kocky pri skole1Pri rekonštrukcii cesty na ulici A. Hlinku popri farskom kostole v centre mesta Čadce bola odfrézovana vrstva asfaltu a pod ňou sa objavili pôvodné dlažobné kocky.

Dlažobné kocky na ulici Andreja Hlinku nám pripomenuli dávne časy tohto miesta. Cesty boli v tejto časti mesta vydláždené dlažobnými kockami, ktoré odkryli pracovníci pri frézovaní tohto úseku. Pôvodné dlažobné kocky vyvolali záujem ľudí, ktorí sa pýtali, či mesto nezvažuje zachovať pôvodný vzhľad a materiál cesty.

cesta kocky cadca3

Odkryli „starú Čadcu“

"Už pred rekonštrukciou ulice A. Hlinku sme vedeli, že dôjde k odkrytiu pár metrov štvorcových pôvodnej dlažby. Podľa slov odborníkov je pod asfaltom už len tretina pôvodnej dlažby, ktorá je prekrytá niekoľkými vrstvami asfaltu." informoval o rekonštrukcii primátor mesta Milan Gura.

cadca dlazba 1 

cadca dlazba 2 

cadca dlazba 3 

Táto dlažba, ako sa aj po odkrytí ukázalo, sa nezachovala celá. Mnohé časti pôvodnej dlažby boli odstránené a vybagrované už v minulosti pri plynofikácii ulice, pri odkanalizovaní či pri realizácii prípojok k rodinným domom a podobne. Zachovali sa len krátke úseky. Preto mesto neuvažuje ani o rekonštrukcii ulice do pôvodného stavu.

Na starej fotografii je pekne vidieť vzhľad pôvodnej dlažby. Foto: archív Kysuckého múzea

V tejto chvíli bola vybratá uchovaná časť týchto kociek. Primátor mesta informoval o tom, že pôvodné zachované kocky budú použité pri tvorbe artefaktu, ktorý bude pripomínať históriu mesta. 

Aktualizácia 24.10. 2022 - 17:45

Svoj pohľad na odkrytie historickej pôvodnej dlažby na ulici Andreja Hlinku v Čadci nám zaslal Pavol Holeštiak:
"Keď som začiatkom októbra hovoril so starostami okolitých obcí, krútili hlavami, prečo sa tu nedala pekná, trvácna kamenná dlažba, ktorá by vytvárala kolorit jedinečnosti a noblesy našej Čadce. Tak ako je to bežné v Žiline, Trnave, Bratislave, ale aj v Turzovke či Starej Bystrici. Akoby nás zhora vyslyšali, onedlho sa odkryla pôvodná dlažba väčších rozmerov - kociek z čadiča. Ani to nepomohlo a tieto prikryje, bohužiaľ, opäť asfalt. Apeloval som na primátora, nepomohlo. Pritom ide o financovanie nie z fondov EÚ, ale z vlastných zdrojov, čo je byrokraticky jednoduchšie. Čiže dala by sa vrátiť Čadci historická tvár. Aspoň s tým konečne už začať.“

Pavol Holeštiak upresňuje: „Aktuálne to vyzerá tak, že moja iniciatíva nebola celkom márna. Podarí sa zachrániť aspoň malá časť pôvodnej, historickej čadičovej dlažby. Musím to povedať nahlas. Mrzí ma necitlivé až barbarské správanie sa k našej histórii a estetike nášho okolia v samom centre okresného mesta. Ak niekto tvrdí, že ide o "pár metrov štvorcových" pôvodnej dlažby a pritom jedným dychom hovorí, že ide o tretinu dlažby v celom úseku ulice, tak si protirečí. Navyše tieto kocky bolo minulý piatok vidieť na ďalších úsekoch. Dosvedčiť to môžu viacerí obyvatelia. Je to veľká škoda..."

Telefonicky sme sa spojili aj s pracovníkom Kysuckého múzea v Čadci, Martinom Turócim. Podľa jeho slov, z historického hľadiska pôvodná dlažba nemá veľkú historickú hodnotu, avšak zachovanie by mohlo prispieť k skrášleniu centra Čadce. Iná vec je však otázka dopravného komfortu na danej ulici. Z jeho pohľadu je zachovanie pôvodného rázu dôležitejšie, keďže sa jedná o historickú časť mesta.

Väčšina pôvodnej dlažby bude zakrytá novým asfaltovým povrchom a v najbližších dňoch ulica A. Hlinku sa dočká potrebnej obnovy.

O zabudnutých budovách starej Čadce sme písali v sérii článkov, prečítajte si ich:

Autor a foto: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: