semaforNa slovensko-českých hraniciach vo Svrčinovci pribudol semafor, ktorý má pomôcť obci s preťaženou dopravou v tomto úseku Svrčinovec - Čadca. V prevádzke je zhruba mesiac.


Kolóny Svrčinovec - Čadca sú každodennou súčasťou tohto úseku. Semafor na hraničnom priechode by mal byť pre obyvateľov aspoň čiastočným riešením problému. Akonáhle vzniknú v Čadci kolóny, polícia na Slovensko nevpustí ďalšie autá. Červené svetlo na dopravnom značení bude len na vyžiadanie od dopravnej polície, vtedy, keď sa výrazne začne blokovať cesta 1/11, prípadne keď by sa stala vážnejšia dopravná nehoda.

Semafor je v prevádzke jeden mesiac

Podľa hovorkyne NDS Michaely Michalovej: "S výstavbou semaforu sa začalo po rokovaniach s políciou. Semafor pred vstupom do obce Svrčinovec - Zátky sme spustili 17. decembra. Svetelná križovatka je riadená na príkaz polície. Vzhľadom na veľmi krátky čas od spustenia a nedávne vianočné sviatky, kedy bola intenzita dopravy nižšia, je účinok novovybudovanej svetelnej signalizácie ešte predčasné hodnotiť. Treba zdôrazniť, že svetelná signalizácia je sekundárnym opatrením, ktoré má zlepšiť plynulosť a bezpečnosť premávky v obci Svrčinovec do vybudovania úseku D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec. Svetelná signalizácia zastaví kamióny pred vstupom do obce, čo umožní miestnej infraštruktúre jednoducho sa pripojiť na cestu 1/11 z cesty 1/12. "


Starostka Svrčinovca zatiaľ reálny prínos nevidí


Keďže semafor je už v prevádzke skoro mesiac, spýtali sme sa, či je toto opatrenie prínosné priamo starostky obce Svrčinovec Renáty Majchrákovej: "Semafor na hranici s Českou republikou je v skúšobnej prevádzke od polovice decembra. Nemám vedomosť o tom, že by bol reálne využitý. Podľa posledných informácií tento semafor bude usmerňovať dopravu len pri uzatvorení tunela Svrčinovec, prípadne pri mimoriadnej situácii, alebo pri probléme s dojazdom záchranných zložiek. Čo sa týka dopravy, situácia sa vracia do normálu teda do klasických kolón... cez Vianočné sviatky bol útlm kamiónovej dopravy.... tento týždeň sa už začalo jazdiť naplno a vidno to už na intenzite dopravy. Paradoxne nám pomohol aspoň ešte jeden deň odľahčiť dopravu štrajk autodopravcov..."

Prečítajte si aj:  Pomôžu semafory vo Svrčinovci zmierniť kolóny?

Dopravná situácia sa môže onedlho skomplikovať búraním starého mosta v časti Čadca Podzávoz na medzinárodnom cestnom ťahu v súvislosti s výstavbou diaľnice D3 a presmerovaním dopravy na dočasné premostenie.

 

Naš tip: Server mojekysuce.sk sa doprave pravidelne venuje. Máme vyhradenú aj samostatnú sekciu "DOPRAVA", kde si môžete pozrieť aktuálnu situáciu na kysuckých cestách aj prostredníctvom online kamier.

Autor: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: