primator knmBudúci rok majú v meste Kysucké Nové Mesto veľké plány. Ak všetko dobre dopadne, v meste začnú stavať kúpalisko aj novú športovú halu. Prezradil v rozhovore primátor Kysuckého Nového Mesta Marián Mihalda.

Pán primátor, ako hodnotíte prvé dva roky funkčného obdobia? Čo sa z vášho pohľadu podarilo?

Začiatok bol klasický ako u všetkých primátorov, starostov alebo ľudí v nových funkciách. Dá sa povedať, že taký rozbeh, kde sme sa rozpozerali. Zistili sme niektoré veci, ktoré boli problematické v Kysuckom Novom Meste, ako je súdny spor so spoločnosťou Eurokapital, o ktorom sa už veľa písalo. Visí nám taký meč nad mestom, ale verím tomu, že sa z toho dokážeme nejakým spôsobom dostať, že zvíťazí zdravý rozum. Verím sudcom, že za vymyslený spor Kysucké Nové Mesto a občania Kysuckého Nového Mesto nemôžu trpieť.

Potom bolo samozrejme pár drobných vecí, ktoré sme urobili v prvom roku - urobili sme niektoré cesty, ktoré roky nešli, dá sa povedať, že našou diplomaciou sa podarilo vybojovať viacero dopravných usmernení v KNM, naštartovali sme rôzne kultúrne akcie, ktoré tu doteraz neboli, podarilo sa urobiť športové veci…

Čo však je pre nás obrovský problém je to, že tento rok, ktorý mal byť taký nosný, od ktorého sme si veľa sľubovali, zastavila korona. Už pol roka sme v takých dočasných podmienkach, kde síce pracujeme naplno, ale venujeme sa mnohokrát iným veciam, ako by sme chceli. Chceli by sme sa venovať viac investičným akciám.

kostol knm

Na čo sa môžu tešiť občania?

Nechcem predbiehať situáciu, ale aj s poslancami mestského zastupiteľstva máme jasne stanovené ciele. Aj napriek tomu ako som povedal, že je korona, tak sme úplne nezastali a to, čo sa dalo robiť sme robili.
Môžem prezradiť, že už prebehlo otváranie obálok na spracovateľa projektovej dokumentácie pre územné rozhodnutie na "Kysuckú cyklotrasu" - pôjde o cyklo-spojenie od Žiliny až po Dunajov. Myslím si, že sa nám to podarilo vo veľmi krátkom čase. Niekto síce povie, že rok je strašne dlhá doba, ale keď sa porovnávame s inými združeniami, ktoré pripravovali toto isté niekoľko rokov, sa nám podarilo do roka nájsť financie, ochotu a ľudí, čo do toho s nami išli.
Predpokladáme, že počas zimy začneme pripravovať možné úseky priamo v meste. Robíme všetko pre to, aby sme zrealizovali tieto časti cyklotrasy v našom katastri v predstihu, aj keď sa zatiaľ nenapojíme na stávajúcu cyklotrasu do Dunajova alebo Žiliny. Tieto úseky budú slúžiť prioritne pre obyvateľov Kysuckého Nového Mesta.


Tým ste mi vlastne odpovedali na ďalšiu moju otázku ohľadne cyklotrasy.
S miestom na kúpanie sa teraz teda neráta?

Ráta sa, samozrejme. Pri budove plavárne chceme realizovať na budúci rok kúpalisko.

Plánujeme vybudovanie priestoru pri budove bývalej plavárne. Do konca augusta by sme mali mať pripravenú štúdiu od projektantov. Verím tomu, že poslancom sa ten návrh bude páčiť, dohodneme sa, ako sa ďalej bude využívať toto územie a budúci rok verím, že na tomto mieste začneme stavať areál kúpaliska pre obyvateľov tohto mesta.

Poslednou takou veľkou investíciou, aj keď samozrejme chceme robiť menšie stavby, je určite výstavba novej športovej haly v Kysuckom Novom Meste. Nakoľko máme v meste veľmi šikovných športovcov napríklad florbalistky, ktoré vyhrali extraligu na Slovensku, čo si myslím, že je najvyššia kvalita, máme veľmi dobrých hádzanárov, odjakživa tu bol volejbal... Myslíme si, že športovci z KNM si ten dôstojný stánok na šport zaslúžia.
Momentálne je na stole zmluva so Žilinským samosprávnym krajom, verím tomu, že v najbližšej dobe to dotiahneme a akonáhle bude zmluva o nájme pozemku pri priemyslovke na svete, začneme vybavovať potrebné dokumenty, projekty, stavebné povolenia. Verím teda, že v budúcom roku začneme aj s výstavbou novej športovej haly v Kysuckom Novom Meste.

krizovatka knm

Ďalším veľkým problémom je doprava. Ak sa dokončí obchvat Čadce, bude to problém hlavne dolných Kysúc, teda KNM. Aký je váš postoj k rôznym navrhovaným riešeniam?

Jedno jediné riešenie pre nás ktoré zastávam, je okamžitá dostavba diaľnice D3 vrátane privádzača, ktorý by sa mal začať stavať dúfajme už budúci rok. Tak nám to sľubuje Národná diaľničná spoločnosť. Budúci rok sa má stavať aj privádzač ku spoločnosti Schefler z cesty 1/11. Verím tomu, že sa na budúci rok pohne aj s projektami a čo najskôr sa začne stavať diaľnica D3, všetky ostatné riešenia sú iba dočasné.

Ja nie som zástancom dočasných riešení, lebo ako hovorí jeden môj známy a dobrý kamarát: „Sovietske vojská tu v 68-mom došli dočasne a boli tu 22 rokov, a keď odchádzali - vieme ako odchádzali - s plačom a nechcelo sa im,“ takže dočasné riešenia pre mňa nie sú riešením.

Jedna vec je dočasné riešenie a druhá je nejaké čiastkové riešenie, ktoré by odľahčilo doprave. Netvrdím že to nutne musí byť nadjazd alebo čokoľvek, ale otázka je, či je nejaký plán B, aby sa problém dopravy riešil už počas výstavby, kým sa dokončí diaľnica.

Momentálne má Výskumný ústav dopravy dať na stôl štúdiu, ako by sa mala zrýchliť doprava počas toho, keď sa otvorí privádzač v Čadci. Táto štúdia bola požadovaná aj od starostov všetkých obcí dolných Kysúc s dopadom na výjazd zo všetkých obcí, ale hlavne je zameraná na bezpečnosť. Urýchlenie je síce jedna vec, ale bezpečnosť ľudí je druhá vec. Pokiaľ by z toho dôvodu, že keď urýchlime dopravu sa ešte viac skomplikoval a znemožnil výjazd vozidiel z okolitých obcí a občania sa nebudú môcť pripojiť a zaradiť na hlavnú cestu, nedajbože tam zahynie čo i len jeden človek, tak toto riešenie nikdy nebude dobré. Čiže v prvom rade je bezpečnosť a práve toto ma ukázať spomínaná štúdia ústavu dopravy. Pokiaľ štúdia Výskumného ústavu dopravy povie takto to urobíme, tieto riešenia budú bezpečné, pomôžu doprave, my ich len privítame. Štúdia zatiaľ nie je hotová, ale myslím, že v najbližších dňoch my mala byť…

zelen knm

Chystáte pre občanov KNM ešte niečo špeciálne, čo by ste nám mohli povedať?

Myslím si, že som to už povedal. Tieto veľké investície sú samozrejme nosné a na to všetci Kysučania, vrátane mňa, už roky čakáme. Verím tomu, že sa nám tie tri veľké projekty podarí na budúci rok naštartovať. Samozrejme, popri tom by sme chceli zveľadiť niektoré ďalšie časti mesta.

Dosť veľa sa v poslednej dobe rozpráva o odpadovom hospodárstve. Musím sa pochváliť - Kysucké Nové Mesto bolo úspešné a získali sme dotáciu z envirofondu. Za to chceme postaviť moderné polopodzemné kontajnery.
Samozrejme plánujeme zveľaďovať niektoré časti mesta, chceme investovať do zelene, chystáme určite nejakú parkovaciu politiku pre obyvateľov Kysuckého Nového Mesta, aby sa tu v kľude dalo zaparkovať v prvom rade pre občanov nášho mesta. Dobre vieme, že tu máme veľa parkujúcich, ktorí tu nemajú ani trvalé pobyty ani prechodné pobyty a majú také isté nároky ako obyvatelia mesta. Nechceme, samozrejme, nejakým spôsobom zvýhodňovať druhých, ale v prvom rade nám ide o našich občanov.

lipka knm

A pokiaľ ide o rozvoj cestovného ruchu? Známa je napríklad rozhľadňa...

To je otázka na spoluprácu možno aj so súkromným sektorom, možno s nejakými združeniami, ale samozrejme, plánujeme urobiť náučný chodník smerom k rozhľadni. Chceme v Kysuckom Novom Meste otvoriť informačnú kanceláriu, nielen turistickú, ale aj pre občanov a ďalšie drobnosti.

Zásadným krokom bude asi cyklotrasa, však?

Určite, to posunie všetko dopredu.

 

Ďakujem pekne za rozhovor.
Zhováral sa Peter Kolembus

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: