zasah osyTento rok, o niečo viac ako po iné roky sa množia zásahy hasičov pri odstraňovaní bodavého hmyzu. Pavol Križka, člen Dobrovolného Hasičského Zboru v Starej Bystrici priamo zasahuje a odstraňuje osie a sršnie hniezda. Sme radi, že nám odpovedal na naše otázky.


Pavol, zdá sa, že tento rok je ôs a sršňov akosi viac, je to tak?

Áno, tento rok evidujeme viac takýchto zásahov a stále pribúdajú nové hlásenia. Osiam a sršňom vyhovuje takéto dlhšie teplejšie počasie. Hmyz má rád určité teplotné rozpätie, kedy je pre neho ideálne počasie. V prípade, že sú dlhodobo príliš vysoké teploty, napríklad nad 35°C, aktivita hmyzu klesá, následne však musia deficit dohnať, pretože v hniezdach majú larvy, ktoré musia nakŕmiť. Potom sa nám zdajú osy aj sršne agresívnejšie.

Kde si najčastejšie zvyknú urobiť hniezdo?

Obľubujú najmä hospodárske budovy, drevenice, chaty, rôzne drevárne, kôlne či senníky, garáže... Miesta, kde majú kľud. Občas sa usadia na strome či v okrasnom kríku, no nájde sa hniezdo priamo v zemi.

Koľko výjazdov už máte za sebou za tento rok?

Tento rok už viac ako 30.

Na akom nezvyčajnom mieste ste už hniezda odstraňoval?

Asi také najzvláštnejšie to bolo na hrobovom mieste. Hniezdo mali spravené doslova v hrobe, v zemi. Museli sme všetko odtiaľ odstrániť a hniezdo doslova vyhrabať. Nedávno sme zasahovali v Kysuckom múzeu, kde hniezdo bolo na odpočívadle na informačnej tabule, taktiež aj vo Vychylovke priamo v autobusovej zastávke.

srsne01 srsne02

Ako prebieha samotné odstraňovanie hniezda?

Ak sa hniezdo nachádza na dobre prístupnom mieste, odoberie sa priamo špeciálnym vysávačom určeným na odstraňovanie hmyzu.
Horšie je, ak sa hniezdo nachádza v dutinách pod strechou či podzábitkou, dokonca sa môžu zabývať aj pod fasádnym zateplením domu. Vtedy, ak je to možné, je potrebné najskôr odstrániť prekážky, podzábitku a uvolniť miesto pre lepší prístup. Pokiaľ to ale situácia nedovolí, používajú sa rôzne spreje na likvidáciu hmyzu. Nám sa zatiaľ najlepšie osvedčil hasičák na sršne.
Vtedy je lepšie počkať na večer až noc, kým si hmyz sadne a hniezdo dôkladne vystriekať. Ideálne je ak sa nájde otvor, kadiaľ vlietajú dnu, do neho nastriekať spreje a otvor zapchať. Nie vždy je to ale možné.

Kedy je najlepšie zlikvidovať osie a sršnie hniezdo?

Ideálne v noci. Po zotmení sú všetky osy a sršne, okrem pár jedincov, ktoré strážia hniezdo vo vnútri. Vtedy je likvidácia bezpečnejšia. Cez deň sú stále v teréne, takže je to komplikovanejšie a lietajúce jedince sú potom agresívnejšie a hrozí, že zaútočia. Najlepšie je tento úkon robiť neskoro večer, alebo aj skoro ráno.

Môžem si hniezdo odstrániť aj sám? Čo musím spraviť?

Môžete, ale neodporúčame to. Pri neodbornom a nesprávnom zásahu hrozí pobodanie. Nikdy neviete, či bodnutie nevyvolá alergickú reakciu. Je to veľmi nebezpečné. V prípade, ak viete, že ste alergický, určite sa o to nepokúšajte. Alergici by mali mať pri sebe vždy prostriedky, ktoré mu pri uštipnutí zaberú. Ku každému odstraňovaniu treba pristupovať zodpovedne. Nebojte sa preto požiadať o pomoc pri likvidácii nebezpečného hmyzu. Odporúčam radšej si zavolať napríklad hasičov, ktorí majú na to vybavenie a prostriedky k bezpečnému zlikvidovaniu hniezda aj samotného bodavého hmyzu.

Čo sa stane, ak je hniezdo tak nedostupné, že ho nieje možné odstrániť? Bude v hniezdo obývané aj na ďalší rok?

Nie, na ďalší rok je hniezdo prázdne. Kráľovná si vytvorí nové hniezdo, kolóniu.

  • Osy aj sršne sú jednosezónne, preto si zásoby v podobe medu nerobia. Prezimuje iba oplodnená kráľovná, ktorá si na jar si urobí prvý malý plást, kde sa z vajíčok vyliahnu prvé robotnice. Tie sa potom o všetko starajú.
  • Množstvo sršňov závisí od veľkosti hniezda. Pokiaľ majú kľud a dostatok materiálu, dokážu si urobiť obrovské hniezda s niekoľko tisíc jedincami.
  • Z čeľade sršňovitých, kam patria aj osy, žije na Slovensku 17 druhov a najväčší z nich je sršeň.
  • Hniezdo obvykle zaniká koncom septembra.
  • Živia sa drobným hmyzom, komármi, ovocnými šťavami a nektárom.

 

Pavol, vďaka za odpovede, prajeme samé úspešné zásahy a veľa zdravia

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.