vcelnica povina01Počas uplynulej nedele 1.8.2021 sa konala tradičná Včelárska nedeľa vo Včelnici Povina. Víťazstvo za najlepší med Dolných Kysúc si odniesol dlhoročný včelár.

Hlavným programom nedele bola ochutnávka a súťaž o naj med Dolných Kysúc, do ktorej bolo prihlásených 27 vzoriek medu, o niečo menej ako po minulé roky. Hodnotenie bolo napriek tomu náročné.

"Na podujatí sa mohli odprezentovať včelári z Dolných Kysúc. Počas tohto roka sme mali o niečo nižšiu účasť ako po iné roky. Med bol však medovicový, krásny a mimoriadne kvalitný s vôňou po malinách a lipe." uviedol Miloš Belan, predseda ZO SZV Kysucké Nové Mesto.

Počas podujatia si návštevníci mohli vypočuť viaceré odborné prednášky. Prednášajúcimi boli Dušan Dedinský, Ladislav Balvan a Miloš Belan.

vcelnica povina02

Na podujatí sa zúčastnila aj starostka obce Povina Alena Dudeková: "Ďakujeme za prácu a úsilie predsedovi SZV KNM Milošovi Belanovi a za ďalší ročník Včelárskej nedele, všetkým prednášajúcim, dobrovoľným hasičom i heligonkárkam za krásny kultúrny program. Včelársku nedeľu sprevádzalo i požehnanie pána dekana, ktorý nás všetkých opäť povzbudil svojimi slovami."

vcelnica povina6

V priestoroch Včelnice si mohli návštevníci aj zastrieľať z lukov a to za asistencie majstrov v lukostreľbe, manželov Králikovcov s deťmi či zaspievať si spolu so sestrami Jančigovými za doprovodu heligóniek.

Víťazstvo o najlepší med Dolných Kysúc si odniesol pán M. Dupkala, včelár ktorý sa venuje tomuto koníčku už 30 rokov. Na druhom mieste sa umiestnil začínajúci včelár p. Hapar a tretie miesto získal p. Janík.
Všetkým výhercom srdečne gratulujeme.
"Všetkým včelárkam a včelárom želáme pevné zdravie a síl pri ich posolstve" dodáva starostka obce.

Najbližšie sa môžete so včelármi stretnúť v Kysuckom múzeu vo Vychylovke a to už 15.8.2021

 Autor: redakcia
Foto: Alena Dudeková

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: