koren pupavaZbierací bylinkový kalendár sa značne spomalil. Ale bylinkár nemá prázdniny a už rozhodne nie v tom to jesennom čase.

Ak ešte niekde nájdete šípky, treba ich pozbierať. Zmrznuté sú vhodné do lekváru. O slovo sa hlásia „konečne“ premrznuté trnky. Teda aspoň na Horných Kysuciach už zmrzli. Niekde si na poriadny mráz musíte ešte počkať.

Ale okrem rôznych bobúľ, o ktorých sme písali minule, je potrebné pomyslieť o koreňoch. Aj o koreňoch, z ktorých pochádzame, ktoré nás tu na Kysuciach držia. Je dôležité si občas pripomenúť, čo nás vlastne púta k tomuto nehostinnému kraju. Aké silné a neúnavné sú naše korene, keď tu ešte stále žijeme. A keby len žijem, ale aj prosperujeme a hlavne to tu milujeme. Sme Kysučania. Tie korene sú na veky. Aj keď sa ich niektorým podarí na čas prezerať, oni sa znova obnovia a každý sa občas aspoň v mysli na Kysuce vracia.

Ale my sme tu a naše korene sú silné. Tak ako sú silné korene liečivých rastlín, ktoré celé leto zbierali a ukladali liečivú silu.

Bedrovník lomikameň

Bedrovník lomikameň väčší Pimpinela saxifraga L. je trvalka s bielym okolíkom – súkvetím, ktoré majú všetky mrkvovité rastliny, ku ktorý patrí. Rastie na lúkach aj v priekopách. Treba ho však dobre poznať. Zbierame jeho koreň z mladších aj starších rastlín. Rýchle ho umyjeme, lebo neskôr nasiakne vodou. Sušíme pri teplote do 35 C. Uchovávame v tmavých nádobách. Obsahuje množstvo éterických olejov, silíc a trieslovín. Má korenistý pach a pálivú chuť. Vývar z koreňa používame pri kašli, pri hnačke alebo pri chorobách močových ciest.

Chren dedinský

Len malé pripomenutie, že chren dedinský sa okrem veľkonočných sviatkov dá vykopávať aj na jeseň. Teraz má tiež svoju silu a fajnú chuť. Nehovoriac o mnohých liečivých účinkoch, či už pri konzumácií alebo pri chrenových obkladoch napríklad na miesta postihnuté reumou, artrózou, alebo pri stuhnutom svalstve.

Ihlica tŕnistá

Ihlica tŕnistá Onosis spinosa L. patrí medzi mnohé liečivky, z ktorých sa okrem nadzemnej časti používa aj podzemná. Ihlica je malý kríček s špicato zakončenými stonkami. Kvitne nenápadne ružovo. Jej koreň vykopávame s množstvom malých korienkov. Často sa ihlica aj pestuje v bylinkových záhradách. Koreň je kvalitné diuretikum, odvodňuje organizmus. Používame ho do čajov pri poruchách močového ústrojenstva, alebo aj pri vysokom krvnom tlaku.

Kostihoj lekársky

Asi najznámejším liečivým koreňom je koreň kostihoja lekárskeho Symphytum officinale L. Jeho koreň zbierame až v novembri, keď už všetku svoju liečivú silu rastlina premiestnila do podzemia. A že je to naozaj veľká sila dokladujú tisícročia overené recepty na obklady a masti z kostihoja na poranené a zlomené kosti, poškodené šľachy a tkanivá.

kostihoj koren zber

  • Koreň omyjeme a zľahka ošúpeme. 4 až 6 koreňov kostihoja najemno pokrájame. Dáme si rozpúšťať bravčovú masť. Škvarky odoberieme, bez solenia a v čistej masti krátko povaríme kúsky koreňa kostihoja. Odstavíme a na druhý deň opäť rozpustíme. Precedíme cez sitko zvyšky koreňa. Naplníme do pohárov a uschováme v chladničke. Masť, s krásou ružovou farbou, nanášame na postihnuté miesto dvakrát denne.

Prvosienka jarná

Prvosienka jarná Primula veris L. Naozaj mám na mysli ten jarný kvietok, ktorý svojou medovou vôňou zafarbí každý protichrípkový čaj. Ale viac ako kvet má účinných látok koreň. Hlavne v boji proti kašľu. Ak sa pozorne poobzeráte na miestach, kde viete že prvosienka na jar kvitla, tak nájdete rozložené staré ružice jej listov. Nazbierajte si zopár koreňov a použite ich do čaju pri zahlienení.

Púpava lekárska

Koreň púpavy lekárskej Taraxacum officinale Web. môžeme zbierať buď skoro na jar, kým ešte púpava nekvitne. Alebo neskoro v jeseni, keď už silu uložila do koreňov. Kedysi sa z koreňa púpavy mlela náhrada kávy, ale asi nebola dosť dobrá, keď sa neujala. My používame koreň na výrobu mastičiek alebo do čajovín na žlčník, trávenie, na pečeň alebo pri cukrovke.

koren pupava zber

Liečivé rastliny sú často liečivé celé. Teda nie len kvety, či listy, ale aj podzemky a korene. Často sú tie podzemné časti silnejšie ako nadzemné. Ale ťažšie sa získavajú a treba ich opatrne a dôkladne sušiť a pri uskladnení chrániť pred svetlom a vlhkom. Najlepšie sú tmavé sklenené uzatvárateľné nádoby. Pri zbere majte na pamäti, že zbierame s rozumom, len zopár korienkov tak, aby sme nepoškodili populáciu rastlinky na tej ktorej lúke. Dôležité korene majú okrem už spomenutých rastlín aj lopúch väčší, pýr plazivý, valeriána lekárska, či pestovaný zeler.

Úspešný lov koreňov priatelia.

autor: Marta Sláviková
foto: pixabay.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: