Povzbudzujúci rozhovor na mrazivé kysucké zimné dni s Milanom Kubatkom, zakladateľom Krásňanských Mrožov.
Pán Kubatka, prečo ste sa vlastne rozhodol otužovať?
To bola taká myšlienka, ktorá ma prenasledovala ešte keď som aktívne pretekal v atletike. Hovoril som si, že raz, keď skončím s atletikou, začnem otužovanie alebo niečo iné. Mal som takú prvú víziu, že budem robiť parašutizmus, čo ma veľmi oslovilo. Ale robilo to rozkol medzi mnou a manželkou, takže kompromis bol že som sa sústredil na otužovanie, s tým, že som hľadal nejakú nitku, čoho sa chytiť, kde začať. Nevedel som ani tú metodiku ako sa ku tomu dostať, nechal som to na čas. Nakoľko som pracoval v Žiline, spojil som sa s Tučniakmi Žilina. V podstate s kolegami v práci. Spýtal som sa, či by som tam mohol chodiť na tréningy. Taký bol nejaký nahnevaný a mi vraví : „A ty si nevieš založiť oddiel na Kysuciach?
A sme na začiatku, ako teda vznikol klub a koľko vás je momentálne?
No a tak mu vravím, že je to perfektný nápad a na Kysuciach nič také nie je. Tak poďme a podajme tie Kysuce ďalej. Sondoval som, ktoré mesto, ktorá dedina by to bola ochotná urobiť. Nakoniec som dostal typ na pána primátora Jozefa Grapu. Išiel som za ním, povedal som mu moje predstavy, na akom princípe by mal ten oddiel fungovať, čo to ľudom dá. A on ma počúva a počúva a hovorí : „Pán Kubatka, to je taká blbosť, ale určite to pôjde.“ Takže sme založili v októbri 2016 v Krásne nad Kysucou oddiel Krásňanské Mrože. Mrože - lebo po rusky otužovať je mrožovať.
Koľko je vás členov?
Momentálne je nás 8 členov. Každé obdobie, každý rok vnímame inak. Ja potrebujem mať nie mŕtvy, ale dynamický oddiel. To znamená, že máme také motivácie že každý jeden tréning je 1 percento zľavy z niečoho čo tí otužilci dostanú. Takže keď má za sezónu 70 tréningov, keď chodíš 3-krát do týždňa, takže máš 70 percent, keď dostaneš bundu 70 percent, keď máš čiapku...
Takže zľavy? (smiech)
Z nákupnej ceny kabátu, dresu, županu, alebo čo oddiel zabezpečí. Podľa počtu tréningov získa zľavu na doplnky. Ďalšia vec je, kto nemá za sezónu 5 tréningov, tak ho automaticky vyraďujem.
Aké má podľa vás otužovanie účinky?
Začať s otužovaním, keď to chceš robiť len tak, chaoticky, bez systému, môžem povedať, že to môže byť aj tragédia. Ak to chceš robiť skutočne, musíš si to najprv usporiadať v hlave, to je základ. Na začiatku tam bude strach, je to prirodzené, ten strach musíš prekonať. Máme oddiel už piaty rok a je to niečo krásne, robiť s tými ľuďmi, keď príde napríklad mladý alebo nový človek do oddielu a povie, že by chcel začať otužovať. Zvyčajne chodia na jeseň, kedy má voda desať aý osem stupňov. To je stále teplé. My to voláme čaj. Oni sa cítia fajn, že tam vydržali tri minúty, päť minút a ja im vravím, že to sa len hráme, oni tomu nikdy neveria, aspoň tí noví. Tí starí to už chápu, keď novým poviem, že sa hráme, lebo bojovať o život sa začne keď je tak pod jeden stupeň, do nula až jedna. Keď už je vonku mráz mínus desať, pätnásť, tak vtedy sa už bojuje o život a to je tá skúška, či to robíš dobre.
A tie zdravotné účinky?
Zdravotné účinky? V každom prípade je mylné myslieť si, že kto otužuje, nemôže ochorieť. Určite môže. Ale je to v prvom rade o tom, že buď nedodržal metodiku, alebo len začína a imunita sa v tele len vytvára. Telo musí ešte dozrieť. Účinky sú v každom prípade – zlepšený imunitný systém, to mi potvrdí aj veľa plavcov a otužilcov, ktorí sú lekári. Mal som chlapca, päťnásťročného, ktorý prišiel k nám do oddielu. Trpel astmou, po dlhých rokoch je vyliečený, lekári sú z toho vedľa. Čo sa týka kĺbových chorôb, som presvedčený, že to minimálne pomôže, ak nevylieči. Mám to vyskúšané na sebe, taktiež sa mi neskutočne zmiernila migréna. Po piatich rokoch plávania mám migrénu možno raz, dva razy do roka. Kedysi som mával každý mesiac. Konzultovali sme to s lekármi - čo je otužovanie? Otužovanie je predovšetkým gymnastika ciev a kože. Gymnastika ciev, na základe toho sa zvyšuje pružnosť, vďaka tomu sa zlepšuje priechodnosť ciev, takže toto je príčina, prečo som si pomohol v rámci mojich zdravotných problémov. Pozitívna a dobrá správa je: kto robí otužovanie aspoň päť, desať rokov tak proti svojim rovesníkom vyzerá o pätnásť rokov mladšie.
Čo by ste poradil začiatočníkom?
Začiatočníkom radím: v prvom rade si to usporiadať v hlave. Vedieť, že zo začiatku to bude bolieť. Pokiaľ dodrží správnu metodiku, tak to všetko pominie. Mať dobrého vodcu, náčelníka. Pretože každý krok a pocity je dobré prekonzultovať, aby si vedel, čo sa s tebou robí.
A ako začať? No určite na jar, alebo na jeseň. Na jar keď sa voda otepľuje. My máme zásadu, že do vody teplejšej ako dvanásť stupňov nejdeme. Vody sú špinavé a je tam veľa baktérií, takže to môže byť o kožných chorobách. Aj keď v rámci Slovenska sme nezaznamenali, že by niekto mal s tým problémy. Ale táto zásada sa uznáva, dá sa povedať v rámci celého Slovenska. Predprípravka je sprchovať sa studenou vodou.
Kde vás najbližšie uvidíme na Kysuciach?
Na Kysuciach nás uvidíte v marci verím tomu, že sa to bude realizovať, v súčinnosti so Snow Paradise Veľká Rača, Krásňanské Mrože budú organizovať plávanie v zasnežovacej nádrži, v Dedovke, na Veľkej Rači. A na jeseň by sme mali byť na celoslovenskom plávaní v Krásne nad Kysucou v rieke Kysuca. Ako klub najbližšie pôjdeme vo februári do Devínskej Novej Vsi. Zídu sa tam otužilci z celého Slovenska. Sezónu ukončíme v marci, na Jozefa. V Košiciach, tradične na jazere.
Máte nejaké otužilecké zásady?
Nesnažím sa nasilu ľudí do toho oddielu nejako lákať. Jednoducho, ten kto to chce robiť a chce to robiť kvalitne, musí to cítiť sám a hľadať, tak ako som hľadal ja. Niečoho sa niekde chytiť. Úspech je pre mňa to, že tí ľudia čo u toho sú, to dokážu precítiť. Jeden problém, ktorý sa ukázal minulý rok na Slovensku v rámci otužovania je, že skupina ľudí sa snaží robiť závodné otužovanie. To znamená, že majú plavecké preteky v ľadovej vode. To je porušenie všetkých zásad otužovania. Plávajú štýl kraul (predpísané sú prsia), zanárajú zátylie kde majú senzory tepla. Lekári hovoria, že tam môže dôjsť k strate orientácie a úpadku do bezvedomia a utopeniu. Ale proti chuti nie je dišputát... Kto chce, nech to robí. Ja som zástanca a chvalabohu so mnou zatiaľ všetci súhlasia, že oni závodiť nebudú. Kto chce, nech závodí, mne je to jedno, ale otužovanie ako také musí byť o pohode a o dobrom zdravotnom účinku.
Máte v klube aj ženy?
Toto je veľká výzva ale má to dve stránky, ako každá minca. Hľadáme už päť rokov prvú mrožicu a nevieme ju zlanáriť. Moja žena síce tiež otužuje, ale ona vám do rieky nepôjde, ani keby ju tam traktorom ťahali. Na druhej strane, už vieme akého má byť veku – nad tridsať rokov, proste taká zrelá žena, mala by byť pekná, prítulná, milá aj keď vravím, že možno ani nie, lebo urobí to rozbroj medzi mrožmi. (smiech)
https://www.mojekysuce.sk/spravodajstvo/otuzovanie-je-gymnastika-ciev-rozhovor-s-panom-kubatkom-krasnanskym-mrozom#sigProId2e7ef27947
Tak prajem, veľa chladnej vody a veľa zdravia
Ďakujem za rozhovor.
Zhováral sa Peter Kolembus