cyklotúry tipyBikemaniak Braňo spoznáva Kysuce a ďaleké okolie z bicyklového sedla. Svoje zážitky začal zverejňovať na youtube kanáli BikeManiaci a sociálnej sieti. Necháte sa ním inšpirovať?

Bicyklovanie je tvojím koníčkom?

cyklistika kysuceÁno. Všetko, čo robím ohľadom youtube kanála a facebookej stránky je iba koníčkom, nijako ma to neživí.

Čomu sa venuješ profesionálne?

Momentálne pracujem ako kuriér donášky jedla.

Kysuce máš pochodené. Ktoré miesto ťa v poslednom čase prekvapilo, resp. "dostalo"?

Takých miest je veľa. Najviac ma dostalo napr. Klokočovské skálie. Málo ľudí o ňom vie a pritom je to naozaj krása.

Kam by si sa vybral v rámci celodňovky? Kde sa ti najviac páči?

Na celodňovku by som zvolil Kysuce a vybral by som sa asi na 3 rozhľadne. Trasa by vyzerala tak, že sa z Dunajova napojíme na červenú na Chotárnom kopci a ideme na Marťácku rozhľadňu na Jakubovský vrch.

Potom na Mikovčákovu rozhľadňu, sedlo Semeteš, rozhľadňu Luby a späť. A zoberieme si aj klobásku. Jednoducho top výlet na bicykloch na celý deň.

cyklotúry kysuce tipy b2

Chodíte viacerí alebo preferuješ ísť sólo?

V poslednej dobe chodievam sám. Najradšej samozrejme chodím s manželkou - máme čas sa porozprávať a oddýchnuť si od bežných starosti. Inak mám aj partiu kamarátov v Bytči, s nimi tiež občas zájdem.
Keby sa však niekto ozval, či môže ísť tak s tým nemám problém.

Čo hovoríš na elektrobike, skúsil si ho?

Skúsil som a vôbec tento trend neodsudzujem. Som odporca hejterov ebikov. Môj názor je, že si každý môže jazdiť na čom chce, dôležité je, aby mal z toho radosť. A je jedno či má libertu, cestný bike, horský bike alebo ebike. Takisto je jedno koľko zaň zaplatil. Keď mu jazda spôsobuje radosť, tak je to správne. Hnevajú ma tieto žabomyšie vojny medzi klasickými bikermi a ebikermi

cyklotúry kysuce tipy b1

Tiež to tak vidím. Začal si robiť aj videá zo svojich potuliek. Prečo?

Veľa pozerám youtube a inšpirujem sa. Povedal som si, ze videom by som aj ja viac ľudí ovplyvnil a vytiahol von. Primárne je mojím cieľom ukazovať ľuďom krásy Slovenska - či už na bicykli alebo pešo na túre, ale aj cestovaním po pamiatkach a pekných miestach na Slovensku.

Som rád, že takých ľudí spoznávam stále viac. Dokonca si myslím, že mladých neprávom obviňujú, že len "visia" na sociálnych sieťach. Súhlasíš?

Toto je ťažká téma. Ja som veľa veci našiel na sociálnych sieťach. Zapisujem si ich a potom z toho vznikajú zážitky a videá. Takže sociálne siete vedia byť prínosom aj v cestovaní a pohybovaní v prírode. Samozrejme, netreba to s nimi preháňať, všetkého veľa škodí.

Aj ja pozorujem trend, ze čoraz viac ľudí chodí do prírody, kupujú bicykle na túry a objavujú Slovensko, čo je samozrejme super. Slovensko ma veľký potenciál z hľadiska turizmu, cyklistiky a celkovo cestovného ruchu. Som rád, že čoraz viac ľudí, a to aj mladých to zisťuje a užíva si krásy Slovenska.

Chodíš na bežky alebo skialp počas zimy?

Asi som v tomto celkom úkaz, ale jazdím celoročne. Skúšam, kam až sa dostanem na bicykli v zime. Reálne však uvažujem nad bežkami, manželka ich má, tak asi ich zaobstarám v blízkej dobe aj ja.

Ďakujem, za rozhovor.

zhováral sa Peter Kolembus

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: