turisticka lavka cierne trojmedziePo novej lávke na Trojmedzí sa už môžete prejsť. Takže turisti - ak počasie bude priať, vyrazte na miesto, kde sa stretávajú tri štáty.

Turistická lávka, ktorá spája obec Čierne, poľskú Gminu Istebná a českú Hrčavu je takmer dokončená. Po lávke sa síce môžete prejsť už teraz, no ešte chýba doriešenie niekoľkých detailov, po ktorých bude stavba kompletná.

Stanislav Mikovčák hovorí, že po dokončení stavby bude nasledovať skrášlenie okolia. Uvádza, že architekt Viktor Mikovčák sa zameral na čistotu architektúry. "Ešte treba doriešiť niekoľko detailov, ale už teraz je vidieť čistotu architektúry, citlivé osadenie do prírody a zdôraznenie účelu," uvádza architekt.

turisticka lavka cierne trojmedzie v

Montáž lávky sa konala v novembri 2021

Stará lávka musela byť ešte v roku 2016 z bezpečnostných dôvodov demontovaná. Očakávaná montáž novej lávky sa konala 12.11.2021.

O tom, že nová lávka bola potrebná svedčí význam Trojmedzia, ktoré navštevujú turisti zo Slovenska, Poľska i Českej republiky. Nová lávka má za cieľ opäť zaujímavé miesta a podporiť ďalší rozvoj turistického ruchu. "Okrem novej lávky pribudne aj nový náučný chodník alebo lepšia cestná infraštruktúra okolia Trojmedzia," hovoril starosta obce Čierne Pavol Gomola.

Most je citlivo osadený do prírody

Architektom mostu je Ing. Arch. Viktor Mikovčák. O projekte uvádza: "Most je citlivo osadený do prírody, neruší ju a plní svoju funkciu. Prechod cez strž je nevybudovaný a komplikovaný chodník. Most preklenie dolinu a vytvorí požadovaný efekt. Podlaha bude pororošt, čím sa zvýši efekt vnímania výšky a zároveň sa stane bezúdržbový voči snehu s nemennou výškou zábradlia, ktoré tvoria priamo nosníky. Nosníky sú lepené z jedlového dreva, impregnované a budú chránené oplechovaním, čím sa ich životnosť zvýši ako u kostola z jedlí na Hrčave."

turisticka lavka cierne trojmedzie v3

turisticka lavka cierne trojmedzie v4

Lávka je už teraz pre vás dostupná. Takže milí turisti - ak počasie bude priať, vyrazte na miesto, kde sa stretávajú tri štáty.

Viac o novej lávke:

autor: redakcia
foto: S. Mikovčák

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: