budovanie vcelnice knm0V Povine prebieha výstavba novej včelnice. Ide o objekt, ktorý bude primárne slúžiť na vzdelávanie a ako miesto na stretnutia pre záujemcov o včelárstvo. Je to zatiaľ jediná včelnica na Kysuciach.


Ako sme sa dozvedeli v rozhovore s predsedom združenia pánom Milošom Belanom, je v záujme spoločnosti posúvať informácie a zapájať do včelárstva aj mladšie ročníky. Nesmieme zabúdať na vzdelávanie deti a mládeže, ktoré majú takto príležitosť nahliadnuť do tajov včelárstva.

Podľa slov pána Belana sa včelárstvu ako koníčku venuje len málo mladých ľudí, snažia sa preto o osvetu. Stretávajú sa so svojimi kolegami aj v rámci cezhraničnej spolupráce, kde sú aj družobné obce z Čiech a Poľska. Na dolných Kysuciach je evidovaných 150 včelárov, ktorí majú cca 1300 včelích rodín.

 

Veľmi radi preto privítame na našom Včelárskom krúžku deti, ale uvítame aj dospelých. Krúžok sa koná každý štvrtok od 14:30 do 16:00 hod. - pri ZŠ Povina
V júni ďalej pripravujeme: Mám rád prírodu a včielky + rezbárske a drotárske sympózium, ktoré sa bude konať 17.6. - 28.6. 2019 vo Včelnici v Povine.
Toto podujatie je určené najmä pre žiakov ZŠ a SŠ okresu KNM + odborne prednášky + práca s drevom, kameňom a drôtom.

Do budúcna máme v pláne pokračovať v ďalších projektoch ako altánok či Api domček na terapeutické účely. O tom nám porozpráva pán Belan nabudúce.

 

Pýtali sme sa aj na produkciu medu od ich včiel.

Samozrejme, máme aj med z vlastnej produkcie. Koľko medu sa stočí, závisí od mnohých faktorov. Tu sa pozastavil nad niektorými dôležitými faktami.

"Pokiaľ chceme mať med, musia včely nazberať dostatočné množstvo nektáru na jeho spracovanie. Veľmi dôležité je v tomto jarné obdobie, kde začína všetko kvitnúť. Od stromov, kríkov až po kvety na lúke. Problém nastáva v tom, že mnohí nerešpektujú obdobie vegetácie a aj mimo povoleného obdobia pokračujú vo výrube, kde napriek zákazu aj po 1.apríli a bez potrebného povolenia zo životného prostredia vyrubujú, mulčujú či inak odstraňujú už často plne zakvitnuté dreviny, ktoré sú pre včely a iný hmyz dôležité, nehovoriac o vtáctve" dodal pán Belan

budovanie vcelnice knmFoto z budovania včelnice - kysuckenovemesto.vcelari.sk

Do včelnice a jej okolia je potrebné stále investovať ďalej ju rozvíjať. Touto cestou by sme sa chceli veľmi poďakovať aj starostke obce Povina Alene Dudekovej, ktorá nám prispela na včelnicu nielen z obecného, ale i zo svojho súkromného rozpočtu. Veľmi si to vážime a ešte raz ďakujeme za jej podporu.


Keď už sme pri financiách, kto ešte nie ste rozhodnutý, kde darovať svoje 2%, môžete ich poskytnúť aj nášmu združeniu ZO SZV Kysucké Nové Mesto" dodal predseda ZO SZV KNM pán Belan.

Pre bližšie informácie o včelnici alebo v prípade záujmu o darovanie 2% kontaktujte:
Miloš Belan, predseda ZO SZV KNM – 0910 352 784

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: