testovanie03Miera pozitivity po prvom kole testovania bola v obci Vysoká nad Kysucou 3,14%. Dianie resp. dĺžku rady si mohli obyvatelia overiť „živým vysielaním“ pomocou online kamier.

V sobotu 31. októbra 2020 a v nedeľu 1. novembra 2020 prebehlo na celom území Slovenska, teda okrem samospráv kde už prebehlo pilotné testovanie, 1. kolo celoplošného testovania na ochorenie COVID-19. Obdobne ako v iných samosprávach aj v obci Vysoká nad Kysucou prebiehalo testovanie počas oboch dní od 7:00 hod. do 22:00 hod.

Vo Vysokej nad Kysucou online kamery, ale i stream televízie

"Nakoľko v obci sme predpokladali, že o testovanie bude zvýšený záujem a každý, kto sa ho chcel zúčastniť by sa najradšej vyhol dlhému čakaniu v rade, pripravila obec Vysoká nad Kysucou možnosť sledovať dianie resp. dĺžku rady „živým vysielaním“ pomocou online kamier. Obyvatelia obce si tak mohli na webovej stránke obce www.vysokanadkysucou.sk pozrieť ako to aktuálne vyzerá pred ich odberným miestom a rozhodnúť sa, kedy bude pre nich najvýhodnejšie ísť sa dať otestovať. Za pomoc pri realizácii tohto technického riešenia obec ďakuje partnerom celého riešenia, ktorými boli TES Media, Eleko a Herakles. Čakanie na výsledky testu v sále kultúrneho domu obec otestovaným obyvateľov v ústredí obce spríjemnila veľkoplošným streamom spravodajskej televízie," informoval starosta obce Mgr. Anton Varecha.

testovanie04


Výsledky testovania:

V obci sa dalo v sobotu 31. októbra 2020 otestovať 1 385 obyvateľov. V nedeľu 1. novembra 2020 bol záujem o niečo nižší a otestovať sa dalo 238 obyvateľov.

Počas testovacích dní bolo teda v obci otestovaných 1623 ľudí čo v prenesenom význame znamená 83,9% účasť.

Miera pozitivity po prvom kole testovania bola v obci Vysoká nad Kysucou 3,14%.

"Tento údaj je však skreslený nakoľko medzi testovanými boli i obyvatelia nad 65 rokov, ale i obyvatelia okolitých samospráv, ktorí podľa vlastných slov využili online monitoring stavu pred odbernými miestami a samozrejme i obyvatelia z Českej a Poľskej republiky, ktorí sa aktuálne zdržiavali na jej území. Snáď najvzdialenejším otestovaným bol obyvateľ z Portugalska," doplnil starosta Anton Varecha.


Ak bude prebiehať druhé kolo, čo by ste spravili inak?

"Čo by som zrobil inak? Myslím si, že žiadne veľké zmeny, nakoľko mám za to, že sme boli naozaj veľmi dobre pripravení. Možno by som však motivoval ľudí a myslím si, že už to aj sami vedia, aby si tú návštevu rozložili na oba dni, lebo nedeľa bola u nás už voľnejšia. Vďaka absolútnej profesionalite vysockých zdravotníkov, súhre a nasadeniu všetkých členov oboch odberných tímov, pod vedením profesionálnych vojakov, nenastali žiadne komplikácie za čo každému, ktorí ste akoukoľvek formou pomohli patrí veľké ĎAKUJEM," zhodnotil priebeh víkendového testovania Anton Varecha.

Súvisiace články:

autor: redakcia
foto: Vysoká nad Kysucou

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: