heligonkar tomaskoUž ako malé dieťa rád spieval. Kúpili mu prvú heligónku, prihlásili na ZUŠ a teraz je novou posilou skupiny Muzička spod Javora.

„Keď mal 4 roky začal hrať pesničky podľa sluchu na klávesoch. Nakoľko s manželom nemáme hudobný talent, ani nikto z rodiny prekvapilo nás to a zároveň potešilo. Tak sme mu kúpili prvú heligónku a ako škôlkara ho vzali do ZUŠ,“ rozpráva jeho mama Anička Kubašková.

Už po prvom roku si ho k sebe vzala Jarka Jelínková, ktorá ho učí hre na hudobný nástroj profesionálne. Mnohými pesničkami sa prelúskal sám.

Piesne skladal podľa CD Muzičky spod Javora

„Veľmi ho baví keď si pesničku môže poskladať sám. Väčšinou podľa sluchu, alebo videá. Pred pol rokom sa dostal k CD Muzička spod Javora a podla ich CD si skladal piesne, ktoré si hral a spieval pre radosť. Pár piesní nahral aj na internet a vtedy mu Vilko Štrba napísal, či by si s nimi nechcel zahrať,“ pokračuje hrdá mamina Anička.

Po stretnutí sa len upevnila jeho túžba hrať s nimi. Sú to nielen super muzikanti, ale aj úžasní chlapi.

„Veľmi ho teší, keď môže svojim hlasom a hudbou potešiť nielen rodinu a priateľov, ale aj všetkých ktorí majú ľudovú hudbu radi. Už ako maličký hral na oslavách, v škôlke, škole a tešil sa obdivu a potlesku ostatných. Sníval o tom, že keď bude dospelý bude hrať v kapele a to ešte vôbec netušil že v 9 rokoch sa jeho sen stal skutočnosťou. Pevné veríme že svoj talent bude naďalej zdokonaľovať a bude motiváciou aj pre ostatné deti,“ dodáva Anička.

muzicka spod javora

Vilo Štrba z Muzičky spod Javora rozpráva o mladom muzikantovi Tomáškovi

Čo hovoríte na novú posilu?

"Veľmi ma prekvapil a upútal keď hral pieseň Ej, zahraj mi hudáčku, ktorú sme si upravovali, aby sa končila názvom našej kapely. Potom sme začali zisťovať kde ten chlapec býva a chceli sme ho spoznať. Hral všetky naše piesne z nášho CD Muzička spod Javora. Je to mladý šikovný chalan s talentom, aký sa len tak nevidí a s krásnym vysokým hlasom."

Teší vás, že na Kysuciach vyrastajú nové talenty?

"Teší ma to veľmi, lebo takýchto talentov je na Kysuciach málo. Sme veľmi radi, že sme ho dokázali našou hudbou nadchnúť. Hoci je mladý, už teraz dokáže ísť rovesníkom príkladom, aby folklór nikdy nezanikol. Sme za to veľmi vďační."

Tomáško: S muzikantmi ma hranie baví oveľa viac

Ako sa cítiš medzi chlapmi?

"Výborne. Je mi s nimi super. Mam ich veľmi rád, Vilik Štrba aj Martin Galuščak sú super, všetci sú dobrí a super muzikanti. S nimi ma to baví oveľa viac ako keď hrám sám. Oni vedia pesničku spraviť ešte veselšiu, dávajú tam rôzne vyhrávky. Keď hrá viac nástrojov je to iné a lepšie."

Ako sa ti hrá pred ľuďmi?

"Keď hrám sám, mám trocha stres, ale keď hrám s Muzičkou, tak je to super. Viem, že ma podržia keby som sa napríklad pomýlil."

Chcel by si hrať aj keď budeš veľký?

"Áno, veľmi ma to baví chcem sa učiť nové veci. Teší ma, keď sa ľudia zabávajú je tam veselo."

 

 heligonkar tomasko


autor: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: