vlk selmaVo februári sa bude konať 16. ročník medzinárodného monitoringu veľkých šeliem na území CHKO Kysuce a CHKO Beskydy (CZ).

Tak ako aj po iné roky Správa CHKO Kysuce spolu so Správou CHKO Beskydy (CZ) pripravujú medzinárodný monitoring veľkých šeliem. Ide už o 16. ročník monitorovania.

Monitoring šeliem je plánovaný v polovici mesiaca február 2020

Ideálne by bolo, keby sa podarilo zrealizovať monitoring v jeden deň, to je však možné len pri dostatočnom počte záujemcov. V prípade, že bude dostatok ľudí na pokrytie transektov, tak sa monitoring uskutoční len 15.februára 2020, ak sa nám však nepodarí pokryť transekty v jeden deň, monitoring bude pokračovať aj 16.februára 2020 (túto informáciu v priebehu času upresníme, podľa toho, koľko ľudí sa bude hlásiť na monitoring).

Monitoring prebehne v katastroch obcí:

Lazy pod Makytou, Horná a Dolná Mariková, Papradno, Štiavnik, Petrovice, Kolárovice, Makov, Turzovka, Vysoká nad Kysucou, Korňa, Klokočov, Olešná, Raková, Staškov, Svrčinovec, Čierne, Skalité, Čadca, Oščadnica, Krásno nad Kysucou, Zborov nad Bystricou, Stará Bystrica, Nová Bystrica, Harvelka, Riečnica, Radôstka, Lutiše, Nesluša, Povina, Kysucký Lieskovec, Lodno, Dolný a Horný Vadičov, Snežnica, Rudina a Rudinská.


Pozvánka pre záujemcov monitoringu


Správa CHKO Kysuce pozýva všetkých záujemcov, z radov skúsenejších, ale i tých menej skúsených, či úplných „stopárov“ začiatočníkov, ktorí by mali záujem zúčastniť sa monitoringu. 
Územie, ktoré je potrebné zmapovať má rozlohu po zaokrúhlení 2 367 km².
Odporúčané vybavenie okrem samozrejmostí (vhodná obuv, odev, proviant, lekárnička) je určite GPSka resp. smartfón s možnosťou navigácie s offline podkladovými mapami, čo ponúkajú napr. aplikácie Locus Pro Map, Mapy CZ a pod.
Mapovacie transekty budú poskytnuté buď vo formáte GPX a/alebo KLM. Okrem dobre zaznamenanej polohy výskytu pobytových znakov veľkých šeliem (súradnice), je dôležité údaje zistené v teréne i patrične fotograficky zdokumentovať s priloženým metrom (odporúčame výsuvný meter, stačí v dĺžke 2 m). Pre ľahšiu orientáciu v problematike stopovania veľkých šeliem máme spracovanú príručku vo formáte PDF, čiže dá sa hravo využiť na smartfónoch i priamo v teréne. Príručku pošleme mailom každému účastníkovi. Ostatnú výbavu do terénu bude potrebné zvážiť podľa transektu a snehových podmienok na ňom, ktoré nám budú známe tesne pred samotným mapovaním.
Otázky a podrobnejšie informácie spolu preberieme buď mailovou, alebo telefonickou cestou, prípadne osobným stretnutím. Súčasťou monitoringu bude aj zber biologického materiálu na DNA a potravné analýzy.

stopyStopy - vlčia rodina. Foto: Peter Mikoláš

Ako hovorí RNDr. Peter Drengubiak: „Veľkoplošné monitoringy sú závislé od dobrovoľníckej aktivity. Čím vyššia účasť mapovateľov, tým vyššie pokrytie skúmaného územia, vyššia objektivita vo výsledkoch a o to lepšia možnosť dobrej argumentácie pri ochrane veľkých šeliem v rámci územnej pôsobnosti S-CHKO Kysuce, preto sa už teraz tešíme aj na vašu účasť. “

Pán Drengubiak ďalej pripomína, že ide o náročnú aktivitu, preto je dôležité dobre zhodnotiť svoje schopnosti a až na základe toho, zvažovať účasť na monitoringu.

Podrobnejšie informácie o monitoringu vám poskytne RNDr. Peter Drengubiak, zoológ zo Správy CHKO Kysuce

Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.; Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mob.: 0903 298 429

Text: Peter Drengubiak

Môže vás zaujímať: Na Kysuciach spočítali šelmy.

 

Foto: Martin Špilák, Katarína Mikušková, Paweł Czyž, Peter Mikoláš & Peter Drengubiak

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: