veterny mlyn u sulcov korna 6Dominanta osady u Šulca má opravenú veternú turbnínu, stavba je ošetrená novým náterom.

Obec Korňa získala vďaka podpore Žilinského samosprávneho kraja dotáciu vo výške 3000,- EUR na opravu tejto kultúrnej pamiatky. Projekt „Zachovanie kultúrneho dedičstva – Veterný mlyn v Korni u Šulca“ sa tak úspešne podarilo zrealizovať.

"Podarilo sa nám opraviť strechu a aj stavbu veterného mlyna, nakoľko do mlyna už zatekalo. Celá drevená stavba sa ošetrila novým náterom, ktorý ju ochráni pred nepriaznivým počasím. Bolo nevyhnutné opraviť aj veternú turbínu, chýbali na nej vrtule a bola celá zhrdzavená. Jednotlivé klapky sa vymenili, natreli a pomocou vyvážky sa vynovená turbína osadila na mieste. Z prednej strany mlyna je osadené presklené okno, cez ktoré si môže návštevník prezrieť vnútorný mechanizmus mlyna. Mlyn opravili zamestnanci obecného úradu Korňa," informuje obec Korňa.

 veterny mlyn u sulcov korna 4

 veterny mlyn u sulcov korna 5

Kysucký „povetrňok“ zostane i naďalej dominantou osady u Šulca. Vďaka patrí aj majiteľom nehnuteľnosti, ktorí sprístupnili mlyn.

Obec pozýva turistov na návštevu tejto lokality a zároveň aj žiada, aby pri tejto návšteve rešpektovali súkromie obyvateľov osady. K mlynu sa dostanete aj novým náučným chodníkom.

Prečítajte si viac o veternom mlyne:

autor: redakcia
foto: obec Korňa

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: