privadzac knmProces k začatiu výstavby privádzača do Kysucké Nového Mesta pokročil do ďalšej fázy

O budovaní privádzača do Kysuckého Nového Mesta sme písali niekoľkokrát. Už 10. februára sme vás informovali o tom, že sa  otvárali obálky súťaže na zhotoviteľa diaľničného privádzača v Kysuckom Novom Meste. S najnižšou ponukou prišla spoločnosť Metrostav. Trvalo takmer osem mesiacov a NDS ponuky vyhodnotila. Dnes 7.10.2021, bola ponuka teda zverejnená s výsledkom, že víťazom zákazky „Diaľnica D3 Žilina (Brodno) – Kysucké Nové Mesto, privádzač“ je spoločnosť Metrostav.

Národná diaľničná spoločnosť o privádzači v Kysuckom Novom Meste: 

  • „Diaľničný privádzač zlepší dopravnú situáciu na súčasnej frekventovanej križovatke v Radoli, pomôže logistike veľkých podnikov, odľahčí mesto a obyvateľom regiónu Dolných Kysúc zvýši dostupnosť infraštruktúry. Jeho významným benefitom bude aj menej hluku a emisií, zvýšenie plynulosti a bezpečnosti dopravy. Celá južná oblasť Kysuckého Nového Mesta sa práve prostredníctvom privádzača napojí na európsku diaľničnú sieť. Stavať by sa mal dva roky.“

d3 kysuce

Začne sa tento rok stavať?

Táto správa by mohla pre Kysučanov znieť pozitívne, avšak oznámenie o víťazovi neznamená automaticky spustenie procesu výstavby. K víťaznej ponuke totiž môžu byť znesené námietky (odvolanie). Následne to ešte potvrdí Úrad pre verejné obstarávanie. Trochu neprehľadná situácia vzniká aj pri téme potreby štúdie realizovateľnosti. (na sociálnej sieti upozorňuje iniciatíva D3 pre Európu)
Otázkou je, či pre víťaznú firmu je získanie zákazky naozajstným víťazstvom. Od začiatku roku totiž enormne narástli ceny stavebných materiálov. Takže otázka, či sa začne tento rok stavať je stále s niekoľkými otáznikmi. Na základe skúseností so slovenskými reáliami sme (mierny) pesimisti. Alebo žeby Kysučania dostali na konci roka predsa len darček?

prečítajte si aj:

Autor: redakcia

Foto: NDS, D3 pre Európu

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: