test zborov4aV mestách sa tvoria dlhé rady. Zástupy sa tvorili hneď od rána, ako sa začalo testovanie. Mnohí to chcú mať čo najskôr za sebou. Situácia je však pokojná. 

Samosprávy vyzývajú občanov, aby sa informovali vopred o čakacích dobách. Na niektorých miestach vyzývajú ľudí aby sa vyhli rannému náporu. Ľudia sa tak vystavujú dlhému čakaniu v radách, z čoho sú podaktorí nervózni.
Priatelia buďte solidárni, pozerajte okolo seba. Ak uvidíte niekoho, kto má nejaké ťažkosti, je hendikepovaný, či zbadáte tehotnú ženu v rade, pustite ich, aby sa čo, najskôr vybavili a zbytočne sa neohrozovali. Nikoho z nás sa neteší momentálny stav, ale ak testovanie pomôže eliminovať nakazených infekčných nositeľov, pomôžeme tým aj sebe. 

Zábery z mesta Čadca

Kysucké Nové Mesto

V obciach testovanie prebieha oveľa pokojnejšie. Máme informácie z dvoch obcí Zborova nad Bystricou a Vysokej nad Kysucou, že všetko prebieha pokojne a bez problémov. 
Vyskúšali sme si to na vlastnej koži zhruba okolo 8.30. V rade pred nami boli asi šiesti ľudia, takže všetko prebiehalo veľmi rýchlo. Dá sa povedať, že sme čakali len na výsledky.

Ako to celé prebiehalo?

Po príchode na odberné miesto sme si ako prvé vydezinfikovali ruky, pripravený členovia testovacieho tímu zapísali naše údaje z OP a dali nám identifikačné číslo s ktorým sme ďalej postupovali ku druhému kroku, kde sme si zobrali vreckovku a vysmrkali sa. Vreckovky, koše, dezinfekcia, všetko bolo pripravené, nepotrebovali ste pátrať po tom kde čo je. Všetko po ruke, ...
Po tomto kroku sme si opäť dezinfikovali ruky a vstúpili sme v tomto prípade do budovy, kde robili samotný odber. Príslušný vojak nás nasmeroval k voľnému zdravotníkovi, ktorý šikovne spravil samotný ster.
Napriek prvotným obavám, aké to bude, nebolo to nič strašné, možno trochu nepríjemné ale vôbec nie bolestivé. Podaktorí to opisujú ako šteklenie v nose, iného to trochu štípalo či pálilo. Po odbere to chvíľu cítite možno ako svrbenie v nose.

Následne sme opustili miesto odberu a na samotné výsledky sme čakali už v exteriéry, kde pracovníci postupne vyvolávali podľa čísla a odovzdávali im výsledky testovania.

Na otázku či už zaznamenali aj nejaký pozitívny test nám odpovedali že áno. Ten náš bol tentokrát negatívny.

test

Odberné miesta budú ľuďom k dispozícii od 7.00 do 22.00 hod., s dvomi prestávkami od 12.00-12.45 hod. a od 18.00-18.30 hod.
Posledný výter v danom dni urobia zdravotníci už o 21.30 hod., aby stihli testy vyhodnotiť.

Preto ak sa dá, dodržiavajte termíny, ktoré vám samospráva vyčlenila. Pokiaľ predsa len potrebujete test spraviť v inom čase, skúste si najskôr preveriť v akom stave je dané odberové miesto, aby ste predišli dlhému čakaniu. 

Piatkové výsledky testovania

V piatok pribudlo na Slovensku 2573 nových prípadov koronavírusu a bolo vykonaných 18074 testov. Podiel pozitívnych tak je 14,23 %. Najviac pozitívnych hlási Prešovský (552) a Žilinský (529) kraj. Počet úmrtí na ochorenie stúpol o 7 na 219.

autor: redakcia
foto: Mesto Čadca, KNM, Zborov nad Bystricou

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: