testovanie01Aktualizované výsledky 3.11. o 12.25 hod: Prvé kolo celoplošného testovania sa skončilo. Na testovaní s názvom Spoločná zodpovednosť sa podieľali desaťtisíce zdravotníkov, príslušníkov ozbrojených síl, ale aj dobrovoľníkov. Vďaka všetkým týmto ľuďom sa počas víkendu na Slovensku podarilo odhaliť desiatky tisíc prípadov nákazy koronavírusom.

Veľká časť obyvateľov sa rozhodla testovanie absolvovať už v sobotu, kde sa pre veľký záujem čakalo na testy niekde aj celé hodiny. V nedeľu bola situácia opačná – odberné miesta zívali prázdnotou. Napriek tomu sa podarilo pretestovať milióny obyvateľov.

Najväčší podiel nakazených (1,84%) evidujú regionálne veliteľstvá Ozbrojených síl Žilina a Topoľčany.
Počas sobotného testovania otestovali vo veliteľstve Žilina, pod ktoré patria okresy Žilina, Bytča, Čadca a Kysucké Nové Mesto, celkom 161 917 ľudí a odhalili 2 982 pozitívnych prípadov (z nedeľného testovania ešte nie sú kompletné výsledky).

Kysuce sú výrazne zasiahnuté

Štatistiku samotného testovania v jednotlivých obciach čiastočne skresľujú desiatky občanov testujúcich sa na inom mieste, ako je ich trvalé bydlisko z okolitých obcí a najmä miest, keďže tam sa v sobotu tvorili dlhé rady.
Nemení to však nič na fakte, že Kysuce sú výrazne zasiahnuté a percento nakazených je v porovnaní s inými časťami Slovenska vysoké.

Na príčine sa zhodli viacerí starostovia - vyššia pozitivita v okrese je spôsobená aj hranicami s Českom a Poľskom. Ľudia tu omnoho viac migrujú za prácou do Čiech či za nákupmi do Poľska.

testovanie02


Keďže ešte nie sú dostupné kompletné oficiálne výsledky, máme k dispozícii niekoľko priebežných výsledkov zo samospráv. Po zverejnení kompletných výsledkov vás budeme informovať.

Výsledky testovania:

Čadca: "Čísla" nemáme príliš lichotivé. Ale verím, že spoločne zabojujeme. Za dva dni sme v našom meste otestovali 14 514 ľudí a z toho až 412 bolo infikovaných, čo je 2,83% . Poprosím všetkých s pozitívnym testom o prísne dodržiavanie karantény a všetkých ostatných o dodržiavanie známych a účinných opatrení. Správajme sa aj naďalej zodpovedne," informoval hovorca mesta Čadca Marián Kráľ.

Krásno nad Kysucou: "Podľa predbežných informácií sa okres Čadca bude testovať aj v 2. kole, čo nebude o nič náročnejšie ako 1. kolo. Veľa by sme nemenili, pretože z uskutočneného priebehu testovania vyplýva, že sme to dobre zvládli. Čakacie doby boli pomerne krátke, testovacie miesta boli rozumne vybraté, ľudia sa navzájom nekontaktovali, čím sme eliminovali možnosť ďalšej nákazy. Predbežne máme sľúbené aj rovnaké testovacie tímy na 2. kolo. Z Ministerstva vnútra SR by som nevyťažoval príslušníkov PZ aby museli byť na každom odbernom mieste, je to zbytočné čerpanie síl a financií. Príslušníka PZ možno zameniť za člena DHZ, ktorý by zabezpečil všetky potrebné náležitosti odberného miesta, ako aj bezpečnosť a organizáciu odberného miesta, pretože pozná domáci terén. Počas uplynulého testovania v meste Krásno nad Kysucou nenastali žiadne bezpečnostné problémy, ľudia boli ohľaduplní a disciplinovaní. Vzhľadom k predpovedi počasia na budúci víkend, kedy prebehne 2. kolo testovania, budeme ešte zvažovať niektoré odberové miesta a snažiť sa zabezpečiť vykurovanie niektorých miest," hovorí primátor mesta Jozef Grapa. Celkovo sa testovania zúčastnilo spolu 4552 ľudí (87,64%) a zaznamenali 115 pozitívnych prípadov, čo predstavuje 2,52%.

Turzovka: Otestovať sa prišlo 3888 ľudí, certifikát s pozitívnym výsledkom dostalo 190 občanov. Miera pozitivity je až 4,89%.

Zákopčie: Obidva odberné tímy (v telocvični Základnej školy Zákopčie a v Kultúrnom dome u Tarabov) vykonali počas celého víkendu celkom 1260 odberov (sobota 1095, nedeľa 165).

Raková: Prvého celoplošného testovania na vírus COVID-19 sa v obci Raková zúčastnilo 3384 občanov, čo je 77,72%. Pozitívny test bol zistený v 128 prípadoch, čo je 3,78%.

Makov: Sobota 31.10 + Nedeľa 1.11 Počet otestovaných 1290 ľudí z toho bolo pozitívnych: 31 ľudí. Podiel pozitívnych: 2,4 %

Kysucký Lieskovec: Výsledky za víkend: otestovať sa prišlo dať 1375 ľudí. Pozitívnych prípadov bolo v prepočte 1,5% čo je orientačné, pretože testovať sa prišli ľudia aj z okolitých obcí.

Vysoká nad Kysucou: Starosta obce Anton Varecha o testovaní: "V obci sa dalo v sobotu 31. októbra 2020 otestovať 1 385 obyvateľov. V nedeľu 1. novembra 2020 bol záujem o niečo nižší a otestovať sa dalo 238 obyvateľov. Počas testovacích dní bolo teda v našej obci otestovaných 1623 ľudí čo v prenesenom význame znamená 83,9% účasť. Miera pozitivity po prvom kole testovania bola v obci Vysoká nad Kysucou 3,14%."

Staškov: V Staškove na dvoch odberných miestach bolo urobené 2075 odberov, z toho pozitívnych bolo 47 testov, čo je približne 2,2%.

Skalité: Testovania sa zúčastnilo 3136 ľudí z 3980 (78,8 %). Počet pozitívnych 106 (3,4 %).

Oščadnica: Celkový očakávaný počet osôb: 4228 Počet osôb, ktoré sa zúčastnili testovania: 3646 osôb ( z toho cca 230 osôb z inej obce) To znamená, že účasť na testovaní bola: 81 percent (po odrátaní osôb z iných obcí)
Z toho pozitívnych osôb: 94, čo sa rovná 2,72 percenta.( 2,58 % aj so zarátaním osôb z iných obcí) Približne každý 37-ty obyvateľ našej obce je pozitívny.
"Chceme týmto vysloviť veľké poďakovanie všetkým 5-tim odberným tímom, ktoré vykonávali testovanie v našej obci. Taktiež všetkým, ktorí sa podieľali na prípravách a hladkom priebehu tohto náročného víkendu. Samozrejme ďakujeme aj podpornému tímu našich hasičov, vďaka ktorému sme mali zabezpečenú dezinfekciu priestorov." informoval starosta obce Ing. Marián Plevko

Povina: V prvom kole testovania sa v Povine zúčastnilo 1106 ľudí, z toho 2,35 % pozitívnych. Počet občanov vo veku od 10-65 rokov máme 902, z toho sa prišlo otestovať 609 občanov (67,5%). 
"V druhom kole testovania by sme po víkendovej skúsenosti posilnili adminov pri registrácií občianskych preukazov, nakoľko sme dokázali postaviť 2 odberné tímy, ktoré by v tomto prípade dokázali odobrať vzorku podstatne vyššiemu počtu ľudí." doplnila informáciu starostka obce PhDr. Alena Dudeková.

Foto z testovania obec Povina:

Olešná: Na odberných miestach v obci Olešná bolo na COVID-19 testovaných 1.034 ľudí, z toho bolo 29 ľudí pozitívnych čo je 2.8%.
"V obci Olešná prebehlo všetko bez komplikácií, občania boli disciplinovaní a trpezliví. Chcem sa poďakovať všetkým , ktorí sa organizačne podieľali na úspešnom priebehu celoplošného testovania v našej obci. Organizácia odberných tímov bola vynikajúca a vďačíme im za hladký priebeh testovania. Veľká vďaka patrí hlavne zdravotníkom, administratívnym pracovníkom, dobrovoľníkom, vojakom, polícii, pracovníkom obce a členom DHZ Olešná. Obzvlášť patrí poďakovanie pani riaditeľke ZŠ s MŠ Olešná – Polgrúň a kuchárkam za vynikajúce jedlo. Poďakovanie patrí aj všetkým obyvateľom obce, ktorí sa testovania zúčastnili a ďakujem za ich trpezlivosť a ohľaduplnosť voči ostatným. Nakoľko toto kolo bolo zvládnuté výborne, nevidím dôvod na zmenu organizácie testovania v prípade druhého kola," informoval Štefan Cudrák, starosta obce Olešná.

Súvisiace články:

autor: redakcia
foto: Vysoká nad Kysucou

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: