vystavba kalvaria krasnoKoncom augusta bola slávnostne sprístupnená rozhľadňa v Krásne, na ktorej sa spomínalo, že k nej povedie aj iná, pútavá cesta a to cez pripravovanú kalváriu. Tá je takmer hotová a jej posvätenie je plánované na 15. septembra na sviatok Sedembolestnej Panny Márie. 

Krížová cesta sa začala stavať v júli 2020, kedy sa začalo s budovaním jednotlivých kamenných zastavení, kedy bol upravený terén na výstavbu. Práce prebiehali počas mesiaca august 2020 až do finálnej podoby.

kalvaria krasno

Ako sa k nej dostanete

Ku krížovej ceste sa dá dostať od železničnej stanice po ceste cez Dielničky. Na konci cesty je malá drevená kaplnka na stĺpiku, ktorú vystavali naši predkovia. Krížová cesta vedie stŕmou cestou až na vrch Diel, blízko osady U Jantov. Kalvária je umiestnená v krásnom prírodnom prostredí, obklopená stromami. Nad šiestym zastavením sa nachádza i prameň vody.
Od najvyššieho zastavenia smerom k vyhliadkovej veži je krásny pohľad na mesto Krásno nad Kysucou, ktoré lemuje rieka Kysuca.

rozhladna vyhlad krasno


Kalvária v Krásne nad Kysucou

  • Kovové plastiky jednotlivých zastavení krížovej cesty od architekta Stanislava Mikovčáka boli dokončené už na konci roka 2019, kedy dielo predstavil aj na vernisáži svoje tvorby, ktorá sa konala v Bratislave v decembri 2019, no do kamenných kaplniek sa inštalovali až začiatkom septembra 2020.

Krížovú cestu tvorí 14 zastavení od odsúdenia Ježiša Krista až po jeho pochovanie do hrobu. Zastavenia sú postavené v pomerne prudkom teréne a strmo smerujú nahor. Každé zastavenie je malou kamennou stavbou obloženou kameňom, zastrešenou drevenou strieškou, navrchu s krížikom. Vo vnútri zastavenia je výjav - kovová plastika.
Samotné plastiky sú zhotovené z kovaného železa. Povrchová úprava plastík bola robená kováčskym černením a prírodným voskom na povrchu. Jedna plastika má približne 10 kg a na výrobu plastík sa použilo približne 150 kg železa.

krasno kalvaria v

Jednotlivé detaily na plastikách sú artefakty nájdené v osadách a v centre Krásna. Zaujímavé sú napríklad tri klince z jedenásteho zastavenia, ktoré sa našli pri rekonštrukcii mosta cez rieku Bystricu. Predchodca vzácneho dvojoblúkového mosta stál na drevených koloch, ktoré boli spájané týmito klincami. Ďalšími artefaktami sú podkovy, staré časti váhy, hák, kovové časti motýk, železné reťaze, ktoré vydržali svojou pevnosťou, odolali času a vydržali do dnešnej modernej doby.
Na konci augusta 2020 sa plastiky dostali na miesto do jednotlivých zastavení. Svoju duchovnú hodnotu začne krížová cesta niesť posvätením dňa 15. septembra 2020. Posvätí ju dekan Marian Vojtek.

rozostavana kalvaria

Krížová cesta očami autora: 

  1.  zastavenie kalvariaPán Ježiš je odsúdený na smrť
    „Na plastike prvého zastavenia krížovej cesty sú použité časti starej váhy. Váhy symbolizujú súd, ktorý vyniesol nespravodlivý rozsudok.“

  2.  Pán Ježiš berie kríž na svoje plecia
    „Tŕňová koruna ukutá zo starých drôtov symbolizuje utrpenie i poníženie Krista, ktorý vypína sily, aby mohol niesť kríž.

  3.  Pán Ježiš padá prvý raz pod krížom
    „Ježiš nevládze uniesť kríž, padá pod ním. No nazbiera sily a dvíha sa zo zeme. Tŕňová koruna mu túto strastiplnú cestu ešte sťažuje.“

  4.  Pán Ježiš sa stretáva so svojou matkou
    „Do tvaru srdca ukuté dve podkovy symbolizujú lásku matky a syna, silnejšiu ako bolesť.“

  5. Šimon Cyrenejský pomáha Pánu Ježišovi niesť kríž
    „Spojené ohnivká reťaze symbolizujú pomoc človeka, ktorou sa ťarcha kríža zmiernila. Ježiš, Boží Syn, prijal pomoc od obyčajného človeka.“

  6. Veronika podáva Pánu Ježišovi ručník
    „Kovové časti motýk predstavujú ťažkú fyzickú prácu, ktorú vykonávali hlavne ženy. Na hlavách mávali šatky. Jednou zo žien bola Veronika, sňala si z hlavy šatku, aby Kristovi utrela tvár.“

  7. Pán Ježiš padá druhý raz po krížom
    „Váha kríža sa pri druhom páde zdvojnásobila...“

  8.  Pán Ježiš napomína plačúce ženy
    „Hák zo žeriavu, ktorý uniesol veľmi ťažké náklady, je prekutý na krehkú ľudskú slzu.“

  9.  Pán Ježiš padá tretí raz pod krížom
    „Koľko musel Kristus vytrpieť a koľko pádov zažiť pre naše spasenie? Ťarchu kríža, ktorý nesie vysilený Kristus, symbolizujú nielen tri kríže, ale aj skutočná hmotnosť tejto plastiky.“

  10. Pánu Ježišovi zvliekajú šaty
    „Nielen bolesť, ale aj potupenie... Puknutý kríž symbolizuje obnaženého a potupeného Ježiša.“

  11. Pána Ježiša pribíjajú na kríž
    „Ježiš s tŕňovou korunou na hlave je pribitý na kríž. Jeho ruky a nohy prenikla ďalšia bolesť. Klince, ktoré mohli ľuďom slúžiť na užitočnú prácu a sú určené na spájanie, boli zneužité. Aká zvrátená môže byť ľudská zloba...“

  12. Pán Ježiš na kríži zomiera
    „Reťaz pevne prikovaná ku krížu – Kristus navždy spojený s krížom. Tvar kríža, na ktorom Ježiš Kristus zomrel, sa stal symbolom kresťanstva.“

  13. Pána Ježiša skladajú z kríža
    „Srdce Panny Márie zostalo bolestne spojené s krížom, na ktorom zomrel jej Syn.“

  14. Pána Ježiša pochovávajú
    „Ježišovi najvernejší ukladajú jeho telo do hrobu. Staré časti motyky symbolizujú ženy plačúce nad hrobom. Ťažké železo symbolizuje váhu ťažkej a tvrdej skaly hrobu.“

 

Stanislav Mikovčák, rodák z Turzovky, je známy ako staviteľ rozhľadní, no v Krásne ho už mnohí dobre poznajú aj ako staviteľa Bystrickej cyklomagistrály, či autora sochy na križovatke cyklotrás a hlavne veľkého nadšenca kysuckej prírody, krajiny a histórie.
Prečo si za materiál na výrobu plastík zvolil práve použité náradie, ktoré v živote našich predkov nechýbalo v žiadnej domácnosti?
„Použité sú materiály z predmetov, ktoré v minulosti slúžili ľuďom ako pracovné náradie a nástroje. Symbolizujú ťažkú a namáhavú prácu našich predkov. Všetky tieto predmety, ktoré už neplnili svoju úlohu a doslúžili a boli „odsúdené“ na zánik a zošrotovanie. Chcel som ich vrátiť naspäť do života a dať im iný účel, ktorý by vlastne aj niečo povedal o živote našich predkov, ale predovšetkým vyrozprával príbeh cesty Ježiša na Golgotu. Všetky tieto predmety pochádzajú z Krásna, čiže slúžili Krásňanom.“

vyhlad rozhladna Krásno u Jantov

Na konci kalvárie môžu návštevníci zájsť na novopostavenú rozhľadňu, z ktorej je krásny výhľad na okolité kopce a samotné mesto.

Slávnostné otvorenie Kalvárie s Krížovou cestou

Mesto Krásno nad Kysucou a farnosť sv. Ondreja apoštola Vás srdečne pozývajú na slávnostné otvorenie Kalvárie s Krížovou cestou, ktoré sa uskutoční v utorok dňa 15. septembra 2020 na sviatok Sedembolestnej Panny Márie. Zraz bude o 14:00 hodine pri prvom zastavení Krížovej cesty (na konci ulice Dielničky v mestskej časti Zákysučie).

Všetci ste vítaní na prvej púti po novej Kalvárii. Tešíme sa na Vás!

Mapa umiestnenia začiatku Kalvárie:

Prečítajte si aj:  

Autor: Mesto Krásno, redakcia
foto: redakcia, Mesto Krásno, S. Mikovčák

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.