vlakOd nedele 7. marca železnice zredukujú niekoľko spojov, zmeny zasiahnu aj dopravu v Žilinskom kraji, preto si pozrite, či sa to týka aj vášho spojenia. 

V januári a februári prišli vlaky medziročne o 8 miliónov cestujúcich. Tvrdí to štátna akciovka Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). Zároveň informuje, že na pokyn ministerstva dopravy „pristúpi k redukcii dopravných výkonov od 7. 3. 2021“. Niekoľko z nich bude obmedzených aj v Žilinskom kraji.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) informuje cestujúcich, že "z dôvodu neustále pretrvávajúcej pandémie COVID-19, zákazu vychádzania a zníženého dopytu po vlakovej doprave pristupuje na základe pokynov Ministerstva dopravy a výstavby SR (MDV SR) k optimalizácii ponuky vlakovej dopravy od 7. 3. 2021, teda od 1. zmeny grafikonu vlakovej dopravy (GVD)."

Z 34,4 miliónov vlakokilometrov plánovaných pre rok 2021 ubudne 917 000

Dočasne sa obmedzí doprava v okolí Bratislavy, kde aj po redukcii ostane v prímestskej doprave v okolí 1-hodinový takt vlakov, ktorý je počas dopravnej špičky zahustený na 30-minútový interval medzi vlakmi. To znamená dostatočnú a kvalitnú ponuku dopravy vzhľadom na znížený dopyt. 

„Redukcia výkonov je na viacerých linkách a úsekoch medzištátnej dopravy platná už aj v súčasnosti. Na ďalších linkách je definovaná redukcia dočasná, pričom vyplýva zo súčasnej dostatočnej ponuky a výrazne zníženého dopytu po službách verejnej dopravy. Termín obnovenia dopravy konkrétnych vlakov je orientačne stanovený do 1. 9., resp. 5. 9. 2021, kedy by očakávane mohlo dôjsť k utlmeniu situácie v súvislosti s pandémiou COVID-19 a následne opätovnému nárastu dopytu po železničnej doprave,“ informujú zástupcovia ZSSK.

Vplyvom návrhu redukcie dopravných výkonov v železničnej doprave nepríde na žiadnom z traťových úsekov k narušeniu základnej dopravnej obslužnosti.

Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK, hovorí: „Ako železničiara ma absolútne neteší akékoľvek znižovanie výkonov, či rušenie spojení. Verím však, že sa po koronakríze železničná doprava dokáže vrátiť späť do svojich koľají a bude ešte silnejšia.“

V prípade medzištátnej dopravy je dôležitým krokom pre obnovenie dopravy rokovanie so zahraničnými partnermi. V tabuľke nižšie si môžete pozrieť, k redukcii ktorých výkonov dôjde od 7. 3. 2021

Redukcia dopravnych vykonov od 07032021 1024x887

 

DIAĽKOVÁ DOPRAVA

Česko – hraničný priechod Čadca – Mosty u Jablunkova (Uvedené opatrenia platia aj v súčasnosti.)

  • Ex 141 OSTRAVAN, Ex 142 OSTRAVAN, Ex 144 OSTRAVAN, Ex 145 OSTRAVAN (linka Žilina – Praha hl. n.) sú vedené od 1. I. do 31. V. 2021 len v úseku Čadca – Žilina/Žilina – Čadca.
  • SC 242 PENDOLINO KOŠIČAN, SC 243 PENDOLINO KOŠIČAN (linka Košice – Praha hl. n.) nie sú vedené od 1. I. do 5. IX. 2021.
  • R 340 FATRAN, R 341 FATRAN (linka Banská Bystrica – Ostrava-Svinov) sú vedené od 1. I. do 31. V. 2021 len v úseku Banská Bystrica – Čadca/Čadca – Banská Bystrica.
  • EN 442 SLOVAKIA, EN 443 SLOVAKIA (linka Humenné – Praha hl. n.) sú vedené od 1. I. do 31. V. 2021 len v úseku Humenné – Žilina/Žilina – Humenné.

 

Autor a foto: redakcia

Zdroj: ZSSK

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: