osady turistika kysucePočas letného obdobia vyhlásila Organizácia cestovného ruchu Kysuce súťaž zameranú na spoznávanie kysuckých osád. Úlohou bolo navštíviť minimálne 5 osád zo zoznamu najkrajších osád na Kysuciach, urobiť si fotografiu a vyplniť súťažný formulár. 

Návštevníci nám zaslali fotografie nielen z turisticky najlákavejších osád, v ktorých sa skrývajú prírodné a kultúrne zaujímavosti regiónu, ako napr. Megoňky v Čadci, ropný prameň v Korni, Trojmedzie, Múzeum kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke, osady s rozhľadňami (Petránky, U Jantov), Živčáková, ale i menej zvučných miest. Fotografie nás živo preniesli do osád u Králi v Čadci, Kukoľanky v Rakovej, Hlineného v Turzovke či Na Michalku v Staškove. Súťažiaci bicyklovali aj prechádzali kysuckými osadami po vlastných nohách.

kysuce osady 001

Krojovú košeľu s červenou, zelenou alebo modrou výšivkou, resp. hodnotný Turistický atlas Slovenska získali všetci súťažiaci, ktorí splnili podmienky účasti v súťaži. Výhercovia boli kontaktovaní a ceny si prevzali buď osobne v Informačnej kancelárii Mesta Čadca, resp. im boli zaslané poštou.

Veľmi nás teší záujem o súťaž nielen zo strany obyvateľov regiónu, ale aj návštevníkov z ostatných kútov Slovenska i Českej republiky. Tí nám do súťažného formulára napísali aj milé komentáre, o tom, že sa im na Kysuciach veľmi páči, navštívili ich prvýkrát, alebo naopak, radi sa tu vracajú a spoznávajú ich rôzne zákutia.

Pred nami je síce už chladnejšie jesenné a neskôr i zimné obdobie, v ktorom bicykel a chôdzu nahradia lyže a bežky, ale s našimi aktivitami ešte vôbec nekončíme. Usilovne pracujeme na „Kysuckej korune“, „Znalcovi Kysúc“ a „Kysuckom pase“. Pripravené máme aj infraštruktúrne projekty v podobe revitalizácie náučných chodníkov a onedlho sa môžete tešiť aj na stolový kalendár. Ten budúcoročný bude mať nové tematické zameranie. Nechajte sa prekvapiť.

Kysucké osady sú našou srdcovou záležitosťou

V budúcom roku plánujeme rozšíriť aktuálny zoznam o ďalšie zaujímavé miesta, ktoré majú svoje osobité čaro a „genius loci“.

kysuce osady2 004

Ak ste krojovú košeľu nevyhrali, sledujte náš profil na Facebooku - Región Kysuce. Okrem aktuálnych informácií z pôdy regionálneho cestovného ruchu, plánujeme aj súťaže, v ktorých bude možné krojovú košeľu získať.

Veríme, že sme touto súťažou zvýšili povedomie o našom regióne, motivovali ľudí „vyraziť“ do našich osád, pokochať sa krásou i históriou, s ktorou sú úzko späté. Zároveň ďakujeme všetkým zúčastneným za podporu domáceho cestovného ruchu a dúfame, že si nájdete veľa príležitostí na oblečenie tejto krojovej košele, budete sa v nej cítiť príjemne a stane sa obľúbeným „kúskom“ vášho šatníka.

 

Emília Maloušová
Organizácia cestovného ruchu Kysuce

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: