okrasna jablon coccinela0Jabloň Coccinella (Malus domestica "Coccinella") je opadavá odroda okrasnej jablone, ktorá je obecne známa svojimi dekoratívnymi, na jar kvitnúcimi, sýtoružovými kvetmi a na jeseň je zdobená atraktívnym ovocím, ktoré sa na strome udrží pomerne dlho.

Jej rast je vzpriamený až zaoblený a najkrajšie vynikne ako solitér v menších záhradkách či v parkoch.  

Charakteristika:

Kvety

Jabloň „Coccinella" má hojne rastúce, voňavé kvety tmavoružovej farby, ktoré priťahujú rôzne druhy opeľovačov, ako napríklad včely a motýle. Kvety tejto okrasnej jablone kvitnú v apríli až v máji a po odkvitnutí kvetov strom zdobia vajcovité až elipticky ozubené listy tmavozeleno-červenej až fialovej farby, ktoré sa neskôr na jeseň sfarbujú do bronzova.

Plody

Jabloň „Coccinella" má malé, guľaté jabĺčka, karmínovočervenej farby trpkej chuti, ktoré na strome dozrievajú koncom leta alebo začiatkom jesene.  Tieto jabĺčka sa na strome udržia pomerne dlho, niekedy až do konca zimy. Pre nás sú síce kvôli ich chuti nejedlé, no pre vtákov sú v zime pochúťka. Výška

Výška stromu je zvyčajne stredná až malá, približne do 5 m, čo ju robí vhodnou aj pre menšie záhrady alebo okrasné výsadby. Stromy majú kompaktný rastový habitus a dobrú odolnosť voči vetru. Šírka tejto jablone je približne 3 m.

Odolnosť

Táto odroda je dobre odolná voči chorobám a škodcom. Vyžaduje malú údržbu a je mrazuvzdorná do -30 °C.

coccinella okrasna jablon 003

Stanovisko a strih

 Jabloň „Coccinella" je nenáročná na podmienky. Zvládne akýkoľvek typ pôdy, no najlepšie sa jej bude dariť v dobre odvodnených, úrodných pôdach so slnečným stanoviskom. Potrebný strih jablone sa odporúča ešte pred zakvitnutím stromu, prípadne neskôr na jeseň.

Využitie

Jabloň „Coccinella" je často pestovaná ako okrasná odroda pre svoje krásne kvety a dekoratívne plody. Hodí sa ako solitér do záhrad, no môže byť tiež využívaná ako opeľovač pre iné odrody jabloní.

autor, foto: Garden centrum - Záhradníci.sk
sikovni.zahradnici.sk

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: