margita kubjatkovaRodinná firma Margita v Čadci vyrába poľovnícke oblečenie a dlhodobo zamestnáva 40 ľudí. Krajčírstvu sa venujú už takmer 28 rokov. Margita Kubjatková okrem iného oblečenie aj navrhuje. Dobrá téma na rozhovor...

 

Podnikáte už takmer 28 rokov. Aké boli začiatky?
Nebolo to vôbec jednoduché. Absolútne sme nevedeli, do čoho ideme, vedeli sme len jedno: že chceme podnikať. Doslova zo dňa na deň sme zamestnali 20 ľudí a začali sme krajčírsku výrobu.

Čo ste vyrábali? Ako ste sa dostali k výrobe odevov pre poľovníkov? Bol niekto z Vás poľovníkom?
Najskôr to boli pracovné odevy, zástery, montérky a iná ľahká konfekcia. Postupne sme začali spolupracovať so zahraničnými firmami hlavne z Nemecka, Rakúska, Talianska a Francúzka. Nikto z nás nebol poľovníkom, to prišlo až neskôr. K výrobe odevov pre poľovníkov sme sa dostali viac-menej náhodou. V tom čase bol nedostatok výrobkov takéhoto druhu a keďže sme mali pár známych z radov poľovníkov, pre ktorých sme ušili oblečenie, ktoré sa veľmi páčilo, urobili sme si vlastný prieskum trhu a zistili sme, že by to mohlo ísť.

Sú poľovníci nároční zákazníci?
Áno, sú (a veľmi). Na jednej strane sú dosť konzervatívni, ale zároveň kráčajú s dobou a využívajú všetky technické a estetické vlastnosti materiálov. To znamená, že okrem základných bavlnených a vlnených materiálov používame materiály s membránami rôznych stupňov odolnosti s rôznymi povrchovými úpravami voči opotrebovaniu, oderu a vodeodolnosti. Samozrejmosťou sú dokonalé strihové riešenia, aby sa poľovník v lese cítil komfortne.

vo vyrobe oblecenia

Podlieha poľovnícke oblečenie módnym trendom?
Samozrejme, veď stále do radov poľovníkov pribúdajú mladí ľudia a tí sa chcú pekne obliekať. No a my sa im to snažíme splniť. Náš sortiment je veľmi široký a zahŕňa oblečenie na každú príležitosť, či už je to práca v lese, poľovačka, ale aj na slávnostné príležitosti, plesy, schôdze. Samozrejmosťou pre nás je aj obliekanie pre ženy poľovníčky. Táto móda je veľmi špecifická, ale veľmi krásna.

Dajú sa Vaše výrobky zakúpiť aj v zahraničí?
Naším hlavným trhom je Slovensko a Česko. V menšej miere sú to štáty z EU, a to hlavne formou e-shopu a rôznych výstav, na ktoré chodíme.

Sú pre vás dôležití verní zákazníci?
Samozrejme, sú to ľudia, od ktorých máme spätnú väzbu. Pozorne ich počúvame a ich poznatky sa snažíme preniesť do našich výrobkov. Výsledkom je fakt, že sa k nám radi vracajú a tým podporujú rast značky „MARGITA - TRAPPER„

Koľko ľudí zamestnávate?
40 ľudí.

To je celkom dosť. Je v dnešnej dobe ťažké si udržať zamestnancov?
Máme dlhoročne zabehnutý kolektív ľudí. Veľkým problémom bude blízka budúcnosť, a to z dôvodu nevyučovania nových krajčírok.

Takto sa vyrába vysokokvalitné poľovnícke oblečenie...

margita kubjatkova2Z úst mnohých podnikateľov počúvam reči, že mladým sa nechce robiť. Aj vy to takto cítite?
Akosi sa zabudlo na príslovie „Remeslo má zlaté dno“. Krajčirina nie je ľahká, ale o to viac tvorivá. Keď si viete ušiť niečo vlastné, ojedinelé, výnimočné, ste aj vy ojedinelý, výnimočný, len treba trochu, alebo viac chcieť. A toto platí na každé remeslo.

Kto Vám robí návrhy?
Všetky návrhy vymýšľam a robím ja. Mám veľkých kritikov, a to môjho manžela a synov. Pri tvorbe nových návrhov si veľa potrpím na detaily, kvalitu materiálov a celkové spracovanie.

Ako a kde zabezpečujete materiály?
Na začiatku sme používali materiály hlavne zo Slovenska a Česka (boli veľmi kvalitné.) Dnes, keďže z týchto výrobcov neostal už skoro nik, musíme zháňať materiály takmer z celého sveta. Chodievame na rôzne veľtrhy – hlavne Nemecko a tam si objednávame, čo potrebujeme.

Máte niekoľko predajní po Slovensku. Ako to zvládate?
Sme rodinná firma a ako sa povie „všetci spolu ťaháme za jeden povraz“. Manžel a ja sme hlavne vo výrobe a synovia sa starajú o predajne, obchod a e-shop.

Žijete aj vy lesom a prírodou? Aj vy ste poľovníčka?
Áno, aj ja som poľovníčka. Chodievame s manželom na poľovačky. Ja tak trochu menej. Manžel viacej. Ale les a hora je asi ten najväčší relax, aký môže byť.

Ďakujem pekne za rozhovor

zhováral sa Peter Kolembus

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: