kostol riecnicaTento krát by som chcel upozorniť na tak trošku zvláštnu Riečnicu, ktorá už v skutočnosti neexistuje. V roku 1985 spolu s obcou Harvelka zanikla, ako dôsledok výstavby vodnej nádrže Nová Bystrica.

Čiže veľká časť Riečnice a Harvelky bola zatopená a zvyšok osád, ktoré sa nachádzali mimo súčasnej priehrady, bolo zbúraných, kvôli ochrannému pásmu zdroja na pitnú vodu. Pýtate sa, prečo píšem o Riečnici, ktorá už neexistuje? Pretože si to zaslúži. Zaujímavá história oboch miest, ale aj súčasná atraktívnosť okolia vodnej nádrže ju predurčujú ako zaujímavý objekt cestovného ruchu.

riecnica historiaAle poďme po poriadku. Samotná Riečnica vznikla v rokoch 1696 – 1713 a trvale patrila k Strečnianskemu panstvu. Keďže táto oblasť bola využívaná na chov dobytka a oviec, prvými obyvateľmi boli poľskí bačovia roztrúsení v dreveničkách. Avšak za jej skutočného zakladateľa sa považuje gróf Vešeléni, jeden z najdôležitejších ľudí Uhorského kráľa. Avšak po tom čo stál na čele neúspešného protihabsburského sprisahania, hľadal útočisko na mieste, kde nebude až tak na očiach. Príroda a prostredie malej Riečnica ho tak uchvátila, že sa tu rozhodol natrvalo usadiť. S jeho príchodom začal veľký rozmach tohto miesta a pribúdalo aj obyvateľstvo. Gróf im dával prácu a obyvatelia si ho veľmi vážili. Dokonca na jeho počesť bola v rokoch 1905-1920 Riečnica premenovaná na Veseleny. Aj keď Kysuce neboli atraktívne pre stavanie hradov a kaštieľov, gróf Vašeléni si v Riečnici nechal postaviť nad starým kostolom kaštieľ- letohrádok o rozmere 27x17m. Kaštieľ mal kamenné základy a zvyšok stavby bol pravdepodobne drevený. Základy tohto letohrádku sú dodnes zachovalé.

V roku 1961 postihlo časť obce Leskové veľký zosuv pôdy, ktorý postihol celkovo devätnásť gazdovstiev. V dôsledku zosuvu pôdy došlo k prehradeniu rieky Riečnica – Bystrica a nad obcou vznikla dočasne veľká vodná nádrž, ktorú odstraňovali vojaci. Keďže udalosť sa dostala do pozornosti médii v celej republike, dočasná vodná nádrž sa stala inšpiráciou na vybudovanie vodného diela Nová Bystrica.

Zánik Riečnice a Harvelky

V roku 1985 Riečnica spolu s Harvelkou definitívne zanikli. Bývalí obyvatelia sa presťahovali najmä do Čadce a Kysuckého Nového Mesta, ale aj do iných miest po Slovensku. Samotné miesta, ako aj priľahlé osady, boli zrovnané so zemou a celé okolie vodnej nádrže vyčistené. Niekoľko z domov sa zachovalo a boli prevezené do Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke. Napríklad richtárov dom a gazdovský dvor. Najzaujímavejší je osud kostola v Riečnici, ktorý mal byť podľa plánu zbúraný ako ostatné objekty, ale pre nesúhlas pôvodných obyvateľov sa ho podarilo zachovať, obnoviť a dodnes je dominantou na brehu vodnej nádrže. Pravidelne sa pri ňom stretávajú rodáci a pôvodní obyvatelia Riečnice a Harvelky.

kostol riecnica v2


Na mieste pôvodných obcí bola v roku 1989 dobudovaná vodná nádrž Nová Bystrica, ktorá má rozlohu 180 ha a hĺbku takmer 50 m. Samotná hrádza má výšku 65,4m, dĺžku 330 m, šírku na vrchu 8 m a v spodnej časti 242 m. Je to zásobáreň pitnej vody pre celú bystrickú dolinu a mestá Čadca a Žilina.

Pôvodná Riečnica ale aj terajšia vodná nádrž s okolím sa stali predmetom záujmu výtvarníkov. Akademický maliar Martin Benka má z Riečnice viacero skíc a malieb. Jedna z nich je umiestnená v múzeu Martina Benku v Martine, kde sú zobrazené riečnické gazdiné kráčajúce po Urvisku. Riečnicu aj v súčasnosti rád navštevuje akademický maliar Ondrej Zimka, ktorý ju považuje za jeden z najkrajších kútov Slovenska.

vodna nadrz nova bystrica


Okolo celej vodnej nádrže je vybudovaná cyklotrasa s nádhernými výhľadmi. Nezabudnite navštíviť pôvodný riečnický kostol, rozhľadňu vybudovanú nad osadou Harvelka a zaspomínajte si na históriu tohto magického miesta.

Autor a foto: Radovan Jakuš

Prečítajte si viac o Riečnici:

Kostol v Riečnici

Obce Riečnica a Harvelka pohltila voda

Riečnica - historický dokument

Výlet do Riečnice - fotogaléria od Miroslava Paveleka

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: