povina sutaz med 005Tradičná včelárska nedeľa, ktorá sa koná každoročne na včelnici v Povine i tento rok prilákala množstvo návštevníkov.

Predseda SZV KNM Miloš Belan privítal družobných hostí z českého Lubna, Terlicka a poľského Dziengelowa, ako aj predstaviteľov susedných včelárskych organizácií zo Starej Bystrice, Turzovky, Žiliny či Rajca.

Program bol v nedeľu 4. augusta 2019 pestrý: nechýbali v ňom prednášky o ľudovom liečiteľstve v podaní Tonka Masláka, či prednáška včelárskeho odborníka Rudka Moravčíka. Pri príležitosti 100. výročia organizovaného včelárenia na Slovensku ocenil predseda Belan včelára Palka Hylla a učiteľku medového pečenia Zdenku Damaškovú pri príležitosti jej okrúhleho výročia. Za rozvoj a udržiavanie včelárskeho remesla udelil poslanec ŽSK Dušan Mičian predsedovi SZV KNM čestné uznanie, ktoré bude zdobiť steny včelnice.

Hlavným programom nedele bola ochutnávka a súťaž o naj med Dolných Kysúc, do ktorej sa prihlásilo 34 včelárov. Hodnotenie bolo náročné. Porota sa skladala z 5 členov: podpredsedu ŽSK Petra Dobeša, poslanca ŽSK Dušana Mičiana, starostky Poviny Aleny Dudekovej a Dolného Vadičova Mirky Ondreášovej. Predsedom poroty bol Janko Kopernický, ktorý nakoniec vyhlásil za víťaza len 18-ročného včelára Juraja Fujáka.

Včelári nie sú ľahostajní ani našej cirkvi, preto im boli požehnané nielen medy, ale aj úle. Požehnanie dostali aj samotní včelári a včelárky. Hudba z heligóniek sa rozliehala široko-ďaleko. Nielen o výsadbu a úpravu včelnice, ale aj o hladné brušká včelárov a návštevníkov sa každoročne stará Únia žien z Poviny. Tak tomu bolo i tento rok, keď pripravili skvelé bryndzové a kapustové halušky.

„Veľké poďakovanie vyslovujeme predsedovi včelárov Milošovi Belanovi a jeho zväzu za udržiavanie včelárskeho remesla a každoročné organizovanie včelárskej nedele, ako aj ženám z Únie žien Povina, ktorých spoluprácu so včelármi závidia ďaleko za hranicami. Veľmi aktívne participujú na práci a úpravách vo včelnici rôznymi brigádami, ale aj vysádzaním a ošetrovaním nových kvetov. Na včelárskej nedeli sa vždy vzorne postarajú o jedálny lístok, ich slávnym bryndzovým a kapustovým haluškám neodolá žiadny včelár či hosť“, dodala starostka obce Povina Alena Dudeková.

Text a foto: obec Povina

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: