COVID cadcaVýsledkom včerajšieho rokovania ústredného krízového štábu je séria nových a prísnejších opatrení, ktoré sa dotknú škôl, reštaurácií, zhromažďovania sa aj hromadných podujatí.

 

Nové opatrenia platné od 15. októbra:

  • Rúška budú povinné aj v exteriéri
  • Zakazujú sa hromadné podujatia a bude platiť zákaz zhromažďovania nad 6 osôb
  • Reštaurácie nemôžu byť otvorené na konzumáciu v interiéri, môžu vydávať len jedlo so sebou alebo ho podávať v exteriéri
  • Uzavrú sa fitness centrá, wellness centrá, kúpaliská, sauny aquaparky
  • V obchodných centrách musí byť vyčlenených 15 metrov štvorcových na jednu osobu
  • Pre seniorov od 65 rokov budú vyčlenené v potravinách a drogériách nákupné hodiny od 09:00 do 11:00 hod.

COVID cadca

Vyhradené hodiny pre seniorov

Vracajú sa vyhradené hodiny pre seniorov nad 65 v potravinách a drogériách v čase od 9- 11 hodiny. Seniori môžu nakupovať aj v iných časoch, ale odporúča sa im, aby dodržiavali vyhradené hodiny.

Zatvárajú sa stredné školy

V súvislosti so zhoršujúcou sa situáciou dôjde od pondelka 12. októbra k prerušeniu vyučovania na stredných školách. Študenti sa budú vzdelávať až do odvolania len dištančnou formou. Opatrenia budú platiť od pondelka až do odvolania a podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga to nebude len krátkodobé opatrenie, treba rátať s niekoľkými týždňami, možno aj mesiacmi. Materské a základné školy nechce minister zatvárať, chce ich čo najdlhšie udržať v chode. Upravuje sa povinnosť nosiť rúška aj na základných a materských školách.

skoly covid

Krsty, sobáše a pohreby

Zákaz hromadných podujatí sa týka aj bohoslužieb v kostoloch. Tie môžu byť opätovne vysielané prostredníctvom internetu alebo televízie, tak ako to bolo počas obmedzení na jar. Krsty, sobáše a pohreby budú mať výnimku zo zákazu hromadných podujatí. Počty zúčastnených budú ovplyvnené veľkosťou priestoru - 15 metrov štvorcových na osobu. Pokiaľ sa bude pohreb či svadba konať vonku, nebude obmedzený počet, ale zúčastnení musia dodržiavať dvojmetrové rozostupy.

Reštaurácie či bary

Čo sa týka reštaurácií či barov, môžu zostať otvorené, ale bude sa v nich dať jedlo, nápoje či zákusky iba kúpiť, skonzumované musia byť vonku. Vo vnútri nie je možné sňať rúška. Terasy budú môcť zostať v prevádzke.

Opatrenia majú byť platné dovtedy, kým kĺzavý medián neklesne pod hranicu 500. Ak sa situácia neskonsoliduje, podľa premiéra Matoviča bude Slovensko musieť urobiť lockdown celej krajiny, ktorý uzamkne ľudí doma a vychádzať budú môcť len v nevyhnutnom prípade. 

Situácia v Čadci 

Aktuálna situácia – COVID - 19 v období od 2.10.2020 do 8.10.2020

  1.  počet pozitívnych osôb:  62
  2.  počet vyhľadaných kontaktov: 775
  3.  počet testovaných osôb: 739

Vývoj situácie podľa RÚVZ za celé obdobie  >>

Autor: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: