u sulcov osada kornaV ťažko dostupnom teréne osady U Šulcov, vzdialenej približne 3,5 km od centra obce, môžete vidieť nevšednú technickú atraktivitu – starý veterný mlyn, ktorý je považovaný za kysucký unikát.

Jeho majiteľ ho používal na mletie obilia až do roku 1985. A kde sa tu vzal kysucký „povetrňok“? Zaria denie si doviezol z Ostravska, kde pracoval ako baník, predok Jozefa Gajdičiara z Korne v roku 1958. Veterná turbína sa otáčala podľa smeru vetra, ktorý roztáčal lopatky vrtule. Najlepšie sa mlelo, keď fúkal severný vietor. Korňanský veterný mlyn pochádza zo susednej Moravy, kde sa zachovalo niekoľko takýchto stavieb. Na Slovensku je korňanský veterný mlyn, ktorému mnohí turisti dali prívlastok „jeden zo siedmich divov obce“, výnimočnosťou.

u sulcov osada korna v

Podobný sa nachádza len v skanzene vo Svidníku, kam bol prenesený z Poľska. Starý veterný mlyn už nie je funkčný, ale dodnes stojí na svojom mieste, v krásnom prírodnom prostredí horskej osady. Repliku tejto technickej pamiatky na pripomenutie si starého spôsobu života môžete vidieť vedľa hlavnej cesty v Nižnej Korni. Prístup: pri športovej hale odbočiť do osady Barčákovci, odkiaľ vedie chodník do osady U Šulcov.

autor: OCR Kysuce

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: