rozhladne uvodPrvou rozhľadňou otvorenou na Kysuciach bola Mikovčáková rozhľadňa na Kamenitom v roku 2005. Je pomenovaná po svojom staviteľovi a architektovi Stanislavovi Mikovčákovi.

Nájdete ju na hlavnom hrebeni Javorníkov, konkrétne na turistickom chodníku vedúcom medzi Dlhou nad Kysucou a Dlhým Poľom. Dá sa k nej dostať aj z Turzovky. Chodník nie je náročný, na cestu k rozhľadni tak môžu vydať aj deti, cykloturisti aj bežkári počas zimy.

Tvorí ju kruhový kamenný múr, zo vstupného otvoru sa vychádza na drevené schodíky. Drevená plošina so zastrešenou lomenou ihlanovou strechou je vo výške približne 3 metrov. Celá veža má výšku asi 6 metrov, návštevníkom sa z nej vyskytnú výhľady na Beskydy, Javorníky, Malú Fatru a Západné Tatry.

Na hlavnom hrebeni Javorníkov nájdete aj rozhľadňu na Luboch. Ide o drevenú 19 metrov vysokú rozhľadňu. Turisti na ňu nemajú povolený vstup, slúži totiž pre protipožiarnu ochranu.

Nad obcou Zákopčie sa zase vyníma Rozhľadňa na Martákovom kopci. Stavala sa v rokoch 2009-2011 z dreva a kameňa. Za jasného počasia je z nej kruhový výhľad na okolie Moravsko-sliezskych Beskýd – dovidíte z nej až na Lysú Horu. Okrem toho pnúka výhľad aj na Veľku Raču, najvyšší vrchol Kysúc, i na pohorie Malej Fatry.

Má výšku 14 metrov a vzhľadom pripomína strážnu vežu. Jej spodná časť je zhotovená z kameňa a má štvorhranný tvar. Vnútri sa po točitom schodišti dostanete na vrchol, kde sa nachádzajú sochy anjelov – darov od architekta Stanislava Mikovčáka.

Aj táto rozhľadňa je na Javorníckom hrebeni a je možné sa k nej dostať po červenej turistickej značke vedúcej z Čadce alebo od Makova. V obci Zákopčie sa treba vydať z osady u Holých po žltej turistickej značke a následne za osadou Blažkovci prejsť na červenú trasu.

Podľa projektu architekta Stanislava Mikovčáka sa postavila aj Rozhľadňa na vrchu Bobovec. Takisto je stavaná z dreva a kameňa a v jej vnútri nájdete ďalších anjelov z dielne tohto umelca. Sprístupnená bola v roku 2011, jej výstavba bola výsledkom cezhraničnej poľsko-slovenskej spolupráce s názvom Rozhľaďme sa.

Rozhľadňa s výškou 16 metrov ponúka výhľady na Veľkú Raču, Malú Fatru, Martinské Hole aj na Lysú horu v Moravsko-sliezskych Beskydoch. Dostanete sa k nej po žltej turistickej značke vedúcej z centra Starej Bystrice, kde je Slovenský orloj a Rínek sv. Michala.

Najvyššie položenou rozhľadňou v Javorníkoch je drevená rozhľadňa na vrchu Stratenec. Ide o najzápadnejší vrch Javorníkov vynímajúc sa do výšky 1055 m n. m. Drevená konštrukcia je pokrytá šindľovou strechou v tvare ihlanu. Rozhľadňa ponúka výhľady na slovensku i českú stranu. V jej blízkosti sa nachádza pamätník pre padlých bojovníkov, ktorý má podobu troch zdobených betónových krížov.

Rozhľadňa s výškou 8 metrov je sprístupnená počas celého roka, vedie k nej červená turistická trasa.

V blízkosti slovensko - poľských hraníc leží vyhliadková plošina na Veľkej Rači. Z nej sa turistom naskytne kruhový výhľad na Moravsko-sliezske Beskydy, Babiu Horu, Roháče a vrchy Malej Fatry.

tabor rozhladna 2Na vrchu Tábor v Kysuckom Novom Meste sa nachádza drevená rozhľadňa so štyrmi poschodiami.

Rozhľadňa na vrchu Tábor je postavená v roku 2015. Vrch Tábor s nadmorskou výškou 697 m n.m. je dominantou Kysuckého Nového Mesta, a tak sa vám po výstupe na rozhľadňu naskytne výhľad na vrchy Malej Fatry, Kysuckú vrchovinu a Kysuckú bránu. Uvidíte aj Budatínsku Lehotu, Kysucké Nové Mesto či Ľadonhoru.
K rozhľadni na vrch Tábor vedie modrá turistická značka zo železničnej stanice v Kysuckom Novom Meste. Ďalšie možnosti prístupu ponúka zelená značka z Nesluše, dĺžka výstupu približne 1 hodina 30 minút, alebo z Ochodnice je to hore na vrchol približne 1 hodina 40 minút.
Výstup na vrch nie je náročný, na túru preto môžete zobrať aj svoje deti.

 

Nová rozhľadňa je postavená aj na Hladkom vrchu v Zborove nad Bystricou. Má múrovanú a drevenú časť s oceľovými profilmi. Nájdete ju na pravej strane obce smerom Krásna nad Kysucou. Dostanete sa k nej po červenej značke z Krásna nad Kysucou alebo po žltej značke z Klubiny. Ponúka výhľad na údolie Krásna nad Kysucou a do časti Bystrickej doliny, zároveň z nej vidno aj na Malú Fatru.

 

Rozhľadňa u Jantov - rozhľadňa sa týči nad mestom Krásno nad Kysucou v osade u Jantov na vrchu Diel (560 m n.m.). Vyhliadková veža bola slávnostne otvorená 30. augusta 2020 a rýchlo sa stala súčasťou siluety mesta. Vzhľadom na jej umiestnenie poskytuje návštevníkom atraktívny a zaujímavý pohľad na mesto a jeho okolie. Elegantná a štíhla veža sa právom stala dominantou v krajine.

rozhladna u jantov

Rozhľadňa v Krásne nad Kysucou bola postavená podľa návrhu architekta Stanislava Mikovčáka, známeho staviteľa rozhľadní na Kysuciach. Na prvom poschodí vyhliadkovej veže je galéria, v ktorej nájdete informácie o meste Krásno nad Kysucou.
K rozhľadni sa dostanete bežnou prístupovou cestou od železničnej stanice (Zákysučie) cez priecestie, pár metrov doprava a potom smerom hore na osadu u Jantov. Neskôr sa budete môcť na rozhľadňu dostať aj cez pripravovanú kalváriu.

Autor: redakcia

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: