renata strockova karolkaNapriek modernej dobe, rôznym pokročilých technológiám, ručná práca na Slovensku ožíva. Čoraz viac sa stretávame s remeselníkmi a tvorcami, ktorí do svojich výrobkov vkladajú lásku, nápady, čas, energiu a kopu fantázie. Pre mnohých je tvorba radosť a jednou z nich je aj Renátka Stročková z Čadce.

Často sa hovorí, že na Slovensku sa s ručnou prácou nedá uživiť, ľudia síce kvalitnú výrobu ocenia, no nie sú ochotní si za ňu priplatiť. Doba sa mení a ručne vyrábané, originálne produkty si nachádzajú cestu aj do našich domovov. Mne osobne sa veľmi páčia tieto produkty a preto som neváhala a stretla som sa Renátkou, ktorá má skvelé nápady, veľmi šikovné ruky a už nejakú dobu sa venuje handmade tvorbe. 

Ako ste sa dostala k Handmade tvorbe?

Svoje výrobky som vyrábala len tak, pre potešenie. Často som svoje výrobky podarovala svojim známym a blízkym. Ich reakcie boli veľmi milé a začali si u mňa objednávať podobné výrobky. Hlavne, keď sa mi narodili deti, páčili sa mi milé handrové hračky, dečky, vankúšiky a všetky tie vecičky. Boli môjmu srdcu blízke aj so svojimi drobnými nedostatkami. Konečne tu bolo niečo iné, originálne, čo malo v sebe čaro. A tak sa pomaly sa spustil kolotoč, ktorý mi ukrojil veľký kus z môjho času.

karolka handmade


Pamätáte sa aký bol váš prvý výrobok?

Áno pamätám si celkom dobre, vyrobila som handrovú bábiku a koníka. Môj malý syn a neterka tancovali v detskom súbore Kelčovan a rodičia im mali tieto hračky zabezpečiť. Bolo to dosť úsmevné, lebo v tom čase som nebola až tak zručná. Stalo ma to dosť námahy a bola som na ne patrične hrdá. Teraz sa na nich s chuťou zasmejem.

oci puci


Máte nejaký výrobok, na ktorý ste hrdá?

Áno, tých výrobkov je viac a ku každému je nejaký milý príbeh, ktorý je môjmu srdcu blízky. Napríklad taká obyčajná nákupná taška, na ktorej je nakreslený obrázok - mojej vtedy 5-ročnej dcérky. Chytil ma za srdce, tak som ho prekreslila na tašku . Má názov ... ako moja MAMA.... Mal obrovská úspech aj u mojich zákazníkov. Momentálne mám obľúbené tričká, ktoré sme začali vyrábať. Sú určené pre mamu, dcéru, otca, syna... pre celú rodinu. Motívom sú veselé sovičky, ktoré nesú názov OČIPUČI.

Ako vznikol názov vašej značky?

Za značkou sa neskrýva skoro žiaden príbeh. Nevedela som sa rozhodnúť, či sa mám do toho pustiť naplno, alebo nie. Objednávky pomaly pribúdali a ja som nevedela, čo ďalej. Mala som obavy, asi ako každý. Jedného dňa mi zavolal môj brat, ktorý vedel ako váham. Pri rozhovore sa ma opýtal, aké meno by som dala svojej firme. Keďže mám dcérku Karolínku, tak som povedala, že Karolka. A on sa už o všetko ostatné postaral, za čo mu ďakujem. Bez jeho podpory by som sa k tomuto kroku asi neodhodlala.

Máte nejaký obľúbený vzor, či materiál ktorý rada používate?

Rada používam kvalitné a jemné látky z bavlny, či ľanu. Snažím nakupovať látky od výrobcov, ktorí pri pestovaní nepoužívajú žiadne pesticídy ... Látky sú naozaj jemné stálofarebnejšie, lepšie sa žehlia a sú vhodné aj pre deti. Cena je o niečo vyššia, ale stojí to za to.

Kde chodíte na nápady?

Inšpirácia je všade okolo nás. Ale naozaj veľa vecí vzniká v spolupráci s ľuďmi. Vyrábam ich, tak - na mieru. Ľudia ma oslovia, povedia akú predstavu majú, komunikujeme spolu a konečný výsledok je NÁŠ spoločný. Najviac mám takýchto výrobkov. Všimla som si, že čím viac tvorím - tým mám viac nápadov.

Je cítiť pred Vianocami zvýšený záujem o handmade produkty?

Slovensko malé a zároveň veľké, bohaté na ľudových remeselníkov  je plné ručnej výroby. Roky bola ručná práca niekde v úzadí a do popredia sa dostali veci z Číny. Mám však pocit, že ľudia čoraz viac vyhľadávajú veci, ktoré v sebe nesú odkaz, majú príbeh a sú vyrobené zo srdca. Zvlášť počas vianočných sviatkov, svadieb, či narodenín chcú byť naozaj originálni a darovať niečo jedinečné. Myslím, že handmade tvorba má vďaka zanietencom budúcnosť.

karolka handmade2

Aká bola vaša prvá objednávka?

Takmer naraz prišli dve objednávky. Jedna bola taška a druhá adventný kalendár. Veľmi som sa tešila. Nevedela som si poriadne určiť ani cenu výrobkov :-)  Adventný kalendár som vtedy predala za cenu, čo teraz stojí Mikulášska čižmička ( smiech).

Kde môžeme vidieť vašu tvorbu? Kde vás zákazníci môžu nájsť?

Svoje výrobky ponúkam prostredníctvom sociálnych sietí. Facebook, Instagram, Sashe a mám vlastnú stránku Tovar predávame aj v obchodoch v Čadci, Žiline, ale sme už aj v obchodíkoch za hranicami, vo Viedni a Mníchove.

Čo vás ešte okrem šitia baví?

Rada cestujem s priateľmi, či s rodinou. Jeden z mojich obľúbených výrobkov sa rozhodol cestovať s nami. Malá cestovateľka Karolka (handrová bábika) sa najskôr rozhodla pre malý výlet, ale ako to už býva, celé sa to zvrtlo .... a už je ceste okolo sveta... A tak cestujeme /skupinka nadšencov/ píšeme cestovateľské blogy a užijeme si pri tom veľa srandy. Všetky tieto blogy a úžasné fotky s popismi nájdete na mojej stránke – kategória – Karolka vás baví, na instagrame, či facebooku. Materiálu máme veľa a radi by sme vydali aj nejakú publikáciu.

Aké sú vaše plány do budúcnosti? Kam by ste svoju tvorbu chcela posunúť?

Neviem kam ma vietor zaveje. Ale rada by som naďalej tvorila, mala veľa milých ľudí okolo seba, mala možno útulný kamenný obchodík. Pustili sme sa trošku do grafických návrhov na potlač tričiek, tašiek... a to ma momentálne baví.

Ďakujem za rozhovor, príjemne strávené chvíle a nech vás nápady a inšpirácie neopúšťajú.

Jana Kolembusová 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: