rozhladna krasno vystavbaPekné počasie nás, ale aj mnohých ďalších ľudí vytiahlo na nedeľnú prechádzku po okolí. Vybrali sme sa pozrieť na miesto, kde bude stáť nová rozhľadňa v Krásne nad Kysucou.

Po príchode do osady u Jantov sme videli krásnu lúku, po ktorej viedla vyjazdená cestička. Keďže zatiaľ nikde nie je značenie kadiaľ sa vydať, sme šli len tak... na lúku. Po chvíli sme zbadali v diaľke rozostavanú stavbu - budúcu rozhľadňu.

rozhladna krasno vyhlad02 luka

Miesto je vybrané naozaj výborne, musíme pochváliť. Z lokality sme mali skvelý pocit, ktorý nám umocnili nádherné výhľady. Miesto nás uchvátilo a naskytol sa nám aj výnimočný pohľad na okolité kopce, osady, mesto a keď sme sa otočili, tak za chrbtom sme mali ako na dlani osadu u Jantov. Napriek tomu, že tam rozhľadňa ešte nestojí, stretli sme už viacero turistov, ktorí sa taktiež vybrali na prechádzku.


Architekt Stanislav Mikovčák mal pravdu, keď povedal, že miesto spĺňa všetky atribúty rozhľadne a dodáva: "Panoráma v smere Čadca, Kysucké Nové Mesto je úchvatná a stojí za výstup na miesto. Predpokladáme, že toto miesto sa stane obľúbeným turistickým bodom na Kysuciach."

K začiatku výstavby primátor mesta Krásno nad Kysucou Jozef Grapa uviedol: "Akonáhle nám to situácia dovolila, začalo sa s výstavbou rozhľadne. Prípravu stavby a vývoz materiálu nám na jar trochu komplikovali poveternostné podmienky. Stavba by mala byť dokončená tak ako je plánovaná a to koncom júna."

K rozhľadni sa dostanete bežnou prístupovou cestou od železničnej stanice (Zákysučie) cez priecestie, pár metrov doprava a potom smerom hore na osadu u Jantov. Neskôr sa budete môcť na rozhľadňu dostať aj cez pripravovanú kalváriu.

"Na výstavbu rozhľadne nadväzuje ďalší pripravovaný projekt a to kalvária so 14 zastaveniami. Na vrchole kalvárie je plánované aj osadenie kríža, kde by sa mohla konať podľa tunajšej tradície raz za rok svätá omša. K tomuto projektu je vyhlásená súťaž na dodávateľa a koncom prázdnin by sme chceli dokončiť oba spomínané projekty. Mesto tiež hľadá zdroje a dodávateľa na nasvietenie rozhľadne. Miesto by bolo pekne vidieť z cesty 1/11 od Oščadnice po Kysucký Lieskovec a samozrejme aj zo železnice," dodal Jozef Grapa

Už teraz sa tešíme na ďalšiu návštevu tohto miesta.

 

Prečítajte si aj:

 

 Autor a foto: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: