bus caŽupa podpísala nové zmluvy s dopravcami, ktorým dnes oficiálne končí desaťročná zmluva. Autobusová kríza je nateraz zažehnaná, autobusy budú jazdiť naďalej ako doteraz.

Platný zákon umožňoval iba jednu možnosť ako zabezpečiť autobusovú dopravu na ďalšie obdobie a to verejné obstarávanie. Otvorenú súťaž s férovými podmienkami pripravovala župa viac ako rok. Kvôli obštrukčnému správaniu jedného z dopravcov a zdržaniam zo strany Rady Úradu pre verejné obstarávanie župa musela nakoniec súťaž v niektorých regiónoch zrušiť a pristúpiť k priamym rokovacím konaniam. ,,Do funkcie som nastúpila s tým, že všetky veci treba robiť transparentne a podľa zákona. Celý proces prebiehal podľa platného zákona a zmluva, ktorú sme vyrokovali je najlepšia možná, ktorú sme v daných podmienkach mohli vyrokovať,“ povedala županka Erika Jurinová.


Na Orave a Liptove bude jazdiť Arriva Liorbus a na Kysuciach, v Turci a v regióne Žiliny zostane SAD Žilina

Župe sa nakoniec podarilo vysúťažiť prepravcu v regióne Liptov, v ďalších častiach išla priamym rokovacím konaním. Výsledkom je, že na Orave a Liptove bude jazdiť Arriva Liorbus a na Kysuciach, v Turci a v regióne Žiliny zostane SAD Žilina. ,,Dôležité je, že aj napriek časovej tiesni, do akej sme sa dostali nie vlastným zapríčinením, sa nám podarilo zabezpečiť, aby autobusy jazdili ďalej. Nebol to ľahký súboj, pre nás však bolo prioritou, aby sme neohrozili prepravu ľudí v našom kraji,“ povedala županka.


Župa získala väčší priestor na kontrolu nákladov autobusovej dopravy

Župe sa podarilo vyrokovať ceny približne rovnaké ako v Trenčianskom kraji s tým rozdielom, že nakupuje aj 60 nových autobusov, ktoré po ukončení spolupráce prejdú do jej majetku. ,,Tie budú poskytnuté novému prepravcovi, prípadne vlastnej župnej prepravnej spoločnosti. Čiže to, čo zaplatíme naviac, ide do autobusov, ktoré nám ostanú,“ dodala. Župa tiež získala väčší priestor pri kontrole nákladov prevádzky autobusovej dopravy, pretože bude mať priame zastúpenie vo výberových komisiách na obstarávanie pohonných hmôt.
 
Žilinský kraj má chce zároveň v krátkom čas začať s prípravou na ďalšie obstarávanie na desaťročné obdobie. ,,To, čo sme doteraz získali, sú neoceniteľné skúsenosti, na základe ktorých sa vieme pripraviť, spustiť a úspešne zrealizovať nové verejné obstarávanie pre dlhodobý kontrakt,“ uzavrela županka.

Viac o téme autobusová doprava:
Župa zrušila súťaž na autobusových dopravcov. Rada ÚVO ani po viac ako troch mesiacoch nerozhodla
Budú na Kysuciach jazdiť autobusy aj po 29. novembri?

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: