test covidPo včerajšom testovaní pribudlo v okrese Čadca 32 nových prípadov nakazených koronavírusom.

V utorok 13. októbra 2020 pribudlo na Slovensku celkom 1410 nových prípadov nakazených koronavírusom. Najviac z nich zaznamenali v Žilinskom kraji, a to až 367.

V okrese Čadca je 32 nových prípadov, 2 prípady pribudlo v okrese Kysucké Nové Mesto.

Z dôvodu narastajúcich počtov nakazených budú od zajtra 15. októbra na Slovensku platiť sprísnené opatrenia, ktoré majú zamedziť šírenie ochorenia COVID-19.


Ako zareagovala na situáciu Žilinská župa?

Županka Erika Jurinová informuje o situácii: "Príprava kovidových lôžok vo všetkých našich nemocniciach sa musela zrýchliť. Regionálne nemocnice mali zostať biele, čisté a pacienti s kovidom mali byť prijímaní do Ružomberka a Martina. Kapacity sa však veľmi rýchlo naplnili a mnohí ste zaregistrovali, že už neprijímajú pacientov z Oravy, Kysúc, aj ich rozšírené kapacity sú naplnené...
Áno, už aj naše nemocnice prijali a ošetrujú pacientov nakazených koronavírusom aj keď nemáme infektológov a infektologické oddelenia. Začína stav, kedy nám začnú svietiť kontrolky a budeme veriť, že to zvládneme."

mobilne odberove miesto

Podarilo sa zabezpečiť viac testovacích kapacít

"Čoskoro budú za pomoci vojakov zriadené dve mobilné odberové jednotky, ktoré budú pôsobiť najmä na Orave. Tam je epidemiologická situácia aktuálne najhoršia, no budú sa presúvať operatívne i po regióne podľa požiadaviek. Ich činnosť je určená pre odbery u pacientov, ktorým bola nariadená karanténa a tiež v prípade, že sa pacient z rôznych dôvodov nemôže dostaviť na odberové miesto alebo sa identifikuje väčšia potreba testovania. Je to oveľa flexibilnejšie a bezpečnejšie." informuje županka na margo zhoršenej situácie.

Budú pomáhať aj vojaci

"Regionálny úrad verejného zdravotníctva zároveň posilňuje svoje kapacity o tridsať vojakov, ktorí budú pomáhať súčasným zamestnancom do hľadávať kontakty v regiónoch.
Vyhliadky nie sú pozitívne, ale aký bude ďalší vývoj o dva-tri týždne môžeme už dnes určiť svojim správaním a rešpektovaním, nie pre každého príjemných pravidiel. Záleží na konaní každého z nás. Všetci si prajeme návrat do normálu, tak skúsme sa vzájomne povzbudiť a dodržiavať opatrenia." dodáva Erika Jurinová.

Viac o téme:

autor: redakcia
foto: pixabay.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: