zberatel porsche peter kultanZbierka, aká sa len tak nevidí. O svojej záľube nám ochotne poskytol rozhovor Ing. Peter Kultán

Aký prvotný impulz vás viedol k zberateľstvu modelov? Prečo práve Porsche?

Už ako malý som sa zaujímal o motorizmus. Otec pravidelne kupoval časopis Stop na ktorom som vyrastal. Občas sa tam objavili aj športové autá ktoré ma zaujali. V neskoršom období to pokračovalo odoberaním autokatalógov od prvého čísla až po posledné. Mal som aj zbierku malých modelov, ktoré sa dali zakúpiť v tom období.

kultan zbieranie modelov porschePrvé Porsche som na vlastné oči videl ešte za Československa na výlete v Maďarsku a od tej doby sa športové autá u mňa spájali hlavne so značkou Porsche. Ozajstné zberateľstvo sa začalo zakúpením prvého malého modelu Burago 1/43. Prvý model Porsche 1/18 som dostal v roku 2000 a od tohto okamihu som sa zameral hlavne na tento model a túto mierku.

Koľko kusov obsahuje vaša zbierka? Máte aj nejaké výnimočné kusy?

Moja zbierka sa časom rozrástla asi na 180 ks v mierke 1/18 a okolo 250 ks v mierke 1/43. Medzi nimi nájdete modely rôznych výrobcov a rôzneho roku výroby. Je tam veľa autíčiek ktoré sa vyrobili len v limitovanej edícii alebo už sa nevyrábajú a ich hodnota bude časom len rásť. Nedá sa povedať, ktoré je najvzácnejšie, hodnota je závislá od toho koľko je za ne ochotný kupujúci zaplatiť. Ja však modely Porsche nezbieram pre obchod, ale je to moja záľuba a mám všetky modely vystavené v osvetlených vitrínkach. Je veľa zberateľov, ktorí modely majú uložené v originálnych krabičkách niekde v garáži alebo na povale, ale ja sa z nich chcem tešiť a mať ich na očiach.

Máte nejaký nesplnený sen, ktorý vám vo vašej zbierke chýba?

Zbierku sa snažím doplniť o modely, ktoré mi zapadajú do jednotlivých rád a aj s ohľadom na ich cenu. Na trhu je ponuka takmer neobmedzená, ale každý ma svoje limity.

Príde raz čas na vlastnenie skutočného Porsche?

Nechám to na budúcnosť, ale určite by som si vedel predstaviť nejaký starší otvorený model aj v mierke 1/1.


Pán Kultán, prajem nech sa vaša zbierka rozširuje o ďalšie hodnotné kúsky

Ďakujem za rozhovor.
Otázky kládol Peter Kolembus 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: