covid 19 cadca2Počet potvrdených prípadov v okrese Čadca naďalej rastie, k dnešnému dňu je to 43 ľudí. Po včerajšom testovaní pribudlo 11 nových prípadov v okrese Čadca. Odhalili ešte viac nakazených ako deň predtým.

V stredu 23.6.2020 bolo na Slovensku otestovaných celkovo 936 vzoriek, z toho bolo až 23 pozitívnych. Naďalej prebieha testovanie aj v okrese Čadca, kde pribudlo za tento deň až 11 pozitívnych vzoriek.

Z tohto dôvodu do odvolania platí zákaz návštev na lôžkových oddeleniach v Kysuckej nemocnici v Čadci. Rozhodnutie je dôsledkom aktuálneho vývoja epidemiologickej situácie v regióne Kysúc. Kysucká nemocnica v Čadci dodáva, že pri návštevách platia niektoré výnimky, ktoré vychádzajú z predchádzajúceho súhlasu zdravotníckeho zariadenia. 

Niekoľko prípadov nakazených koronavírusom nám potvrdil aj starosta obce Zákopčie p. Ján Slaninák: " Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Čadci komunikuje s pozitívne testovanými občanmi a prijal všetky potrebné opatrenia, ktoré z toho vyplývajú. My ako starostovia nemáme žiadne oficiálne informácie ani počty o nakazených od RUVZ" 

Aktualizácia o 14:10: Na základe rozhodnutia Krízového štábu Mesta Čadca sú uzatvorené všetky základné školy v Čadci s účinnosťou od 26.06.2020 do odvolania.


Kto má záujem sa otestovať, môže tak urobiť v Kysuckej nemocnici. Testuje sa tam každý pracovný deň doobeda v priestoroch parkoviska pred nemocnicou.

1. Testy pre pacientov s odporúčaním od lekára a RÚVZ, môžete sa objednať na tejto adrese: https://korona.gov.sk/poziadat-o-vysetrenie-na-covid-19/

2. Testy pre samoplatcov si môžete objednať na tejto adrese kontakt: https://lab.online/kategoria/korona

3. Pokiaľ chcete testy z krvi na protilátky môžete sa objednať e-mailom na adrese: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

RUVZ Čadca - vyjadrenie:

Vzhľadom na súčasnú zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu zaznamenaním nárastu pozitívnych osôb na ochorenie COVID -19, miestne príslušný regionálny hygienik RÚVZ Čadca rozhodne v čase mimoriadnej situácie nedoporučuje konanie hromadných podujatí v okrese Čadca a Kysucké Nové Mesto.

Je preukázateľné, že šíreniu ochorenia napomáha práve zhromažďovanie väčšieho počtu ľudí v uzavretých ale i otvorených priestoroch na jednom mieste, čo predstavuje vysoké riziko šírenia ochorenia. V súčasnom období už zaznamenávame pozitivitu osôb nie len z rodinných kontaktov ale i v dôsledku importu z okolitých krajín, nakoľko okres Čadca je pohraničným územím s ČR a Poľskom.

I v týchto krajinách sú zaznamenané ďalšie prípady ochorenia, čo dáva predpoklad pri hromadných akciách k ďalšiemu šíreniu. Rozhodne sa neodporúča organizovať tanečné zábavy, hromadné športové a kultúrne podujatia i keď Opatrením ÚVZ SR pod zn. OLP/5091/2020 zo dňa 19.06.2020 boli niektoré podmienky súvisiace s konaním týchto akcií upravené.

Obdobne boli usmernené v danej veci všetky farské úrady okresu Čadca a Kysucké Nové Mesto.
RÚVZ so sídlom v Čadci vydáva toto doporučenie v súlade so zákonom č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov vzhľadom na závažnosť epidemiologickej situácie s cieľom ochrániť zdravie všetkých občanov.

Aktualizácia 15:30: Mesto Čadca prijalo následovné opatrenia:  

Vzhľadom na súčasnú zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu zaznamenaním nárastu pozitívnych osôb na ochorenie COVID -19 vedenie mesta na základe odporúčania krízového štábu prijalo nasledovné preventívne opatrenia:

od zajtra 26.6.2020 zatvárame základné školy na území mesta Čadca a prevádzku MŠ Fraňa Kráľa, MŠ Janka Kráľa, MŠ Horelica, MŠ Podzávoz. Zastavuje sa činnosť CVČ – letné aktivity.
od zajtra 26.6.2020 zatvárame Mestskú plaváreň Čadca a Mestské kúpalisko Čadca, kde bolo plánované otvorenie letnej na sobotu 20.6. 2020. Termín: do 6.7.2020, termín sa môže bude meniť podľa vývoja epidemiologickej situácie v okrese Čadca, pripadne podľa usmernenia RÚVZ.
od zajtra 26.6.2020 zatvárame Dom kultúry v Čadci. Pozastavená je činnosť kina, krúžkov, kurzov, cvičení ako aj nácvikov súborov do odvolania.
od zajtra 26.6.2020 zatvárame športové zariadenia: športové haly na území mesta a činnosť klubov v meste.
od zajtra 26.6.2020 bude Mestský úrad v Čadci pracovať za prijatých prísnych zvýšených hygienických opatrení: vstup osôb bude koordinovať pracovník Mestskej polície Čadca, vstup len s rúško, povinnosť použiť dezinfekciu. Chceme poprosiť občanov, ak to nie je naozaj nevyhnutné nanavštevujte úrady na území mesta, využite možnosti elektronického vybavovania.
Ide o preventívne opatrenia, preto žiadame občanov, aby boli zodpovední a disciplinovaní a nepodliehali panike.

Autor: redakcia
Foto: Kysucká nemocnica

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: