ovce4Dňa 8.9.2022 v noci alebo skorých ranných hodinách došlo k napadnutiu a usmrteniu viacerých oviec v obci Raková, pri osade Škrabákovci.

O udalosti nás informoval Ing. Ján Korňan zo Správy CHKO Kysuce: "Celkovo bolo usmrtených 5 ks oviec a 4 jedince boli ťažko zranené. Vlky sa počas voľného nocovania na lúke dostali k stádu, kde tieto ovce usmrtili. Jedná sa o vlkov ktorých teritórium je na Javorníckom hrebeni a priľahlých dolinách od Chotárneho kopca až po Semeteš."

ovce6

Zisťovali sme, koľko vlkov alebo svoriek CHKO Kysuce monitoruje na našom území.: "Podľa súčasných poznatkov máme na Kysuciach štyri svorky vlkov, ktoré ale svojimi teritóriami zasahujú do okolitých regiónov vrátane PL a ČR." informuje Ján Korňan. Dodáva tiež že: "Vlk je veľmi plachý a pre človeka nie je nebezpečný. Vidieť vlka je pre bežného turistu alebo hubára veľmi výnimočné."

Škoda vznikla na že farme UNI CON Kysuce, ktorá nám potvrdila, že aj ostávajúce 4 napadnuté ovce museli utratiť. Napriek tomu, že pasúce sa stádo bolo zabezpečené dvoma pastiermi, ktorý mali i pastierskych psov nedokázali nezabrániť uvedeným škodám.

Podobný incident sa stal aj 7.9.2022 na Hrčave - Trojmedzí, kde našli zabité ovce vlkom v Jaworzynke na pastve 2 ovečky a 1 pohryzená kúsok opodiaľ.

Autor: redakcia
Foto: CHKO Kysuce

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: