopil, necháme znovu 5 minút, dobre zamiešame a odstavíme. Takto opakujeme aj na tretí deň, kedy scedíme olej cez gázu alebo čistú utierku do čistých nádobiek. Po vychladnutí uzavrieme a odložíme na chladnejšie miesto.
Repík lekársky
Repík lekársky Agrimonia eupatoria L. na hornokysuckých lúkach nerastie, a tak ho treba ísť pohľadať až k Brodnu, alebo do Bytčianskej doliny. Potrebuje totiž vápenatú pôdu a tu my tu nemáme. Má málo rozkonárenú chlpatú byľ, vysokú od 20 do 50 cm. Na nej nepárnopérovité listy, zakončenú klasom žltých kvetov. Príjemne vonia. Je to jedna z najdôležitejších bylín ľudovej lekárničky. Má silný protizápalový účinok. Tiež žlčopudný a dezinfikačný. Používa sa zvnútra ako čaj aj zvonku na omývanie rán alebo kloktadlo.
Slez nebadaný alebo lesný
Slez nebadaný alebo lesný Malva neglecta Wallr. alebo Malva silvstris L. rastie na okraji lesov alebo pri plote na rumoviskách. Najskôr vyrastie ružica prízemných listov, z ktorej vyrastá vysoká byľ s dlaňovitými listami. V ich pazuchách kvitnú stopkaté fialové, ružové alebo až biele kvety. Zbierame nepoškodené mladé listy a kvety. Niekedy sa aj pestuje. Ako názov napovedá obsahuje množstvo slizu, ktorý osoží pri chorobách dýchacích ciest, pri kašli, z vonka sa ako macerát používa na omývanie kožných vriedkov.
Horúce leto, kysuckí bylinkári!
Marta Sláviková
foto: pixabay.com