stanislav mikovcak vystava bratislava 37. decembra 2019 prebehla vernisáž Stana Mikovčáka, ktorý pred odbornou verejnosťou prezentoval súbor plastík a sôch z kysuckého prostredia. Vernisáž moderovala Katka Brychtová, ktorá v nádherných priestorov Žigrayho kúrie navodila príjemnú predvianočnú atmosféru zasnežených sviatočných Kysúc.

Mikovčák predstavil prvýkrát na verejnosti krížovú cestu, ktorá je určená pre Krásno Nad Kysucou.

krizova cesta mikovcak

Atmosféra výstavy bola umocnená vianočnými a so sviatkami spojenými dielami. Pozoruhodný je kysucký betlehem, ktorý je prenosný, umiestnený v starom vojenskom kufri. Z výtvarného hľadiska kontrastuje jednoduchosťou, čistotou prejavu a dokonalým abstrahovaním detailu. Použité sú veci nájdené a sformované do nádhernej kompozície, ktorá predstavuje úžasný príbeh.

posledna vecera mikovcak dieloDielo Posledná večera
Pre nás Kysučanov je škodou, že sa väčšina diel už na Kysuce nevráti. Je to však dôkaz, že dielo autora presahuje región. Poslednú večeru odborníci umiestnili na kamennú stenu galérie a chcú ju tam ponechať a od autora za každú cenu odkúpiť. Doteraz sa im tam nič nepodarilo umiestniť. Je problém na stenu 300-400 rokov starú, kamennú, ktorá sama o sebe je štruktúrou a neprekonateľným dielom, niečím konkurovať.

Súčasťou výstavy bola prezentácia krátkeho filmu o autorovi z dielne Pavlíny Cvečkovej z Bratislavy Devína. Na vernisáži podporili autora aj významný kysuckí rodáci ako MUDr. Stanislav Mizera a veľa priateľov umelcov a architektov žijúcich v Bratislave.

Pri otázke autorovi čo považuje za významný úspech pri bilancií roku 2019, nám odpovedal, že viac sa teší zo svojich synov, z ktorých vyrástli šikovní a dobrí ľudia. Dozvedeli sme sa, že synovia Martin a Viktor sú čerství vlastníci CEZAARa – ceny za architektúru a zároveň sú najmladší na Slovensku. Kysuce na nich hrdé môžu byť hrdé.

vystava mikovcak bratislava 2Najmladší víťazi CEZAARa na Slovensku - Martin a Viktor Mikovčákovci pri diele kysucký betlehem

vystava mikovcak bratislavaVernisáž moderovala Katka Brychtová

autor: redakcia
foto: Stanislav Mikovčák

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: