oval cadcaV utorok 2.11.2021 slávnostne otvorili atletický ovál v Čadci. Športovcom a priaznivcom atletiky v Čadci sa splnil sen o profesionálnom bežeckom okruhu.

Predstava o otvorení bežeckého okruhu bola troška iná, žiaľ pre nepriaznivú pandemickú situáciu v v našom regióne nebolo možné bežecký okruh otvoriť tak ako by si zaslúžil.
Primátor mesta Čadca Milan Gura: "Určite sa tak sa stane hneď ako nám to opatrenia umožnia. Verím, že o to viac si to užijeme."

Podarilo sa zrekonštruovať starú škvarovú dráhu na modernú tartanovú

Mestu sa podarilo zrekonštruovať starú škvarovú dráhu. Vznikol tak nový priestor pre rôzne atletické disciplíny. Na atletickom ovále sú okrem bežeckej dráhy aj sektory pre vrh guľou, hod diskom, oštepom aj kladivom. Samozrejmosťou sú miesta vytvorené pre skok do diaľky, o žrdi, do výšky či vodná priekopa.
Podľa slov primátora Čadce areál spĺňa podmienky pre hosťovanie atletických pretekov regionálneho, prípadne i európskeho významu. 
„Jeho rozmery predurčujú jeho plné využitie. Doterajší bežecký ovál mal dĺžku 400 metrov a po obvode i v cieľovej rovinke 6 dráh. Ako jeden z mála štadiónov na Slovensku má ideálny polomer zákrut 36,5 metra, ktorý je preferovaný aj zo strany Medzinárodnej atletickej federácie,“ vysvetľuje Gura.

oval2

Rekonštrukcia oválu bola financovaná aj zo štátnej dotácie. Slovenský atletický zväz poskytol v roku 2019 po prvýkrát atletickým klubom a oddielom štátnu dotáciu 5 miliónov eur na dobudovanie atletickej infraštruktúry. Záujem o dotáciu zo strany miest bol veľký a dotáciu získali viacero štadiónov po celom Slovensku. Medzi úspešných žiadateľov patrilo aj mesto Čadca, kde sa získali potrebné prostriedky na rekonštrukciu 6-tich 400m dráh za 250000€.

V prácach budeme pokračovať aj naďalej

"Športoviská budujeme systematicky a tak aby si aj ten najnáročnejší športovec našiel svoje miesto. Pumptreková dráha, skejtpark, hokejbalové ihrisko, športová hala... všetko na jednom mieste. S prácami nekončíme, areál potrebuje ešte nemalé financie na zveľadenia svojho okolia a zabezpečenia pred vandalizmom." informuje ďalších plánoch Milan Gura

Prioritou mesta je, aby sa dali všetky nosné športoviská na jedno miesto. A práve priestor v okolí športovej haly je na to najvhodnejší. Tento atletický štadión bude veľkým prínosom pre mesto. "Naším cieľom je to, aby sme ľudí, no hlavne deti opäť rozhýbali. V týchto dňoch dávame dokopy aj prevádzkový poriadok, aby na štadióne mohli trénovať naše domáce kluby, ale aj behávať ľudia, ktorí sa športu venujú rekreačne,“ ozrejmil primátor mesta a dodal, že mesto v rekonštrukcii štadióna bude pokračovať aj v ďalšom roku.

„Verím, že poslanci tento zámer podporia. Konkrétne pôjde o oplotenie futbalového štadióna s atletickou dráhou, aby sme sa vyhli vandalizmu, či vybudovanie umelého osvetlenia. V pláne je aj rekonštrukcia tribúny a sedenia pre divákov. Štadión by tak bol stavebne ukončený. V areáli hokejbalového ihriska chceme vybudovať workoutové ihrisko tak, aby mohlo slúžiť širokej verejnosti. Opravíme aj cestu k tomuto športovému areálu a priestor pred športovou halou. Peniaze sme vyčlenili aj na rekonštrukciu strechy športovej haly,“ dodal Milan Gura.

TJ Slávia už 
na ovále trénuje

Tréner atletického klubu TJ Slávia Čadca Jozef Majerík si so svojimi zverencami ovál po dostavaní ihneď vyskúšal. 

„Ak sme chceli preteky v minulosti usporiadať na škvarovej dráhe, museli sme ju celú vyčistiť, vytrhať burinu, nakresliť nové čiary. Škrt cez rozpočet nám hocikedy urobilo počasie. Začalo pršať a dráha bola hneď mokrá, čiary zmizli. Teraz nám všetky tieto starosti odpadávajú,“ povedal tréner.
„V nedávnej minulosti som sa pokúšal udržiavať na okruhu aspoň jednu dráhu ako-tak upravenú, aby sme na nej mohli trénovať. Teraz v jeseni na behanie využívame hlavne prírodu. Ale táto dráha je nesmierne dôležitá pre výber mladých talentov, organizáciu súťaží. V klube máme hromadu detí od päť rokov a do športovej haly sa všetci nevmestíme. Musíme kráčať s dobou,“ vysvetľuje.

Podľa jeho slov v jarnom období všetci potrebujú behať na kvalitnom rovnom teréne. 

Prečítajte si aj:

autor: redakcia
foto: mesto Čadca

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: