svrcinovec colnicaNárodná diaľničná spoločnosť začala s realizáciou semaforov vo Svrčinovci. Svetelná signalizácia má zvýšiť plynulosť dopravy v čase uzávery tunelov Svrčinovec a Poľana.

 

Zároveň bude slúžiť aj na operatívnu reguláciu premávky. Novovybudovaná svetelná signalizácia umožní podľa NDS predchádzať kolónam v prípade mimoriadnych situácií, ktoré vedú k uzavretiu diaľničných tunelov.

Upravená križovatka I/11 a I/12 smer Skalité, semafor pri colnici

„Svetelná signalizácia bude na križovatke ciest I/11 a I/12, ktorá je aktuálne neriadená a tiež pred vstupom do obce Svrčinovec, Zátky. Pôjde o dynamicky riadenú svetelnú signalizáciu, ktorá sa spustí na pokyn polície.
Križovatka tak bude riadená cestnou dopravnou signalizáciou, teda semaformi s kamerovým dohľadom.“ informuje NDS.

V oblasti Svrčinovca dochádza k vzniku častých kolón, najmä kamiónovej dopravy. V bežný pracovný deň najmä v špičkách, keď ľudia a študenti idú do práce a školy nieje nič výnimočné odstáť si kolónu 30 minút a viac. Je to už pravidlo, ktoré trvá niekoľko rokov. Obyvatelia sú z toho už vyčerpaný. K zlepšeniu situácie pomôže až dostavba diaľničného úseku D3, na to si však ešte nejakú dobu počkáme. Podľa posledných informácii z dopravy sa termín spustenia posúva na marec 2021.

Podľa informácií z NDS sa bude môcť vďaka semaforom a v súčinnosti s políciou regulovať dopravu a zmierňovať tieto kolóny: "Svetelná signalizácia je sekundárnym opatrením, ktoré zlepší plynulosť a bezpečnosť premávky a umožní predchádzať kolónam v obci Svrčinovec. Svetelná signalizácia zastaví kamióny pred vstupom do obce, čo umožní miestnej infraštruktúre jednoducho sa pripojiť na cestu 1/11 z cesty 1/12. Nakoľko je podiel kamiónovej dopravy vysoký, týmto riešením sa zabezpečí plynulé napojenie osobnej dopravy na cestu I/11."

svrcinovec colnica v

"S prácami na osadení semaforu pred hraničným priechodom Česká republika - Slovenská republika začali v polovici októbra, ich koniec je naplánovaný na prelom novembra a decembra 2019. Kompletne dokončená križovatka v Svrčinovci aj s ďalšími doplnenými zariadeniami, to znamená, napríklad usmernenie chodcov, bude slúžiť vodičom pred letom budúceho roka." Doplnila na záver informáciu hovorkyňa NDS Michaela Michalová

Naš tip: Server mojekysuce.sk sa doprave pravidelne venuje. Máme vyhradenú aj samostatnú sekciu "DOPRAVA", kde si môžete pozrieť aktuálnu situáciu na kysuckých cestách aj prostredníctvom online kamier."

 Autor: Redakcia
Foto: Národná diaľničná spoločnosť

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: