most zilinsky kraj.pgŽilinská župa začala s opravou desiatich mostov, dva z nich sú kysucké. Do konca roka by malo byť opravených 14 mostov v kraji.

Na cestách II. a III. triedy sa týchto dňoch pracuje - Žilinská župa totiž pokračuje v prácach na župných cestách a mostoch. Oprava desiatich mostov bude stáť viac ako 860-tisíc eur, prvý z nich by mal byť hotový do konca septembra.

Župa tak pokračuje v pláne opráv, ktoré boli schválené v máji 2019. O rekonštrukciách hovorí županka Erika Jurinová: ,,Kvalitná infraštruktúra je veľmi dôležitá pre obyvateľov a pre ich bezpečnosť. Od štátu sme zdedili cesty a mosty, pričom mnohé z nich boli a sú v zlom stave. Rekonštruujeme ich priebežne podľa naliehavosti, nie iba pred voľbami, či podľa straníckeho trička.“

V súčasnosti sa teda pracuje na desiatich mostoch v kraji. Práce na mostoch na Kysuciach prebiehajú v dvoch obciach - v Oščadnici a vo Vysokej nad Kysucou. Tá najrozsiahlejšia rekonštrukcia prebieha v obci Vrísko, kde je potrebné vymeniť kompletný mostný zvršok vrátane hydroizolácie. Ďalšie rekonštrukcie mostov sa realizujú v obciach Svederník, Dolná Tižina, Dlhé Pole, Zbyňov, na Turci v obciach Moškovec, Ivančiná, Lazany. Práce prebiehajú za čiastočnej uzávierky cesty, kedy je doprava vedená do jedného jazdného pruhu.

Do konca roka by župa mala opraviť celkovo 14 mostov.

Cieľom župy je aj prísnejšie dohliadanie na kvalitu stavebných prác. Závody Správy ciest ŽSK zastrešujú stavebné práce realizované externými firmami. Vicežupan Igor Janckulík hovorí, že pracovníci týchto závodov kontrolujú kvalitu prác zhotoviteľa stavby a dozerajú na to, aby sa dodržiaval časový harmonogram. "Po ukončení stavebných prác a prevzatí diela začína plynúť záručná doba. Počas jej trvania kontrolujeme kvalitu stavebného diela a v prípade nedostatkov si budeme dôsledne uplatňovať nároky na reklamácie," dodáva vicežupan Igor Janckulík. Uvádza, že sa tento postup sa pod novým vedením Správy ciest ŽSK aplikuje v plnom rozsahu na všetkých stavebných diel.

ŽSK vlastní 1 417 km ciest druhej a tretej triedy a 786 mostov. Z nich je v nevyhovujúcom a havarijnom stave približne 200 km ciest, spomedzi mostov je v zlom až veľmi zlom stave celkovo 173 mostných objektov.


Prečítajte si viac o plánovaných opravách ciest a mostov na Kysuciach.

Zdroj: Žilinský samosprávny kraj

Pozrite si interaktívnu mapu s ukončenými, pripravovanými alebo práve realizovanými rekonštrukciami a opravami ciest a mostov.

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: